Ekşili Göleti Nerede? Özelliği

Ekşili Göleti Nerede? Özelliği

Antalya’nın kamp ve piknik alanlarından size nefes aldıracak olan Ekşili Göleti kent merkezine yaklaşık 40 km mesafede yer alıyor. Döşemealtı sınırlarında bulunan göl Antalya’lılar tarafından çok fazla bilinmiyor. Çam ağaçlarının arasında kalmış yeşilin tüm renklerini barındıran Ekşili Göletine nasıl gidilir? Kamp piknik yapılma yerleri? Burada neler var? Bir dizi sorunuza yanıtlar bulduk.

Ekşili Göletine Nasıl Gidilir?

Ekşili Göletine Döşemealtı’nın Hatipler mevkiinden gidiyorsunuz. İl merkezine 40 km Döşemealtı ilçe merkezine 25 km mesafede yer alıyor. Antalya Burdur karayolunun Karain havaalanı yakınlarından sağa dönüş ile gölete gitmeniz mümkün. Burada bir noktandan sonra yolda tabela bulunmadığından biraz kafanızı karıştırabilir. Bu sebeple GPS sinyali ile google haritaları takip ederek gitmek doğru adım olacaktır. Yolu bir kısmı asfalt bir kısmı da stabilizedir.

Okunmalı : Antalya Gezilecek Yerler

Ekşili Göletinde Tesis Bulunmuyor

ekşili göleti

Geçtiğimiz yıllara kadar burada açılan restoranla sabah kahvaltıları yapılıyor ve yemekler yeniyordu. Hatta buranın yüzme havuzu da bulunuyordu. Gölette de olta balıkçılığı yapılıyordu. Ancak ticari olarak kazanç sağlayamadığı için bu girişim bırakıldı. Daha sonrasında göletin daha kötüleştiğini, kirliliğinin arttığını ve balık üremesinin durduğunu belirtmek doğru olur.

ekşili göleti

Ekşili göletinde herhangi bir tesis bulunmuyor. Onun için piknikçiler ve kampçılar ihtiyacı olan tüm yiyecek, içecek ve diğer ihtiyaçlarını alarak gelmesi gerekiyor. Burada içme suyu yok, tuvalet yok. Kamp alanı için ücret ödemesi de yapmanız gerekmiyor. Ancak dağların arasında kalmış bu kuytu köşe yerde temiz çam ağaçlarının havasında kamp yapmak sizler için dinlence olabilir.

Ekşili Göleti’nde Yüzülür mü?

ekşili göleti

Göletin suyunun temiz olduğunu söylemek zor. Bir çok yerinde bataklıklar söz konusu. Uzun süredir yeteri kadar yağmur yağmaması nedeniyle de yaşanılan kuraklıklar burayı da etkilemiş durumda. Ancak tüm bunlara rağmen gölette yüzen kişileri görmeniz de mümkün.

Yürüyüş Yolu Bulunuyor

ekşili göleti

Gölet etrafında boydan boya yürüyebileceğiniz yol mevcut. Bazı sezonlarda yağan yağmurlar nedeniyle yolda bataklık ve çamur olabiliyor. Ancak tüm göleti çevreleyen bir yürüyüş ve spor gibi aktivitelerinizi de burada yapabilirsiniz. Kamp yapacaksanız ve zamanınız varsa buraya yakın olan ayrıca gezebileceğiniz yerler şunlar;

  • Ekşili Kanyonu
  • Kocaçay Şelalesi
  • Ekşili Şelalesi
  • Kiremit Oluk Kanyonu
  • Gavurun Pınarı

ekşili göleti döşemealtı

Ekşili Göleti’ne gitmek isteyenler mutlaka kendi araçları ile buraya gitmelidir. Buraya giden toplu ulaşım araçları bulunmuyor. Göletten çıkışta sizi Antalya merkezine götürecek olan ana yola iki yol çıkarıyor. Göletten sağa dönülmesi halinde yolunuz uzuyor. Sol taraftaki yoldan gitmeniz halinde gelmiş olduğunuz yerden dönmüş oluyorsunuz.

YAZAR BİLGİSİ
Büro Yönetimi Yönetici Asistanlığı, Kamu Yönetimi, Fotoğraf ve Sinema, Yeni Medya ve Gazetecilik ile İş Güvenliği Uzmanlığı eğitimi gören Turan AY 1997 yılından bu yana internet dünyasında aktif faaliyet gösteriyor. Ekonomi, Fotoğraf ve Gezi kategorilerinde blogları bulunuyor. Aynı zamanda Youtube Kanalı olan yazar Turan Ay'ın onlarca eğitim sertifikası mevcuttur.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.