Emre Göleti (Gölü)

Emre Göleti (Gölü)

Afyonkarahisar, Eskişehir ve Kütahya üçgeninde yer alan Frigya Bölgesinin içerisinde kalan Emre Göleti son yıllarda önemli bir piknik alanı haline gelmiştir. Afyonkarahisar ilinin İhsaniye ilçesine bağlı olan Döğer Kasabası sınırlarındaki Gölet bu anlamda özellikle hafta sonları önemli ziyaretçi akınına uğramaktadır.

İhsaniye Belediyesinin attığı adımlar neticesinde çevre düzenlemesi gerçekleştirilen Emre Göleti günümüzde ayrıca sosyal tesislere sahiptir. Burada bulunan hakim tepe üzerinde yeme içme yerleri yapılmıştır. Köfte ve ekmek arası sucuk ile içecekler bulabileceğiniz sosyal tesislerin alt tarafında ise tuvalet ile diğer etkinliklere ait yerler bulunmaktadır.

Emre Göleti Nerede?

Aradıklarınız

İhsaniye sınırları içerisindeki Emre Gölü bugünkü Döğer Kasabasında yer almaktadır. Afyonkarahisar iline yaklaşık 50 km mesafede yer almaktadır. Yaklaşık 5 kilometre karelik göletin bazı bölgelerinde derinlik 3 metreye kadar uzanmaktadır. Konumu itibariyle Emre Gölü yapaymı soruları sorulmaktadır. Ancak doğal olarak oluşmuş bir gölettir.

Emre Göleti

Emre Göleti

Emre Göleti girişine mesire alanı yapılmıştır. Burada piknik yapmak ve mangal yakmak için yerler bulunmaktadır. Henüz yeni bir yapılanma olması nedeniyle ağaçlar fidan görünümündedir. Gölette ayrıca ismi Kral Midas olan  ve Frig Kayığı olarak gösterilen tekneyle tur yapma olanağınız olmaktadır. Güncel fiyat 20 TL karşılığı yapılmaktadır. (Ağustos 2022)

Emre Göleti Balon Uçuşları

Kapadokya bölgesindeki benzer sıcak hava balonu ile uçmak Emre Göleti için büyük bir yenilik olmuştur. Bu çerçevede uçmak isteyenler burada önceden rezervasyon yaptırmak suretiyle sıcak hava balonu ile yaklaşık 45 dakikalık uçuş sağlamaktadır. Ancak çok yoğun bir ilinin gördüğünü söylemek mümkün değildir. Ağustos 2022 tarihi itibariyle burada sıcak hava balonu ile uçmak ve bölgeyi gezmek yaklaşık 1000 TL ücret karşılığı yapılmaktadır. Nitekim Kapadokya bölgesinde aynı hizmet yaklaşık 3 bin TL ile yapılmaktadır.

Emre Göleti At Turları

Emre Göletine komşuluk eden Yunus Emre Tekkesi önemli ziyaretçi alan bir yerdir. Ayrıca burayı ziyaret edebilirsiniz. Gezim esnasında üzüldüğüm bir noktadan bahsetmek gerekirse buradaki yere Türk Bayrağı asılmıştır. Bu durum elbette mutlu olduğumuz bir husus olmaktadır. Ancak bayrağımızın bir tahta çubuk üzerine eğreti olarak dikilmesinin kısa sürede düzeltileceğine inanıyorum.

Emre Göletinde Yapılan Etkinlikler

Emre Göleti Deve Turları

Buraya gelen ziyaretçilerin eğlenceli olarak bir gün geçirmesi için bir çok aktivite yapılmaya çalışılmıştır. Bu çerçevede Emre Göleti’nde yapılacaklar listesi şu şekilde sıralanabilir.

  • ATV Turu
  • Tekne Turu
  • At Turu
  • Balık Avı
  • Piknik
  • Arog Filminin Çekildiği yer gezilebilir.

Emre Göleti ilerleyen zamanlarda kendisine verilecek değer ile daha güzel olacaktır. Lakin günümüzde burayı bilmeyen Afyonkarahisar halkından bahsetmek mümkündür. Bu çerçevede İhsaniye Kaymakamlığı ile Belediyesi  ve Afyonkarahisar Özel İdaresi gereken adımları atacaktır. Ayrıca buraya kadar gelmişken gezilebilecek yerler;

YAZAR BİLGİSİ
Büro Yönetimi Yönetici Asistanlığı, Kamu Yönetimi, Fotoğraf ve Sinema, Yeni Medya ve Gazetecilik ile İş Güvenliği Uzmanlığı eğitimi gören Turan AY 1997 yılından bu yana internet dünyasında aktif faaliyet gösteriyor. Ekonomi, Fotoğraf ve Gezi kategorilerinde blogları bulunuyor. Aynı zamanda Youtube Kanalı olan yazar Turan Ay'ın onlarca eğitim sertifikası mevcuttur.
YORUMLAR

  1. Murat Ümit Aktaş dedi ki:

    Değerli anlatımınız ve güzel fotoğraflarınız için teşekkür ederim elinize sağlık