Evdirhan (Evdir Han) Bir Selçuklu Kervansarayı

Evdirhan (Evdir Han) Bir Selçuklu Kervansarayı

Bugünkü Döşemealtı ilçesinin yerleşim bölgesi içerisinde kalan Evdirhan Antalya Elmalı yolu üzerinde yer almaktadır. Ana yola yürüyüş mesafesindeki yer geçmiş yıllara oranla daha nezih ancak bakıma ihtiyacı olan yerlerden.

Evdirhan’a Nasıl Gidilir?

Antalya Elmalı ile Korkuteli yolu üzerindeki han kent merkezine yaklaşık 20 km mesafede yer alıyor. Ana yol üzerinde olmuş olsaydı daha çok ziyaretçi alabilirdi. Ancak ana yola 1,5 km kadar içeride yer alması kendisini gösterememesine neden olmuş. Görkemli bir binadan bahsetmek mümkün. Bu anlamda yanında bulunan yollardan geçen sayısı da az olunca reklamını iyi yapamamış bir yer. Burayla ilgili restorasyon çalışmaları da yok. Akşam karanlığında yalnızlığa terk edilen han’ın ziyaretçileri de pek istenilen türlerden değil.

Okunmalı : Antalya Gezilecek Yerler

Evdirhan Müze Haline Getirilmeyi Bekliyor.

Binlerce yıl bir çok medeniyeti geçirmiş yapının ihtişamlı duruş sergilemesi buraya birkaç dakikanızı ayırmak için yetiyor. Birkaç yıl öncesine kadar bakımsızlıktan, içeride yetişen otlardan dolayı adım atamayacak vaziyetteydi Evdirhan. Bu konuda yapılan çalışmalar neticesinde belli oranlarda temizliği yapıldı ve hanın iç kısmı kendisini daha çok göstermeye başladı.

Evdirhan Evdir Han

Evdirhan

Han’ın restorasyon çalışmaları ile ilgili olarak Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesinin bir çalışması mevcuttu. Ancak iç bölümde yapılan temizlik çalışmaları sonrasında bu restorasyonla ilgili çalışmaların devamı gelmedi ve tarihi yapı için beklenilen ilgiyi görmedi. Zira burada yapılan restorasyon sonrası Döşemealtı Belediyesinin burayı müze haline getireceği bekleniyordu. Bununla ilgili de bir çalışma henüz yok.

Evdirhan Ticari Kervan Yolu Üzerinde

Evdirhan Döşemealtı’nın dolayısıyla Antalya’nın önemli kültür mirası. Bulunan kitabeler burayı ı. İzzeddin Keykavus Bin Keyhusrevin 1210 – 1219 yılları arasında yaptırdığına işaret ediyor. Hanın girişi muhteşem bir yapı sunuyor. Kapıdan sonra büyük bir avlu sizleri karşılıyor. Han’ın genişliği 67 * 55 metre. Özellikle giriş tarafındaki duvarlar kesme taşlardan yapılmış, kapalı alanların da üzerleri moloz taşla kapatılmış. Duvarları yakından incelemeniz halinde çok tadilattan geçtiğini anlıyorsunuz.

Evdirhan Evdir Han

Evdirhan Girişi İç Görünümü

Giriş Ücreti Yok

Evdirhan girişi için ücret söz konusu değil. Buraya ayıracağınız 20 dakikalık zaman yeteri kadar görmenize yetecek kadar. Ancak akşam karanlığında içeriyi görmeniz mümkün değil. Işıklandırma yok ve şehir merkezine yakın yerleşim bölgesi içerisinde olmasına rağmen çok sessiz ve sakin.

Döşemealtı ilçesinde bulunan Kırkgöz Han’dan sonra Evdirhan’ın yapılmasının nedeni ticaret yolu üzerinde ticari olarak gelen gidenlerin konaklaması amaçlı olarak yapıldığı yönünde. Nitekim Antalya Burdur Kervan yolu üzerinde bulunuyor.  Buraya oranla Kırkgöz Han gerekli restorasyonu görmüş ve turizm ile ticari amaçlı da halen kullanılan bir yer. Arasındaki mesafe de yaklaşık 12 km.

Evdirhan Evdir Han

Evdirhan Panorama (içinden)

Evdirhan Yazılı Kitabesi Kayıp

Evdirhan içerisinde yer alan bir kitabeden bahsediliyor. Üç satırlık bu kitabe günümüzde yok. Ancak İstanbul Robert College’de öğretim görevlisi olan ve arkeolojik kazılarla uğraşan Riefstahl ve eşinin buraya geldiği, kazılar yaptığı ve bu kitabeyi Riefstlahl’ın okuduğu belirtiliyor. Bu kitabeye dayanılarak hanın yapım yılına ulaşılmış. Ancak bu kitabelerin olmaması, kayıplara karışması ve bu kişinin bu kitabeleri de okuması zihinlerimizi karıştıracak cinsten diyebiliriz.

Türkiye ve Antalya hanlar açısından çok zengin bir yer. Bu anlamda Evdirhan Antalya ve Döşemealtı için önemli bir tarihi yer ve kültür mirası. Bu anlamda bu tarihi binanın korunması ve tadilatı için gerekli adımların atılması beklentilerimizden. Ayrıca burayla ilgili çekmiş olduğum kısa videomu atıyorum. İyi seyirler…

YAZAR BİLGİSİ
Büro Yönetimi Yönetici Asistanlığı, Kamu Yönetimi, Fotoğraf ve Sinema, Yeni Medya ve Gazetecilik ile İş Güvenliği Uzmanlığı eğitimi gören Turan AY 1997 yılından bu yana internet dünyasında aktif faaliyet gösteriyor. Ekonomi, Fotoğraf ve Gezi kategorilerinde blogları bulunuyor. Aynı zamanda Youtube Kanalı olan yazar Turan Ay'ın onlarca eğitim sertifikası mevcuttur.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.