1. Anasayfa
  2. Havaalanları

Gazipaşa Havaalanı ( Alanya Havalimanı ) Transfer Ulaşım

Gazipaşa Havaalanı ( Alanya Havalimanı ) Transfer Ulaşım
0

Antalya şehir merkezine 185 km mesafedeki Gazipaşa Havaalanı Alanya ilçesine de 45 km uzaklıktadır. Antalya Havalimanına uzaklığı da yaklaşık 165 km dir. 1991 yılında inşasına başlanılan havaalanı 1999 yılında tamamlanmasına rağmen hizmete giremedi.

Gazipaşa Havaalanı 2009 Yılında Hizmete Açıldı

1991 yılında inşasına başlanmasının ardından yaklaşık 8 yılda bitirilmesine rağmen hizmete girmeyen Gazipaşa Havaalanı 2007 yılında yapılan ihale ile TAV Holdinge verildi. Yapılan çalışmalar ile havayolu trafiğine 2009 yılında açıldı. 150 kişilik yolcu uçaklarının inebileceği kapasitede yapılan havaalanı özellikle Antalya’ya oranla  Alanya’ya gelen turistler için yapıldı. Bu sebeple Alanya – Gazipaşa Havaalanı olarak biliniyor.

Gazipaşa Havaalanı Pisti Altından Karayolu Geçiyor

Uçakların deniz üzerinden inmesi, burada oluşan sebeplerden dolayı pas geçme olasılığı ve ani yükselen tepeler yüzünden 2013 yılında yapılan çalışmalar ile 204 metre kadar pist uzatıldı. Bu uzatım esnasında da Alanya – Mersin karayolu pistin altında kaldı. Bu durum ülkemizde bir ilk olma özelliği taşıyor.

Gazipaşa Havaalanından Alanya’ya Ulaşım

Turizm açısından en çok yolcu doğal olarak Alanya’ya gelmektedir. Bu sebeple de Gazipaşa Havaalanı’ndan Alanya’ya gidebilmeniz için HAVAŞ otobüslerini kullanabiliyorsunuz. Uçağın inişinden itibaren yaklaşık 25 dakika sonra kalkan otobüsler ile gidilebiliyor. Aynı zamanda bu servisler Alanya Otogarına da gidiyor. HAVAŞ otobüs biletleri de güncel olarak 22 TL. (fiyatlar değişkenlik gösterebilir)

gazipaşa havalimanı

Gazipaşa Havalimanından Taksi İle Ulaşım

Yolculuğunu Gazipaşa ve Alanya gibi yerlere yapan kişiler için havaalanından taksi ile ulaşım mümkün. Burada havaalanı taksi durağı bulunur. Gelen kişiler genelde Alanya konaklamalı tatillerde havaalanından transfer hizmeti de alıyor. Ancak taksi ile ulaşım yapmak isteyenler için ayrı bütçe ayırmaları gerekiyor. Yine de taksi ücretini önceden görüşmek ve belirlemekte fayda olduğunu söylemek doğru olur. Havaalanına GPS ile gidebilmeniz için konuma buradan ulaşabilirsiniz.

Haberlere konu olan yüksek fiyatlı tarifelerle seyahat etmenin önüne geçmek adına önemli bir etken. Gazipaşa Havaalanı Alanya arasındaki güncel taksi ücreti 200 TL olarak alınıyor ve yaklaşık 30 dakikalık bir zaman harcanıyor. Taksi ücretleri açısından değişkenlik yaşanabileceğini de ayrıca hatırlatalım.

Gazipaşa Havaalanının Turizm Merkezlerine Uzaklıkları

  • Mahmutlar 30 km
  • Alanya 40 km
  • Manavgat – Side 100 km
  • Serik 150 km
  • Antalya 180 km
  • Gazipaşa 7 km
  • Anamur 80 km
  • Silifke 215 km
  • Kemer 230 km

Tatilini daha rahat ve huzurlu hale getirmek isteyen yerli ve yabancı turistler Gazipaşa Havalimanı üzerinden kiralık araçlar ile tatilini daha geniş tutabiliyor. Burada bulunan Rent a Car firmaları ile en uygun şartlarda araç kiralamasını da kiralama süresine göre yapabiliyorsunuz. Uçak bileti alım işlemleri de yine buradan yapılabildiği gibi internet üzerinden online sitelerden de yapılıyor.

Büro Yönetimi Yönetici Asistanlığı, Kamu Yönetimi, Fotoğraf ve Sinema, Yeni Medya ve Gazetecilik ile İş Güvenliği Uzmanlığı eğitimi gören Turan AY 1997 yılından bu yana internet dünyasında aktif faaliyet gösteriyor. Ekonomi, Fotoğraf ve Gezi kategorilerinde blogları bulunuyor. Aynı zamanda Youtube Kanalı olan yazar Turan Ay'ın onlarca eğitim sertifikası mevcuttur.

Yazarın Profili

Your email address will not be published. Required fields are marked *