1. Anasayfa
 2. Gezilecek Yerler

Eskişehir Gezilecek Yerler – Muhteşem 15 Adres

Eskişehir Gezilecek Yerler – Muhteşem 15 Adres
0

Eskişehir’e hayat veren ve sürekli canlı tutan sanırım Anadolu  ve Osmangazi Üniversitesinin devamlı artan heyecanı. Gençliğimin geçtiği Kütahya’da günübirlik geziler yapmak üzere kaçamaklar yaptığımız Eskişehir yıllar sonra çok daha alımlı karşılıyor bizleri. En büyük can damarı Porsuk Nehri’ni en güzel şekilde değerlendiren kent Venedik’in bir bölgesini anımsatıyor herkese. Attığınız her adımda ayrı bir huzur ve mutluluk duyacağınız bir yer. Burası yenilikleri ile ön plana çıkarken Eskişehir gezilecek yerler açısından da çok zengin.

Eskişehir’e Nasıl Gidilir?

Ankara, Afyonkarahisar, Bilecik gibi illere komşu olan Eskişehir’in İstanbul’a mesafesi 322 km.  Karayolundan gelmek isteyenler yaklaşık 4 saat, havayoluyla gelmek isteyenler 45 dakika, hızlı trenle gelenler ise 2,5 saatte bu şehri gezmeye gelebiliyor. Diğer bazı illere uzaklığı da şu şekildedir.

 • Ankara 232 km
 • Bursa 148 km
 • Antalya 426 km
 • İzmir 412 km
 • Kütahya 80 km

Otobüsle Eskişehir’e gelmek ve buradan ayrılmak çok daha kolay. Bunun sebebi konumu ile ülkenin hemen hemen her yerine otobüs bileti bulabiliyor olmanızdır. Saat başı Ankara ve İstanbul’a bilet bulabilirsiniz. Ege, Akdeniz, Marmara ve İç Anadolu Bölgeleri için yolculuk yapabileceğiniz başlıca seyahat firmaları da İsmail Ayaz, Nilüfer, Metro, Kamil Koç ve Buzlu’dur.

eskişehir gezilecek yerler
Eskişehir Gezilecek Yerler

Eskişehir Gezilecek Yerler Listesi

Eskişehir Gezilecek yerler ve gezi rehberi hazırlarken hep içimde Odunpazarı kaldı. Sürekli ziyaret ettiğimiz ilçe her zaman göz dolduruyor. Bu anlamda Eskişehir gezilecek yerler açısından buradan başlamak istiyorum.

Odunpazarı

Kentin merkezi Odunpazarı’dır. Burası Eskişehir’in sanatsal, tarihi ve alışveriş mekanları açısından başkenti konumundadır. Şehrin sürekli müdavimleri tüm ihtiyaçlarını karşılamak için buraya gelir. Tarihi yapı itibariyle sürekli korunarak günümüze gelen bir eski yerleşim bölgesinden bahsetmek mümkündür. Nitekim UNESCO geçici miras listesinde yer almaktadır. Anadolu Selçukluları, Osmanlı döneminden günümüze gelen eserler burada sizleri bekliyor.

eskişehir gezilecek yerler
Eskişehir Gezilecek Yerler

Konumu ve tarihi açısından kafeleri ve restoranları ile gezginlerin ilk adresi olan bölgeye yabancı turistlerde çok ilgi gösteriyor. Burayı keşfetmeye gelmişseniz görmeniz gereken yerlerden başlıcaları;

 • Tarihi Odunpazarı Evleri
 • Lületaşı Müzesi
 • Odunpazarı Modern Müze
 • Çağdaş Cam Sanatları Müzesi
 • Şelale Park
 • Kurşunlu Cami ve Külliyesi
 • Yılmaz Büyükerşen Balmumu Müzesi
 • Eğitim Karikatürleri Müzesi
 • Şeyh Edebali Türbesi
 • Kurtuluş Müzesi
 • Eti Göç Müzesi
 • ETO Sanayi Müzesi

Eskişehir Odunpazarı gezi açısından en çok zamanınızı alacak bir yerdir. Bu sebeple burayı tam anlamıyla gezebilmek ve keşfetmek için en az iki günlük zaman ayrılması gerekir.

Yılmaz Büyükerşen Balmumu Heykeller Müzesi

İsmini duyduğunuz devlet adamları, sanatçılar, Ünlüler gibi yaklaşık 160 kişinin balmumu heykelinin sergilendiği Yılmaz Büyükerşen Balmumu Müzesi’nde şehrin Büyükşehir Belediye Başkanlığını yapan Yılmaz Büyükerşen’in yapmış olduğu heykelleri de görebilirsiniz. Dünyaca ünlü akstristlerin de burada heykelleri vardır. Eskişehir gezilecek yerler arasında balmumu heykeller müzesi ilginizi çekecek özelliklere sahiptir.

Geziniz sırasında burada bulunan Angelina Jolie, Brad Pitt gibi dünyaca ünlü sanatçılar ya da Zeki Müren ve Şener Şen gibi içimize işleyen sanatçılarımızın heykelleri ile anı fotoğrafı çektirebilirsiniz. Müze Pazartesi günleri kapalı olsa da diğer günler 10:00 ile 17:00 saatleri arasında hizmet veriyor.

eskişehir gezilecek yerler
Eskişehir Gezilecek Yerler

Atlıhan ve Nallıhan El Sanatları Çarşısı

Lületaşı ilginizi çeker mi bilmiyorum. Ancak han olarak yapılan yapıda oluşturulan çarşıda burada üretilen lületaşı tanıtımı ile ekonomiye can katmak amacıyla yapılmış bir çarşıdan bahsetmek mümkündür.

Çağdaş Cam Sanatları Müzesi

Odunpazarı gezinizde uğrayacağınız yerlerdendir. Burası eski bina ve restore edilerek müzeye çevrilmiştir. Adıyla birlikte cam işlemeciği, yapımları gibi bir çok hususu canlı görebileceğiniz bir yer. Müze her gün açık ve 10:00 ilez 17:00 saatleri arasında faaliyet gösteriyor.

Kurşunlu Camii ve Külliyesi

Eskişehir’in en eski bölgesi olan Odunpazarı’nın ev sahipliğini yaptığı Kurşunlu Camii ve Külliyesi 16 ncı yüzyıldan günümüze kadar gelmiş. Osmanlı Veziri Çoban Mustafa Paşa’nın yaptırdığı tarihi yapının mimari imzası da Acem Ali. Burada da Lületaşı müzesi, El sanatları çarşısı gibi renkli el işçiliğinin çeşitlerini görebilir ve satın alabilirsiniz. Buraya yakın olan Alaaddin Camii ile Hacı Hasan Camii de Osmanlı’dan görmek isteyeceğiniz bizlere kalan miraslardan.

Odunpazarı Tarihi Evleri

Eskişehir gezilecek yerler listesinde en önemli yerler Odunpazarı ilçesinde yer alır. Tarihi konaklar, evler, saraylar ile caddeler hep ilgimi çekmiştir. Kütahya’da Germiyan Sokağı’nda olduğu gibi Eskişehir’in tarihi Odunpazarı evleri de mimari yapısı ve tarihinin yanında yüzlerce yıldır tarihe tanıklık eden yüzüyle sizleri burada karşılıyor. Nostalji yaşamayı sevenlerdenseniz tam sizin adresiniz diyebileceğimiz bir yer. Burası 2012 yılı itibariyle UNESCO geçici miras listesine girdi. Sokak fotoğrafçıları başta olmak üzere fotoğraf sanatına gönül verenlerin adresi Odunpazarı Tarihi Evleri mutlaka görmeniz gereken yerlerden.

Porsuk Çayı, Adalar

Venedik’e benzetildiğinden bahsetmiştik. Burada kayıklarla porsuk çayı üzerinde gezi yapabiliyorsunuz. Benzetilme nedeni de bundandır. Buranın her bir bölgesi dünyanın herhangi bir yerini anımsatabilir. Özellikle üniversiteli gençlerin adresi haline gelen Porsuk Çayı ile Adalar Bölgesi Restoran ve Kafeler ile güzel vakit geçireceğiniz yerler.

Kent Park

Sürekli medyada çıkan haberlerde kendisine yer bulan Kent Park’ın en önemli özelliği burada plaj ve deniz olmasıdır. Büyükşehir Belediyesinin yapmış olduğu park’ta gerçek deniz kumundan suni bir plaj bulunmaktadır. Buraya yüzmeye gelenler vardır. Aynı zamanda Restoranı, Kafesi, Göleti ile başka bir dünyanın kapısını açıyor sizlere.

Haller Gençlik Merkezi

Bağlar caddesinde eskiden yaş sebze, meyve hali olarak kullanılan bina geçen zamanla birlikte  atıl hale gelmiş, Londra’daki Covent Garden ile Hamburg’daki Çiçek Hali örnek alınarak yenilenerek  2000 yılından beri hediyelik eşya dükkanları, kitabevi, sergi salonu, eğlence mekanları ile Şehir Tiyatrosunun Tepebaşı Sahnesi ile uygun fiyatlı eğlence mekanlarına ev sahipliği yapmaktadır.

Eskişehir Hayvanat Bahçesi

Sazova parkının içerisinde 58.000 m2 alanda kurulu olan hayvanat bahçesinde 120 hayvan türü bulunmaktadır.  Pazartesi günleri kapalı olan hayvanat  bahçesine  11-17 numaralı belediye otobüsleri ile eski stadyumun arkasından kalkan 16-38 numaralı minübüsler ile ulaşım sağlanabilmektedir. Giriş için Tam bilet fiyatı 13TL, indirimli bilet fiyatı ise 7TL’dir.

Odunpazarı Modern Sanatlar Müzesi

Türkiye’den ve dünyadan modern ve  çağdaş sanat eserlerinin sergilendiği Odunpazarı Modern Sanatlar Müzesinin binası dünyaca ünlü Japon Mimarlık ofisi Kengo Kuma and Associates tarafından tasarlanmıştır. 7 Eylül 2019’da açılmış olan müze Pazartesi günü, 1 Ocak’ta ve dini bayramların ilk günleri kapalı olup, Salı-Perşembe ve Cuma ve Cumartesi günleri 10:00 -18:00 , Çarşamba günü 10:00-20:00, Pazar günü 11:00-18:00 saatleri arasında ziyaret edilebilmektedir.  Eskişehir gezilecek yerler listenize alacağınız müzeye girişi için tam Bilet 30 TL, indirimli bilet 20TL’dir.

Eti Arkeoloji Müzesi

Eskişehir İl ve ilçelerinden toplanan taşınır kültür varlıklarının sergilendiği Eskişehir Eti Arkeoloji Müzesi, müze binasının inşaat sponsorluğu Eti Şirketler Grubu tarafından üstlenildiğinden projesinden teşhirine kadar Türkiye’de özel sektör tarafından hayata geçirilen ilk müze olarak nitelendirilmektedir. 1800 metrekarelik kapalı alanda Neolitik, Kalkolitik, Tunç, Hitit, Frig, Helenistik, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerine ait yaklaşık 22.500 kültür varlığının sergilendiği müze haftanın her günü 08:00 ile 17:00 arası ziyaret edilebilmektedir.

Şelalepark

Çankaya Mahallesinde 38.000 metrekare alan üzerinde kurulan park şehir manzarasının izlenebileceği ve yapay şelale, yel değirmeni, Don Kişot ve San Panço heykellerinin çevresinde keyifli vakit geçirilebilecek bir mekandır. Parkta ayrıca çocuk  oyun alanları, seyir terası, çay bahçesi, yürüme yolları ve mini amfi tiyatroda bulunmaktadır.

Taşbaşı Caddesi / Çarşısı

Daha çok küçük esnafın bir arada bulunduğu, iki katlı yapılarla çevrilmiş, tipik bir Anadolu çarşısı özelliğinde olan Taşbaşı Çarşısı tarihi Pirinç İşhanından Sıcaksular’a kadar uzanmaktadır. Vilayet Meydanına yakın olan çarşı Hamamyolu, Köprübaşı ve İki Eylül caddeleri ile bağlantısı nedeniyle şehirde ulaşımının kolay olduğu noktalardan biridir.

Sazova Bilim Sanat ve Kültür Parkı

Yaklaşık 400.00 metrekarelik alanda kurulmuş olan park, Eskişehir’in en büyük parkı olma özelliğini taşımaktadır. Park alanı içerişinde açık hava konser alanı,  su sporları yapılabilen büyük bir gölet, engelli çocuklar için özel olarak tasarlanmış oyun alanı ile birlikte içerisinde Türkiye’nin en büyük uzay evinin yer aldığı Bilim Deney Merkezi de bulunmaktadır. Masal Şatosu, Japon Bahçesi, Korsan Gemisi, Hayvanat Bahçesi ve Su Altı Dünyası parkın içinde ilgi çeken bölümler arasındadır.

Eskişehir’e Geldik Burada Ne Yenir?

Çok geniş bir coğrafyadan bahsediyor olsak bile burada en çok Odunpazarı bölgesi sizlere ev sahipliği yapacaktır. Eskişehir Tatarların başkenti. Bu anlamda sizleri de Tatar mutfakları farklı lezzetler sunar. Bu aşamada da hamur işi tadacağınız ilk lezzetlerden. Özellikle Çiğbörek hemen hemen her yerde satışa sunulmuş. Kebap sevenlerdenseniz Adana ve Urfa bir kenara buraya özgü Balaban Kebabı yenilmesi gerekir. Yemek üstüne Eskişehir’in ünlü tatlısını yemek isteyenler met ve nuga helva ile bozasını da içebilir. Ayrıntı için Eskişehir’de Ne Yenir makalemize göz atabilirsiniz.

Eskişehir gezilecek yerler açısından çok zengindir ancak sizin beklentileriniz ışığında bu liste daha çok artırılabilir. Elbette yeteri kadar zaman ayırabilirseniz.

Büro Yönetimi Yönetici Asistanlığı, Kamu Yönetimi, Fotoğraf ve Sinema, Yeni Medya ve Gazetecilik ile İş Güvenliği Uzmanlığı eğitimi gören Turan AY 1997 yılından bu yana internet dünyasında aktif faaliyet gösteriyor. Ekonomi, Fotoğraf ve Gezi kategorilerinde blogları bulunuyor. Aynı zamanda Youtube Kanalı olan yazar Turan Ay'ın onlarca eğitim sertifikası mevcuttur.

Yazarın Profili

Your email address will not be published. Required fields are marked *