Gazipaşa Yalan Dünya Mağarası

Gazipaşa Yalan Dünya Mağarası

5 milyon yaşında bir mağara düşünün… Alanya Gazipaşa’da bulunan Yalan Dünya Mağarası, tam tamına 5 milyon yıllık bir yaşanmışlığa sahiptir. Ziyarete gelen yerli ve yabancı herkesin dikkatini çeken bu mağaranın ismi de duyanlara ilginç gelmektedir. Mağara hakkında detaylara geçmeden önce, mağaranın isminin nereden geldiği herkesin merak ettiği konuların başında gelmektedir. Efsanesi ve güzelliği ile Antalya Gazipaşa Yalan Dünya Mağarası ilginizi çekecek yerlerden bir yerdir.

Yalan Dünya Mağarası Efsanesi

Antalya uzak ilçelerinden Gazipaşa yakınlarında bulunan bu güzel mağaranın isminin nereden geldiği de merak ediliyor. Mağaralar açısından çok zengin olan Antalya’da dolayısıyla efsanelerde söz konusudur. Bunlardan biri de bu yer içindir. Buradaki efsaneye göre çok uzun yıllar önce yaşayan iki aşığın hikâyesinden beslenir bu mağara. Mağarada yaşayan genç bir adam, yakın köylerden birinde bir kıza âşık olur. Efsane bu ya, ikisi mağarada bulundukları sırada mağara çöker ve genç âşıklara mezar olur. O günden sonra hem aşkları hem de dünyaları yalan olur. Civarda mağara artık Yalan Dünya Mağarası olarak ünlenir.

Yalan Dünya Mağarası’na gitmek için otobüs veya özel araç kullanımını tercih edebilirsiniz. Beyrebucak köyüne ulaştıktan sonra eğer özel araçla gelmediyseniz, buradan sonra mağaraya taksi yardımı ile de varabilirsiniz. Zaten buraya sizi ulaştıracak tabelalar yolda fazlası ile bulunuyor. Ulaşım için Gazipaşa Havaalanı bölge için büyük bir önem taşımaktadır.

Gazipaşa Yalan Dünya Mağarası

Mağara içinde yarasalarda bulunuyor, çoğu kez seslerini duyabilmek mümkündür. Zararsız olduklarını da belirtelim. Mağaraya eskiden astım hastalığına şifa bulmak için gelenler de varmış. Mağaranın oluşumu hala devam ettiği için bazı yerlerde fazlasıyla kaygan zeminler de bulunuyor.

Yalan Dünya Mağarası Nerede? Nasıl Gidilir? Ücretli Mi?

Delik Deniz Kral Koyu gibi bir çok doğal güzelliği barındıran ilçe gezilecek yer açısından çok zengin bir yer olmaktadır. Küçük bir ilçe olmasına rağmen Antalya’daki antik kentler açısından ise;

burada bulunmaktadır.

Gazipaşa ilçesinin Beyrebucak köyünde yer alan mağara, dağın 400 metre içinde bulunmaktadır. Mağaraya ulaşmak isteyenlerin Gazipaşa merkezden 15 km gitmesi gerekiyor. Mağaranın içinde ziyaretçileri bekleyen özel bir ışıklandırma var. Mağara 5 milyon yıl önce oluşmaya başlamış fakat hala oluşumu devam ediyor.

Dünyanın En Uzun Mağaralarından Olmaktadır

Dünyanın en uzun mağaralarından biri olarak bilinen Yalan Dünya Mağarasının içi bir hayli sıcak. Yılın her dönemi 28 derece olan sıcaklık bazen bunaltıcı olabiliyor çünkü nem oranı bir hayli yüksek. Antalya’da karstik araziden ötürü sıklıkla bulunan sarkıt ve dikit oluşumları bu mağarada da görülüyor.

Mağara şu an özel bir işletmeci tarafından işletiliyor. Mağaranın içinde yürüme yolları ve ışıklandırmalar var ama nem oranı ve sıcaklık oldukça fazla olduğu için, çok hızlı hareket etmemeniz öneriliyor. Mağara’da efsaneye konu olan göçük gerçekleştikten sonra yaklaşık 4 km olan boyutunun sadece 450 metrelik kısmı kullanılır olmuş. Yani, ziyaretçiler bu uzun mağaranın sadece 450 metrelik kısmını yürüyebiliyor.

Mağara turizminde önemli bir yere sahip olan Yalan Dünya Mağarası gidiş için Antalya’nın Gazipaşa ilçesine ulaşmanız gerekiyor. Mağara Beyrebucak köyünde yer alıyor. Şuan itibari ile 09.00-18.00 saatleri içerisinde ziyaret gerçekleştirmek mümkündür.

Mağarayı ziyaret ücretlidir. Ziyaret etmek isteyen herkesin Yalan Dünya Mağarası giriş ücreti olarak 25 TL ödemesi gerekiyor. Antalya’ya yolunuz düşerse, bu güzel mağarayı görmeden dönmemeniz önerilir. Antalya gezilecek yerler açısından çok uzun bir deniz kıyı şeridine sahiptir. Bu anlamda koylar ve plajlar ön plana çıkmaktadır. Ancak toroslar başta olmak üzere bir çok bölgede onlarca mağara ilgi çeken diğer yerler olmaktadır.

YAZAR BİLGİSİ
Büro Yönetimi Yönetici Asistanlığı, Kamu Yönetimi, Fotoğraf ve Sinema, Yeni Medya ve Gazetecilik ile İş Güvenliği Uzmanlığı eğitimi gören Turan AY 1997 yılından bu yana internet dünyasında aktif faaliyet gösteriyor. Ekonomi, Fotoğraf ve Gezi kategorilerinde blogları bulunuyor. Aynı zamanda Youtube Kanalı olan yazar Turan Ay'ın onlarca eğitim sertifikası mevcuttur.
YORUMLAR

  1. Bülent Erdem dedi ki:

    Sayın Turan Ay, Yalan Dünya Mağarasının 4 km uzunlukta olduğu bilgisine hangi kaynakta rastladınız?
    Dünyanın en uzun mağaralarından biri olarak bilinen, diyorsunuz. Bu sıralamayı gösteren bir listeyi paylaşabilir misiniz?

    1. Turan AY dedi ki:

      Sıralamadan ziyade Gazipaşa Kaymakamlığı aynı bilgileri paylaşmış. Zira birçok kaynakta aynı hususlar yer almaktadır. Teşekkürler