1. Anasayfa
  2. Akdeniz Bölgesi

Fosforlu Mağarası Nerede, Nasıl Gidilir?

Fosforlu Mağarası Nerede, Nasıl Gidilir?
0

Fosforlu Mağarası Alanya’da bulunan Damlataş Mağarasının üçüncü mağarası olarak geçer. Diğer mağaralara göre en önemli özelliği buraya küçük kayık ve sandal tekne tarzı bir araçla girebiliyor olmanızdır.  Gece karanlığında içeriye girildiğinde çok aydınlık olması nedeniyle buraya fosforlu mağarası denilmektedir.

Fosforlu Mağarası Teknelerle Ulaşılan Bir Yer

Gece girildiği zaman fosfor parıltıları nedeniyle içi aydınlık olan mağaraya fosforlu mağarası deniliyor. Rengi tam bir fosforlu rengini anımsatır. Antalya bölgesinde bunun tarzında teknelerle girilen mağaralar çoğunluktadır. Bir çoğu da korsan mağarası olarak geçer. Nedeni de buralara geçmişte korsanların tekneleri ile saklanıyor olmasıdır.

Fosforlu Mağarası
Mavinin eşsiz güzelliğini Fosforlu Mağarası sunuyor.

Fosforlu Mağarasının Bir Benzeri Muğla Marmariste Bulunuyor

Fosforlu Mağarası isminin konulması Muğla Marmaris, Cennet adasında bulunan mağara ile karıştırılmaktadır. Ancak bu mağara Antalya’nın Alanya ilçesinde bulunur. Damlataş Mağarası devamı olarak nitelenen mağaranın içindeki fosforlar gece parıldar ve aydınlık verir.

Okunmalı : Antalya Gezilecek Yerler

Antalya ve Alanya’nın deniz tatilinden ziyade tarihi kültürel ve doğa harikası bir yer olması her yıl ziyaretçilerini artırmasına neden oluyor. Bu bölgeye gelenler doğal olarak başka yerlerde göremeyeceği güzelliklere de şahit olmak istiyor. Bunlardan birisi olan Fosforlu mağara önemli bir özellik taşıyor.

Fosforlu Mağarası
Fosforlu Mağarasının bir benzeri de Muğla Marmariste bulunuyor.

Tekne ile giriliyor olması nedeniyle buraya günübirlik geziler yapılıyor. Tekne turları ile buraya ulaşım sağlamak mümkün. Daha ayrıcalıklı olarak yine tekne kiralayarak buraya girebilir, güzel, temiz ve serin sularına atlayarak deniz keyfini de yaşayabilirsiniz.

Alanya Gezinizde Keşfedeceğiniz Yerlerden

Yerli turistlerden ziyade daha çok yabancı turistlerin rağbet gösterdiği Fosforlu Mağara yeni bir gezi masalı yazmanızda etkili olacağını söylemek doğru olur. Her zaman gidip görebileceğiniz yer değil. Bu sebeple Alanya bölgesinde tatil yapıyorsanız keşfetmeniz gereken önemli yerlerden. Zira Alanya’da bunun gibi görmeniz gereken onlarca yer bulunuyor. Bu sebeple gezi öncesi planlama yapmanız ve gezi listenizi güncellemeniz gerekiyor.

Antalya turizm açısından bütün dünya ülkelerinin büyükelçisi konumundadır. Bu öneme sahip bir şehir sahibi olmak elbette bizleri mutlu ederken buranın güzellikleri ile övünüyoruz. Bu anlamda bizlere düşen önemli işlerde bulunuyor. Fakat öncelik olarak bizlerinde Fosforlu Mağara gibi tüm değerlerimizi görmemiz öncelikli olması gerekir.

Büro Yönetimi Yönetici Asistanlığı, Kamu Yönetimi, Fotoğraf ve Sinema, Yeni Medya ve Gazetecilik ile İş Güvenliği Uzmanlığı eğitimi gören Turan AY 1997 yılından bu yana internet dünyasında aktif faaliyet gösteriyor. Ekonomi, Fotoğraf ve Gezi kategorilerinde blogları bulunuyor. Aynı zamanda Youtube Kanalı olan yazar Turan Ay'ın onlarca eğitim sertifikası mevcuttur.

Yazarın Profili

Your email address will not be published. Required fields are marked *