Gelibolu Gezilecek Yerler

Gelibolu Gezilecek Yerler

Çanakkale iline bağlı olmasının yanında tarihi dokusu ve Türkler açısından altıdaki duygusal anlamı nedeniyle Gelibolu gezilecek yerler birçok açıdan önem taşımaktadır. Doğal güzelliklerin yanı sıra tarihi dokusu ile turistik öneme sahip bölge aynı zamanda tarihi milli parka ev sahipliği yapmaktadır.

Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı adresi Çanakkale ile Gelibolu ilçesi olmaktadır. Bu sebeple her yıl buraya yüz binlerce kişi ziyarete gelir. Çanakkale savaşı ile duygusal tarafının ağır bastığı Gelibolu gezilecek yerler haritası ile yapacağınız gezi listesi buradaki geziniz için önem taşımaktadır. Zira ziyaretiniz ile verimli bir Çanakkale’de gezilecek yerler içerisinde yer alan en önemli yerler Gelibolu’da bulunmaktadır.

Gelibolu Gezilecek Yerler Listesi

Ilıman bir iklime sahip olmasının yanında özellikle kış aylarında rüzgâr ve fırtınanın yoğun olduğu Gelibolu Yarımadası deniz ile kültür turizmi açısından önemli yerlere sahiptir. Yaz ayları doğal olarak deniz turizmi için verimli olur. Ancak Gelibolu’nun asıl önemi Çanakkale savaşlarının geçtiği topraklara sahip olmasıdır. Bu sebeple burada anıtlar, mezarlıklar, müzeler yoğun olarak ziyaret edeceğiniz adresler olur. Böylelikle Gelibolu merkezde gezilecek yerler listesi yaparken ilk sıralara alacağınız başlıca yerler şunlardır.

 • Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı
 • Gelibolu Feneri
 • Kömür Limanı
 • Gelibolu Savaş Müzesi
 • Çimpe Kalesi
 • Piri Reis Müzesi
 • Gelibolu Mevlevihanesi
 • Bebek Kayalıkları
Gelibolu gezilecek yerler

Gelibolu gezilecek yerler haritası

Çanakkale ruhunun en son demine kadar yaşayacağınız bölgede kendiniz için birçok soruya yanıt aramaya başlayacaksınız. Özellikle sorumuz Gelibolu’da gezilecek tarihi yerler olmaktadır.

Çok geniş bir coğrafya ile savaş alanlarını kapsayan bölgede anıtlar ve diğer mezarlıkları görmeniz için harita edinebilirsiniz. Ancak burası hakkında daha yoğun bir duygusal sele kapılmak istiyorsanız mutlaka yanınıza rehber almanız gerekir. Zira bölgenin her adımının farklı hikayeleri bulunuyor. Bununla birlikte menkıbeler sizleri duygulandıran diğer hususlar olur. Bu sebeple rehber alınmasını tavsiye edebiliriz.

Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı

Her Türk vatandaşının mutlaka ziyaret etmesi gerektiği yerlerden olan Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı Çanakkale savaşlarının gerçekleştiği topraklar üzerinde geniş bir alana yayılmıştır. İlçe merkezine yaklaşık 35 kilometre uzaklığı bulunmaktadır. Özel araçlar ile gidilebilen yer aynı zamanda şehir içi toplu ulaşım araçları ile görebileceğiniz alanları kapsar.

Çanakkale Savaşı ile ruhunun en temiz duygularıyla yaşanıldığı bölgede kara ve hava savaşlarında hayatlarını kaybeden, şehit olan askerler anısına anıtlar ve mezarlıklar burada bulunmaktadır. Özellikle bu bölgenin ziyaretinde rehber alınmasını şiddete tavsiye edebilirim. Unutamayacağınız ve duygularınıza kapılacağınız bir gezi burada sizleri bekler.

Gelibolu gezilecek yerler

Gelibolu gezilecek yerler

Gelibolu Feneri

İlçe merkezinde konumu bulunmaktadır. Bölgesel açıdan sembolik bir yapıdır. Yapım yılı 1856’dır. Döneminde görevi gemilere rehberlik yapmak olan fener günümüzde aktif olarak çalışmaktadır. Sahil boyu gezisi ile Gelibolu feneri gezilebilecek yerlerden sadece biridir.

Kömür Limanı

Saroz Körfezinde bulunan Kömür Limanı Gelibolu merkezine 22 kilometre uzaklıkta yer alır. Değirmendüzü minibüsleri ile ulaşım mümkündür. Huzur ve sakinlik arayanlar için alternatif olarak alınabilir. Tatil bölgesi diyebileceğimiz Kömür Limanı temiz denizi ile meşhurdur. Bölge eskiden kömür taşımacılı yapılması nedeniyle Kömür Limanı olarak adlandırılmıştır.

Gelibolu gezilecek yerler

Gelibolu gezilecek yerler – Gelibolu Savaş Müzesi

Gelibolu Savaş Müzesi

Feribot iskelesine yakın mesafede bulunan Gelibolu Savaş Müzesi yürüme uzaklığındadır. Burada savaşta kullanılan mühimmatlar bulunmaktadır. İlçe merkezi ile savaşın ruhunu işlemek adına Gelibolu Savaş Müzesi gezebileceğiniz yerlerdendir. Burada ilginizi çekecek bir diğer husus ise balmumu heykelleridir. Gelibolu Savaş Müzesi giriş ücreti ise çok düşük tutarlarda alınmaktadır.

Çimpe Kalesi

İlçe merkezine 12 km uzaklıktaki Çimpe Kalesi Edirne yolu üzerinde yer alır. Osmanlı ile Orhan bey döneminde hediye edilen kale ücretsiz olarak gezilebilmektedir.

Piri Reis Müzesi

Gelibolu Feribot İskelesine çok yakın bir yerdedir. Mimarisi kaleyi andırmaktadır. İki katlıdır. İlk katında balmumu Piri Reis sizi karşılar. Müzede Piri Reis’in yaptığı çalışmalar kapsamlı olarak yansıtılmaya çalışılmıştır. Piri Reis Müzesi giriş ücreti alınmadan gezilebilmektedir.

 

Gelibolu Mevlevihanesi

Tarihi yarımadada Gelibolu merkezde gezilecek yerler listesinde Gelibolu Mevlevihanesi bulunmaktadır. 17 yüzyılda yapılan Mevlevihane çile çıkarma ve derviş yetiştirme amacıyla kurulmuştur. Ruhen manevi olarak arınmak için kullanılan yerde Şeb-i Aruz törenleri düzenlenmektedir. Mimarisi ile ilginizi çekecek yerlerden olan Gelibolu Mevlevihanesi giriş ücreti alınmadan gezilen yerlerdendir.

Bebek Kayalıkları

Burayı görebilmenizi için denizyoluyla gitmeniz gerekir. Güneyli sahili ile buraya sandallar ile ulaşım yapılabilmektedir. Agospatami Antik Kentine döneminde yapılan saldırılardan çocukları ve bebekleri korumak için buraya getirdikleri düşünülmektedir. Bu sebeple buraya bebek kayalıkları denilir. Bölgede su altı dalışları ön plana çıkar.

Kilitbahir Kalesi

Eceabat gezilecek yerler listesinde yer alan Kilitbahir Kalesi kuşbakışı yonca yaprağını andırır. Ortasında üçgen yapı askerlerin konakladığı, karargah olarak kullandıkları alandır. Gelibolu gezinizde zaman kalması halinde Kilitbahir Kalesi’ni gezmenizi önerebilirim.

Gelibolu gezilecek yerler

Gelibolu gezilecek yerler

Çanakkale Gelibolu Hakkında Bilgi

Çanakkale Geliboluda neler var başlığımızın altında sayısız isimsiz kahramanın yeşerttiği bir ülke bulunuyor. Öyle ki burada şehit olan atalarımızın kanı bu ülkeyi baştan yarattı. Bu sebeple çok önemli bir gezi durağınız olan Gelibolu Eceabat gezilecek yerler ile ortak değerlere sahiptir. Gelibolu doğal yerler arasında yüz binlerce kişinin yattığını buradaki gezinizde sürekli akıllarınıza getirmeniz gerekir. Çanakkale’nin en güzel yeri neresidir diye sorarsanız bizce hiç düşünmeden Gelibolu’dur diyebiliriz.

Merak edilen bir diğer husus ise Gelibolu nüfusu ne kadar olmaktadır. Açıklanan en son nüfus sayılarına göre Gelibolu nüfusu 44 bin 598’dir. Gelibolu hakkında kısa bilgi edinmek isterseniz İngilizce Gallipoli olarak tanımlanan isim aslında Yunancadan türemiştir. Türkçe karşılığı ise zarif şehir olarak açıklanmaktadır.

Antik çağlarda ise Yunanca karşılığı Galliopolis olarak adlandırıldığı bilinmektedir. Galli kelt polis ise şehir anlamına gelir ve Galliopolis karşılığı Keltlerin şehri olarak benimsenmiştir. Günümüze ise Gelibolu olarak gelmiştir. Daha ayrıntılı bilgi isteyenler Gelibolu hakkında kısa bilgi pdf dosyası olarak araştırma yapmaktadır. Bu anlamda çok zengin bir bilgi ağına sahip olan Gelibolu özellikler biz Türklerin ikinci hac bölgesi olarak tanımlanabilir.

Gelibolu gezilecek yerler

Gelibolu gezilecek yerler

Çanakkale geziniz ile ziyaretinizi gerçekleştireceğiniz bölgede Gelibolu neyi ile meşhur sorusuna yanıt arayabilirsiniz. Elbette ki dünya tarihine altın harflerle yazılı olan Çanakkale deniz savaşları ile meşhurdur. Bunun dışında geziniz ile sevdiklerinize alabileceğiniz hediyeler ile Gelibolu’dan ne alınır sorusuna bölgedeki hediyelik eşya dükkânlarında yanıtlar bulabilirsiniz. Zira burada daha çok savaşı anlatan küçük anılar bırakacak hediyelikler bulunmaktadır.

Çanakkale ile Gelibolu kaç saatte gezilir sorunuz ise gezi öncesi planlamalarınız açısından çok büyük önem taşımaktadır. Gezi öncesi burada rehber almanız halinde sizin için en pratik ve verimli bir zaman dilimini içeren gezi programı düzenleyecektir.

Burada rehber alımında dikkat edilmesi gereken hususların başında yetkili olan birisi olması gelir. Bölgede rehber olarak belgesiz çalışanlar bulunabiliyor. Bu aşamada gerçek rehberler olması önemlidir. Hatta emekli askerlerden rehber bulabilirseniz Çanakkale savaşları açısından çok verimli, duygu yüklü bir gezi sizleri bekliyor olacağını unutmayın.

Gelibolu gezilecek yerler

Gelibolu gezilecek yerler – Dur yolcu! Bilmeden gelip bastığın, Bu toprak, bir devrin battığı yerdir.

Gelibolu Denize Girilecek Yerler

Yaz tatili ile deniz keyfi yapmak istiyorsanız Gelibolu’da denize girilecek yerler şunlardır.

 • Gelibolu Belediyesi Halk Plajı
 • Hamzaköy Plajı
 • Tekke Koyu Plajları
 • Karaağaç Koyu Plajı
 • Değirmendüzü Koyu Plajı
 • Despot Koyu
 • Armankaya Koyu
 • Mavi Saroz Plajı
 • Fatma Kadın Plajı
 • Güneyli Plajı
 • Bolayır Plajı
 • Kömür Limanı Beach
 • Saros Karavan Kampı ve Plajı

Çanakkale savaşları ile ismi ön plana çıkan bölgede bilmeyenlerin merak ettiği hususlardan biri de Gelibolu’da deniz var mı olmaktadır. Tamamıyla bir yarımada olan Gelibolu onlarca koy ve sahili olan bir yerdir. Akdeniz ve Ege denizine oranla Gelibolu denizi soğuk mu sorusuna evet diyebiliriz. Bu durum mevsimine göre değişiklik gösterebilir.

Gelibolu’da Ne Yenir?

Tatiliniz yada günübirlik gezi imkanı ile geldiğiniz Gelibolu’da ne yenir araştırmalarınız olabilir. Mart aylarında bir yoğunluk olduğu için bölgede yemek geçiştirici aperatif ürünlerle yapılabilir. Ancak diğer zamanlarda çok daha geniş bir zaman bulursanız ve özellikle tatil yapıyorsanız Gelibolu’da yiyeceğiniz yemekler balık çorbası ve diğer çorba çeşitleri ile sardalya kebabı, mantı, balık, peynir helvası, lakerda ve Gelibolu lokumu olabilir.

Özellikle kıyı kenar şeridinde taze balık yeme imkanlarınız olacaktır. Bu aşamada Gelibolu’da nerede yemek yenir sorusuna yanıt arayabilirsiniz. Çok geniş bir liste bu anlamda sizlerin ihtiyaçlarınıza çözüm yolu olmaktadır. Böylelikle Gelibolu yemek yiyeceğiniz yerler;

 • Hamzaköy Et Balık Restaurant Pide Kebap ve Lahmacun Salonu
 • Balkan Restaurant
 • İdrisin Yeri
 • Yelkenci Restoran
 • Gelibolu Balık Restaurant
 • Gelibolu Müzeyyen
 • Ramis Usta
 • İlhan Restaurant
 • Kaledibi Amfora Balık Restaurant ve Midye Evi

Gelibolu ile birlikte Çanakkale neyi meşhur sorusuna yanıtlar ise çok geniş olmaktadır. Çanakkale’de yiyecek olarak; Peynir Helvası, kaymaklı lorlu biber böreği, akıtma, tavuklu mantı, simit lokumu, Gelibolu böreği, piruhi, bakla keşkeği ve Ezine peyniri meşhurdur. Ancak Çanakkale neresi meşhur derseniz doğal olarak anıtları, mezarlıkları, Truva atı gibi bir liste sizleri bekleyecektir.

Gelibolu merkez gezilecek yerler ile birlikte sizlere davet çıkaran bir diğer yer ilçe merkezi ile birlikte pazarıdır. Bu aşamada özellikle yaz aylarında çok geniş bir ürün çeşitliliğine ulaşan Gelibolu pazarı hangi gün kurulduğu da önemlidir. Gelibolu’da Pazar haftada iki gün olarak kurulmaktadır. Gelibolu Dursun Bak Caddesi ile Tuğsavul Caddesinde Salı günleri kurulan Pazar Cumartesi günleri ise Gazi Süleyman Paşa Mahallesi, Emek Caddesinde kurulmaktadır.

Gelibolu gezilecek yerler

Gelibolu gezilecek yerler

Sorularla Gelibolu

Gelibolu geziniz ile birlikte sizlerin ihtiyacı olan kısa sorular ve yanıtları ise şu şekilde cereyan etmektedir.

Gelibolu neyi ile meşhur?

Çanakkale Gelibolu yarımadası tarihi müzeleri, anıtları mezarlıkları ve turistik bölgeleri ile meşhurdur.

Çanakkale Geliboluda neler var?

Gelibolu yarımadasında savaşa dair müze, anıtlar, mezarlıklar ve konaklama yerleri ile tatil bölgeleri bulunmaktadır.

Gelibolu kaç saatte gezilir?

Çok geniş bir coğrafyaya sahiptir. Bu sebeple sabahın erken saatinde başlayan geziniz akşam saatlerine kadar yetmeyebilir.

Gelibolu’dan Ne Alınır?

Bölgeye yaptığınız ziyaretiniz ile Gelibolu’dan anıtlar ve mezarlıkların küçük figürleri hediyelik olarak alınabilir.

Gelibolu merkezde gezilecek yerler

Gelibolu merkezinde müzeleri, caddelerini ve Gelibolu pazarını gezebilirsiniz.

Gelibolu’da gezilecek tarihi yerler

Tarihi olarak daha çok Çanakkale Savaşına dair izler görülebilmektedir.

Eceabat gezilecek yerler

Gelibolu ile Eceabat çok yakın yerlerdir. Geziler benzerlik oluşmaktadır.

Gelibolu doğal yerler

Yarımada olan Gelibolu onlarca koy, plaja sahip bol doğal alana sahip yer bulunmaktadır.

Gelibolu gezilecek yerler haritası

Bölge ile Gelibolu gezilecek yerler haritası geziniz ve ziyaretleriniz için önemli bir rota oluşturmanızda yardımcı olur.

Gelibolu’da denize girilecek yerler

Onlarca koy ve plaja sahiptir. İlçe merkezinde Gelibolu halk plajı en çok denize girilen yerdir.

Çanakkale’de gezilecek yerler

Başlıca müzeler ile Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı gezmeniz gereken yerdir.

Geliboluda ne yenir?

Deniz ürünleri başta tercih edilir. Burada peynir helvası ve tavuk mantısının ünlü olduğunu belirtmek doğru olacaktır.

Gelibolunun pazarı hangi gün

Salı ve Cumartesi günleri haftada iki gün kurulmaktadır.

Gelibolu’da deniz var mı?

Yarımada olana Gelibolu’da deniz vardır ve onlarca koya ve plaja sahiptir.

Gelibolu denizi soğuk mu?

Ege ve Akdeniz sıcaklığına göre Gelibolu’nun kıyısı olduğu yerlerde deniz soğuktur.

Çanakkale’nin en güzel yeri neresi?

Çanakkale’nin tarihe meydan okuyan, tarihi değiştiren savaşların yaşandığı her yer çok güzeldir ve anlam yüklüdür.

Gelibolu nüfusu ne kadar?

Çanakkale Gelibolu nüfusu 44 bin 598 dir.

Gelibolu gezilecek yerler

Gelibolu gezilecek yerler – Seyit Onbaşı

Gelibolu gezilecek yerler

Gelibolu gezilecek yerler – Seyit Onbaşı top mermisini sırtında kaldırmıştır. Ancak bölgede iki farklı anıttan bahsetmek mümkündür. Günümüzde top mermisi ön tarafında bulunur. Anıtın değiştirilmesinde yasal bir hüküm söz konusu olduğu bilinmektedir. Ancak net bilgiler değildir.

Gelibolu gezilecek yerler

Gelibolu gezilecek yerler – Mustafa Kemal Atatürk’e şarapnel parçasının isabet ettiği yer anıt ile ölümsüzleştirilmiştir.

Çanakkale Gezilecek Yerler

Düşman askerini ölümden kurtaran ve kucağında taşıyan Türk Askerinin hüzünlü hikayesi sizleri duygulandıracak, hatta ağlatacak duygu seline sahiptir.

Çanakkale Gezilecek Yerler

Çanakkale Gezilecek Yerler – Anıt kiliseye benzetilerek inşa edilmiştir. Sebebi ise burada hem Türk askerlerimizin yatıyor olması hem yabancı askerlerin bir arada olmasıdır.

Çanakkale Gezilecek Yerler

Hüseyin Kaçmaz Anıtı – Kahramanımız Dünya’nın en yaşlı gazisi unvanını taşımaktadır.

Gelibolu Gezilecek Yerler

Gelibolu Gezilecek Yerler – Çanakkale Savaşı ile şarkılara konu olan Aynalı Çarşı

Çanakkale Gezilecek Yerler

Çanakkale Gezilecek Yerler – Çanakkale Ruhuna yakışır Bayraklı Baba hüzünlü hikayesi ile gezilecek ve dua edilecek yerlerimizden bir yerdir. Fotoğraf üzeri linkle ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.

Gezi Masalı olarak sizlere tarihimizin en önemli zaferlerinden biri olan Çanakkale ile Gelibolu yarımadasını gezmenizi öneriyoruz. Defalarca gitmiş olduğum yerde her ziyaretimde farklı duygular ile yeniden heyecanlandığımı söylemek doğru olur. Çanakkale Gelibolu gezilecek yerler ile geziniz ile sizlerin de buradaki yaşadıklarınızı aşağıda yorumlar bölümüne paylaşırsanız bizlerde mutlu oluruz. Gelibolu konumuna buradan ulaşabilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
Büro Yönetimi Yönetici Asistanlığı, Kamu Yönetimi, Fotoğraf ve Sinema, Yeni Medya ve Gazetecilik ile İş Güvenliği Uzmanlığı eğitimi gören Turan AY 1997 yılından bu yana internet dünyasında aktif faaliyet gösteriyor. Ekonomi, Fotoğraf ve Gezi kategorilerinde blogları bulunuyor. Aynı zamanda Youtube Kanalı olan yazar Turan Ay'ın onlarca eğitim sertifikası mevcuttur.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.