1. Anasayfa
 2. Gezilecek Yerler

Fethiye Gezilecek Yerler

Fethiye Gezilecek Yerler
Fethiye
0

Bodrum kadar güzelliği ile Muğla’nın ikinci büyük ilçesi konumundaki Fethiye Ölü Deniz’in arkasında kalan koyları, plajları ve tarihi kültürel yapısı ile yaz ve kış aylarında ziyarete açık bir yerdir. Buranın kendisine has bir dokusu ve tatil anlayışı var. Her kesime hitap eden Fethiye gezilecek yerler listesi de oldukça kabarık.

Fethiye’ye Nasıl Gidilir? Mesafeler

Buraya uçakla, otobüsle ve kendi araçlarınız ile gidebilirsiniz. Fethiye konaklama yapacağınız tatil bölgesini ve otelinizi belirledikten sonra ulaşım planlamasını da yapabilirsiniz. Bu planlamada en önemli husus ise Fethiye Gezilecek Yerler listesidir.

Uçakla Seyahat

Uçak seyahati ile Fethiye tatili yapmak isteyenler Dalaman Havalimanı’na uçuyor. Bu bölgede en yakın havaalanı burada bulunuyor. Her daim olduğu gibi tatilinizden 4-5 ay gibi uzun süre önce uçak bileti almanız en ekonomik şartlarda size sunuluyor. Hemen al biletler ise oldukça pahalı. Bu çerçevede tatilinizi alırken uçak bileti, transferler ile birlikte almakta maddi açıdan en ekonomik olanı oluyor.

Dalaman Havalimanı ile Fethiye arası 44 kilometredir. Yaklaşık 45 dakikalık bir yoldan bahsetmek mümkün. Buradan Fethiye merkezine giden minibüslerde söz konusu. Tatil planlamanızda bunlara da yer vermek ulaşımınızı kolaylaştırmak açısında önemli. HAVAŞ minibüsleri için ödeyeceğiniz ücret güncel 23 TL. Ödemeler nakit ve kredi kartı ile yapılabiliyor. HAVAŞ Servisleri hareket saatleri için buradan inceleyebilirsiniz.

Otobüsle Ulaşım

Fethiye ilçesine otobüsle ulaşımlarda turizm kenti olması nedeniyle direk sağlanabiliyor. Otobüs Bileti alımında direk gidebilmeniz için alternatiflerinizi de araştırmak önemlidir. Şehir içerisinde Ölü Deniz Yolu üzerindeki Otogar diğer adıyla Fethiye Şehirlerarası Otobüs İşletmesi’ne vardıktan sonra yine servisler kanalıyla belli bölgelere ulaşımınızı ücretsiz sağlayabiliyorsunuz. Ancak hızlı  olması ve  rahatlık açısından taksi de kiralayabilirsiniz. Ölüdeniz’en otogara uzaklığı 8 km. Muhtemel gelebileceğiniz illere olan uzaklıklarda şu şekilde,

 • Muğla 129 km
 • Antalya 194 km
 • Ankara 643 km
 • İstanbul 791 km
 • İzmir 334 km
 • 1679 km gidiyorlar
 • Bursa 563 km

Fethiye Kaç Günde Gezilir?

Dinlenerek tatil yapmak ve enerji toplamak herkesin isteği. Ancak buraya gelmişken farklı heyecanları yaşamak görmediğiniz yerleri görmek, tatmadığınız lezzetleri keşfetmekte önemli. Bu sebeple buraya en azından 4-5 günlük bir zaman ayırmanız yeterli olacaktır. Bu sayede Fethiye gezilecek yerler listenizi doya doya bitirebilirsiniz.

Fethiye’ye Ne Zaman Gidilmeli?

Yaz ve Kış dört mevsim ziyaret ederek gezebileceğiniz bir bölge olmasına rağmen hava koşulları da dikkate alınarak buraya gidilme dönemi Temmuz ve Ağustos başta olmak üzere yaz aylarıdır. Kış aylarında daha çok sessiz sakin bir görünüme bürünür. Fethiye gezilecek yerler listesinde tarihini yaz aylarına atmayı unutmayın.

Fethiye’de Ne Yenir? Yöresel Lezzetleri

Ege mutfağının her çeşidine ulaşım sağlayacağınız Fethiye bölgesinin yöresel lezzeti de meşhur Babadağ Keşkeğidir. Gerdan eti, aşurelik buğday ile yapılan keşkek bölgenin düğün yemekleri arasında yer alıyordu. Dananın sırt etinden de yapılabilen yemeği lezzetini uzun lifli et veriyor. En lezzetli olarak yiyebileceğiniz adres ise Bozburun Caddesindeki Babadağ Sofrası. Kişi başı ödeyeceğiniz ücretler ise 60 TL’den başlıyor. Fethiye gezilecek yerler için yeme noktası kendiniz için önemli.

Fethiye Gezilecek Yerler Babadağ Keşkeği
Babadağ Keşkeği

Fethiye’de Nereler Gezilmeli?

Buranın turistik ve kültürel açısından gezilecek yerleri oldukça fazla. Bunun yanında spor etkinlikleri de önemli adresler. Gezi planlamanız açısından sizlere Fethiye’yi keşfetme imkanını ayrıntılarıyla ele alalım.

Fethiye Müzesi

Kültürel geziniz açısından Fethiye Müzesi bu bölgede yapılan kazılarda ortaya çıkarılan eselerin sergilendiği yerdir. 1987 yılında faaliyete geçen müze arkeolojik ve etnografya olarak iki sunum veriyor. Önceki dönemi ise Fethiye Belediyesinin alt katındaki bir depo müzeye çevrilmiştir. Dönemin Kaymakamı Recep CEYLAN’ın attığı adımlar müzenin kuruluşunda önemlidir. Daha çok Roma, Bizans, Helenistik ile Tunç Ve Arkain dönemi eserleri sergileniyor.

fethiye gezilecek yerler fethiye müzesi
Fethiye Gezilecek Yerler – Fethiye Müzesi

Arkeoloji olarak ilgilenenler sergide heykel, heykel başı, metal, cam, seramik gibi eski ürünleri etnografya ile ilgilenenler ise yazıt, lahitler ve taş eserleri bahçede inceleyebiliyor. Kesikkapı, 505 Sokak No. 4 adresindeki müze yaz mevsimlerinde 08:00 ile 19.00 saatleri arasında açık. Burada müze kart geçiyor. Güncel ücreti 10 TL.

Fethiye Plajları

Denizi ve doğası ile uluslararası alanda ün yapan Fethiye plajları ilginizi çekecek özelliklere sahiptir. Burada sadece Ölüdeniz bulunmamaktadır. Zira tekne ile gezilerinizde Fethiye koyları sizlere muhteşem manzaralar sunar.

Ölüdeniz

Dünyaca ünlü Ölüdeniz yerli yabancı turistleri kendisine çekerken günübirlik geziler ile buraya deniz keyfi için gelenlerde bulunuyor. Fethiye’nin marka değeri olan yer 2006’da Dünyanın en güzel kumsalı unvanını almıştı. Bu sayede reklamı olan yer daha çok ilgi görmeye başladı. Buraya girişler ücretli olarak yapılıyor. Her ne kadar ücretsiz giriş bölgesi olsa da burada şezlong, şemsiye, duş ve WC gibi hizmetler alamıyorsunuz . Giriş bölgesindeki turnikeden ücret ödemesi ile geçtikten sonra 10 dakikalık bir yürüyüş mesafesi ile Kumburnu Plajına varıyorsunuz.

Fethiye gezilecek yerler
Fethiye Gezilecek Yerler – Ölüdeniz

Çam ormanların arasında kendisine doğal bir havuz edinen Ölüdeniz kum plaja sahip. Denizin rengi turkuaz ve yeşil ile turkuaz size muhteşem bir doğal güzellik sunuyor. Yamaç paraşütü yapan kişiler Babadağ’dan buraya inerler. Kültür turizmi turlarının yanında buradan ayrıca tekne turları, safari, at ve ATV turlarına katılabiliyorlar. Ücreti karşılığında yapılan diğer etkinliklerde su sporları ile doğa yürüyüşleri oluyor. Fethiye Gezilecek Yerler içerisinde tekne turları revaçta oluyor.

Belcekız Plajı

Ölüdeniz Babadağ’dan yamaç paraşütü yapan kişilerin asıl iniş yaptığı yer olarak belirtilen Belcekız Plajı ismini yaşanan bir efsaneden alır.  Efsaneye göre Belcekız bu plajda kayalıklarda sevgilisini beklerken hayatına son vermiş. O günden bu yana bu yüzden Belcekız Plajı olarak adlandırılmış. Burada denize giriyorsanız paraşütle size sürpriz yapacaklara hazırlıklı olmak gerekir. Plajda ayrıca yelken, sörf sporu ile jetski gibi etkinlikler yapılıyor. Yelken ve sörf yapılmasını nedeni de buranın rüzgarlı ve dalgalı olmasıdır. Bu sebeple yüzme bilmeyen kişilerin daha dikkatli olması gerekir.

Çalış Plajı

Yürüyüş mesafesinde olması nedeniyle Fethiye merkezinde ikamet edenlerin uğrak noktası olmuş. Şehir içi minibüslerle de gidebilirsiniz. Merkeze yakın olmasının yanında buradaki denizin güne veda etmesindeki şölende izlemek için gelinmesi gereken bir olmasına sebep. Güneş battıktan sonra yürüyüş yapanları sık sık görebileceğiniz plajın etrafında Fethiye otelleri ve restoranlar gözünüze çarpar. Şehir merkezine yakınlığı nedeniyle akşamları ve gece hareketli bir bölge haline gelir. Buradaki kafelerde canlı müzik olması hareketli olmasından kaynaklanmaktadır.

fethiye gezilecek yerler
FEthiye Gezilecek Yerler – Çalış Plajı

İnlice Halk Plajı

Deniz kıyı kenar şeridinin uzunluğu burada plajların artmasına neden. Bu çerçevede kamp alanı olarak ta kullanılabilen İnlice Halk Plajı renkli çadır görüntüleri de veriyor. Deniz kenarında mangal yakılmasına izin verilmesi nedeniyle buraya piknik yapmaya gelenleri de görüyorsunuz. Hem piknik, hem deniz keyfi için bu plaj tercih edilebilir. Buranın kötü tarafı ise araçlarınız için park ücreti ödüyor olmanızdır. Güncel fiyat 20 TL.

Kıdrak Plajı

Kıdrak Tabiat Parkı, Kıdrak Koyu’na da komşu plajda kamp yapma, piknik mesire alanları bulunuyor. Burada inlice halk plajında olduğu gibi piknik ve deniz keyfi sürülebilir. Ormanlık alana sırtını yaslayan plaj çevresinde farklı hayvan türleri de görülebilir. Denizinin çakıllı olması nedeniyle çok tercih edilmeyen yerlerden. Ancak günübirlik buraya gelerek güzel dakikalar geçirilebilir. Ayrıca alana giriş ücretli.

Karaot Plajı

En sessiz ve sakin plajlardan biridir. Yanıklar köyü sınırında yer alır. Sahile yakın kerpiç evler köy olmasının göstergesi ve bakir kalmış bir plaj. Yerli bölge halkı buraya farklılık olması ve sakinliği için gelir. Aynı zamanda caretta caretta alanları ile sit haline gelmiş bir plajdır. Fakat el değmemiş nadide yerlerden. Konumu

Kuleli Plajı

Şehirden ve insanlardan kaçış noktası olarak değerlendirebileceğiniz Kuleli Plajı aynı zamanda buradaki koya aittir. Daha çok yabancı turistlerin tercih ettiğini söylemek mümkündür. Fethiye’ye yakın olması nedeniyle de tercih meselesidir. Denizi dalgasız ve temizdir. Mavi ve yeşili görebildiğiniz plajlardan olan Kuleli dinlence yeri olarak alternatiflerinizden oluyor.

fethiye gezilecek yerler
Fethiye Gezilecek Yerler – Kuleli Plajı

Akmaz Plajı

Ağaçlarla çevrili olan Akmaz Plajı yine Fethiye merkezine yakın bir bölgede yer almaktadır. Mangal yakarak piknik eşliğinde deniz keyfi için alternatif yerlerdendir. Dalgasız ve sız bir denize sahip olması nedeniyle daha çok çocuklu ailelerin tercih ettiği Akmaz Plajı aynı zamanda yeme içme yerleri ile hizmet veriyor. Konumu

Karataş Plajı

Çalış plajına komşu Karataş Plajı caretta carettalara ev sahipliği yapan plajlardan. Yine sessiz ve sakin bir plajdan bahsetmek mümkün. Plaj içerisinde yeme içme yerleri bulunuyor ve özellikle kahvaltıları ile meşhur diyebiliriz.

Doğal Güzellikler, Milli Parklar ve Kamp Alanları

Deniz turizminin yanında kamp imkanları da sağlayan bölgelere sahip Fethiye Gezilecek Yerler listesine doğal güzellikleri de eklemek gerekiyor. Bu anlamda özellikle Milli Parklar ön plana çıkmış.

Saklıkent Kanyonu Milli Parkı

Fethiye’ye yaklaşık 45 km mesafedeki Saklıkent kanyonu’nun bir tarafı Antalya bir tarafı da Muğla ili olarak geçer. Harika bir yürüyüş parkuruna sahiptir. Kanyonu yürüyerek geçebilmeniz için öncelikli olarak hızlı akan ve soğuk sudan karşıya geçmeniz gerekir. Burayı geçtikten sonra kanyonun içerisinde sizi uzun bir etap bekliyor. Kanyon içinde kayalar arasında yürüyüş yapmak için dayanıklı ayakkabılar ile gitmek gerekiyor. Ayakkabısı olmayan kişiler buranda ayrıca ayakkabı kiralama imkanına da sahiptir.

Fethiye gezilecek yerler
Fethiye Gezilecek Yerler – Saklıkent Kanyonu

Kanyon boyunca su eşliğinde yürümek sizlere iyi geliyor. Bu zorlu etap sonrası acıkacağınız için bölge etrafında restoranlar hizmet veriyor. Aynı zamanda taze çıtır gözlemeler de kokuları ile sizin açlığınıza çare olanlardan. Saklıkent kanyonunda aynı zamanda yapabileceğiniz aktiviteler arasında Rafting, zipline, bangee jumping, trekking ile sizin tercihinize göre doğa yürüyüşleri geliyor. Saklıkent kanyonuna girişler ücretli. Son dönemde giriş ücreti 10 TL idi. Öğrencilere de yüzde 50 indirimli. Burada müze kart geçmiyor.

Yeşilvadi Doğa Parkı ve Kamp Alanı

Yanıklar Köyü bakir kalan yerlerden. Burada kamp yapabileceğiniz Yelişvadi Doğa Parkı akan çay üzerinde çadır kurarak kamp yapma imkanı veriyor. Ağaçların üzerinde kurulu olan çadırlarda kamp yapmak sizlere ayrı bir heyecan verecek nitelikte. Ahşap merdivenlerle buralara tırmanıyorsunuz. Kamp yapmanın ayrı bir zevki olan bu yerde çadırınız varsa alan için 100 TL, şahısların girişi için 20 TL, otopark ücerit 15 TL ve çadır kiralama hizmeti de 200 TL ödemeniz gerekiyor. Ayrıca bu fiyatlar sezona göre değişiklik gösteriyor. Farklı konseptle kamp yapma imkanınızın olduğu bir yer. Konumuna buradan ulaşarak olduğunuz yerden  mesafenizi çıkarabilir hatta kamp için gidebilirsiniz.

Fethiye Gezilecek Yerler
Fethiye Gezilecek Yerler – Yeşilvadi Doğa Parkı ve Kamp Alanı

Ömer Eşen Tabiat Parkı

Küçük Kargı Tabiat Parkı olarak bilinen yer farklı ağaç türleri ile kaplı bir orman içerisinde ve çok sayıda farklı hayvan çeşitlerine rastlayabileceğiniz tabiat parkıdır. Burada restoran ve konaklama yapacağınız yer bulunuyor. Bu da ayrı bir avantaj diyebiliriz.

Fethiye Gizlikent Şelalesi

Saklıkent gezinizde yol üzerinde olabilecek yakınlıktaki Gizlikent Şelalesi araçla ulaşabileceğiniz bir yer değil. Burada biraz zorlu bir yürüyüş yolu ve etabı sizi bekliyor. Fakat manzarası ile sizi doyuracak güzellikleri bulunuyor. Buradaki suyun soğukluğu da anlatılamayacak kadar. Doğayı seviyorsanız, fotoğraf çekme tutkunuz varsa burası size göre diyebiliriz. Şelaleye inerken merdiven kullanıyorsunuz. Bu da zorlu olan taraflarından.

Fethiye Gezilecek Yerler
Fethiye Gezilecek Yerler – Gizlikent Şelalesi

Fethiye Koyları

Birbirinden güzel Fethiye Koyları ve ayrıntıları da şu şekildedir.

Kelebekler Vadisi

Fethiye’nin ün yapmış mekanlarından biri de Kelebekler vadisidir. Burası 80 den fazla kelebek türüne ev sahipliği yapıyor. Bu sebeple ismini Kelebekler olarak almış. Ancak her dönem burada kelebek görmeniz mümkün değil. Yazları daha çok kelebek görme hayali ile gelen kişilerin burandan hiç kelebek görmeden gittiğini söylemek mümkün.

Fethiye Gezilecek Yerler
Fethiye Gezilecek Yerler – Kelebekler Vadisi

Kelebekler vadisine araçla gitmeniz söz konusu değil. Zira buraya tekneyle gitmeniz gerekiyor. Fethiye Limanından kalkan tekneler buraya toplu turlar düzenleyebiliyorlar. Bu turlar eşliğinde uğranılan yer sadece burayla sınırlı değil. Aynı zamanda Akvaryum, Samanlık, Şövalye Adası, Dalyan, Kızılada ve Çalış plajı gibi koy ve plajlarda görme imkanına sahip oluyorsunuz.

Kalabak Koyu

Doğa severlerin tercihlerinden biride yaklaşık 33 km mesafedeki Kalabak Koyu. Buranın güzelliklerine şahit olabilmek için tekneyle gelmeniz gerekiyor. Özel araçla gitmek isteyenler Uzunyurt köyüne gidiyor ve buradan yürüyüşle koya ulaşabiliyor. Yolu da kötü olduğu için tabanı düşük araçlar ile gitmeniz de zor. Bu sebeple en azından minibüs tarzı araçlarla gitmek gerekiyor.

Katrancı Koyu

Tabiat parkının ev sahipliğini yaptığı Katrancı Koyu Fethiye merkezine yaklaşık 16 kilometre mesafede yer alıyor. Üç farklı alana sahip koyda piknik yapma, kamp yapma ve günübirlik gezi imkanı ile gelenleri ayırmak mümkün.

Günlüklü Koyu

Küçük Kargı Tabiat parkı içerisindeki Günlüklü Koyu’nun adı bölgedeki günlüklü ağaçlarından geliyor. Bu ağacın kimyasal olarak ilaç ve parfüm yapımında kullanıldığı belirtiliyor. Tekne turları ile de gelinilen koy temiz denizi ile dikkatleri üzerine çekiyor.

Turunç Pınarı Koyu

Bölgedeki Turunç ağaçlarından ismini alan yerde Çam, defne, pınar, zeytin gibi farklı ağaç türleri de var. Bölgede yeme içme yerleri bulunurken su sporlarının da adresi haline gelmiş. Buranın bir özelliği de çardaklarda masaj yaptırma imkanınız olması.

Dalaman Çayı

Burası Fethiye bölgesinde yer almıyor aslında. Ancak günübirlik geziler ile gidip gelebileceğiniz Dalaman Çayı rafting için tercih edilen yerlerden. Buraya toplu ulaşım araçlarıyla da gidebiliyorsunuz. Dinlence ve gez olarak gidebileceğiniz yerdeki rafting ve su sporlarının biraz zorlayıcı etapları olduğunu da belirtmek gerekiyor.

Fethiye Adaları

Gemiler Adası

Tekne turu ile denize girebileceğiniz yerlerden olan Gemiler Adasına  Ölüdeniz ile Gemiler Plajından hareket eden teknelerle gidilebiliyor. Ada da Kilise, Şapel, Mezar ve Sarnıçlar bulunuyor. Daha önce Aya Nikola olarak anılan ada Bizans döneminden eserler ile bizleri karşılıyor.

Fethiye Gezilecek Yerler
Fethiye Gezilecek Yerler – Fethiye Adaları

Şövalye adası

Diğer adı Fethiye Adası olan Şövalye bölgedeki yerleşim yeri olan tek ada olma özelliğini taşıyor. Adaya ulaşım sadece deniz yoluyla yapılıyor.

Oniki Adalar

Göcek ile Fethiye’den kalkan teknelerle gidebileceğiniz oniki adalar sizlere bir çok koyda tur yapma ve denize girme imkanı veriyor. Burada tersane adası, Bedri Rahmi Koyu, Göcek Adası, Hamam Koyu gibi yerleri keşfetme olanağınız oluyor.

Fethiye’de Alışveriş

Büyük markaların mağaza zincirlerine rastlayamayacağınız Fethiye daha çok küçük esnafların toplandığı yerlerden oluşuyor . Zaten bölgeye gelen turistlerin böyle bir ihtiyacının olduğunu söylemekte mümkün değil. Fakat ihtiyacınızı karşılayabileceğiniz ürünlere ulaşım sağlayabiliyorsunuz. Büyük bir Alış Veriş Merkezi olarak Erasta AVM gösterilebilir. Bunun yanında Eskişehir pazarı ve Anadolu El Sanatları Pazarı uğrayabileceğiniz yerler.

Babadağ

Yamaç paraşütü yapmak için dünyaca ünlü Babadağ ölüdeniz’e sırtını yaslamış bir şekilde sizleri bekliyor. Buraya paraşütle atlamak için çıkmanın yanında jeep safari turlarına katılımlarda söz konusu. Oldukça yüksek bir tepeden bahsetmek mümkün.

Fethiye’de Gece Hayatı

Turizm’in kalbinin gece attığı yerler doğal olarak eğlence merkezleri. Buralarda canlı müzikler, barlar, kulüpler, kafeler ve restoranları ile hareketli gece hayatı sunan yerler. Başlıca sizlere dans ve eğlencenin son demini verecek yerlerden şu şekilde sıralanabilir.

 • Glowclub Barış Manço Bulvarı
 • Mejnun Club Cumhuriyet Mahalesi 39 sok
 • Elma Music & Dans 45 Sokak No. 35
 • Ömer Faruk Öz İskele Ocakbaşı Restoran
 • Kum Saatil Lounge Bar 45 sok Paspatur
 • Yörem Gazinosu Türbe Mahallesi Mareşal Fevzi Çakmak Bulvarı no. 73
 • Boğa Club & Terrace 45 Sok No. 10
 • Cennet Bar 998 Sok No 8

Fethiye gezilecek yerler listesine ekleyebileceğiniz onlarca renkli ve heyecan veren hususlar olabilir. Ancak buraya gelince yapılması gereken önemli olanları sizlere sıralamaya çalışsam da kısa kesmeye çalıştım. Zira buranın önemini anlatırken sizleri de sıkmak istemedim. Fakat sizlerin de Fethiye gezisi ve diğer hususlarda fikirlerinizi aşağıdaki yorumlar bölümünüze yazmanız tüm okuyucuları mutlu edecektir.

Büro Yönetimi Yönetici Asistanlığı, Kamu Yönetimi, Fotoğraf ve Sinema, Yeni Medya ve Gazetecilik ile İş Güvenliği Uzmanlığı eğitimi gören Turan AY 1997 yılından bu yana internet dünyasında aktif faaliyet gösteriyor. Ekonomi, Fotoğraf ve Gezi kategorilerinde blogları bulunuyor. Aynı zamanda Youtube Kanalı olan yazar Turan Ay'ın onlarca eğitim sertifikası mevcuttur.

Yazarın Profili

Your email address will not be published. Required fields are marked *