Gerdekkaya Mezar Anıtı ( Dağlık Frigya)

Gerdekkaya Mezar Anıtı ( Dağlık Frigya)

Kütahya, Eskişehir ve Afyonkarahisar üçgeni içerisinde yer alan Frigya çok geniş bir coğrafyaya sahiptir. Günümüzde yeteri kadar ilgi göremeyen yerlerden biri olan Gerdekkaya Mezar Anıtı Doğanlı Vadisinde kendisine bulunmaktadır. Bölgesel açıdan birçok anıt ve tarihi bölgeye yakın olan Anıt Mezar aynı zamanda Dağlık Frigya olarak bilinmektedir.

Bölgesel açıdan “Kızlar Manastırı” olarak bilinmektedir. Üçgen alınlığı üzerine saçaklı iki sütun üzerine oyularak inşa edilmiştir. Hatta sütunlarının tapınak cephesinde olduğunu söylemek mümkündür. Anıt mezar yaklaşık 3 metre yüksekliktedir. Buraya çıkabilmek için merdiven konulmuştur. Hellenistik Çağdan günümüze kadar geldiği düşünülen anıt Eskişehir Müzeler Müdürlüğünce restore edildikten sonra ziyaretlere açılmıştır. Ziyaret için ücret ödemesi yapılmamaktadır.

Dor Tapınağı ön mimarisi ile biçimlendirilen anıt ana kayadan oyularak inşa edilmiştir. Bölgedeki Türkmen Dağının volkanik lavlarının oluşturduğu tüflerden biridir. Tüfler hava ile temas etmesi halinde sertleşmektedir. Kapadokya bölgesindeki tüflere oranla daha sert bir yapıya sahiptir. Ancak buna rağmen oyularak inşa edilen yapılardan biri olmaktadır. Anıt içerisinde üstü kemerli katakomblarda mezar hücresi ile zemininde lahit formunda zemine oyulan üstü mezar tipleri bulunmaktadır.

Gerdekkaya Mezar Anıtı

Gerdekkaya Mezar Anıtı ve çevresinde kullanılan isimler Zotikos ve Gorgos olmaktadır. Bu isimlere bakılarak buranın Roma ile Bizanslılar tarafından kullanıldığı tahmin edilmektedir.

Gerdakkaya Mezar Anıtı Etrafında Gezilecek Yerler

Kral Midas Anıtı ile Midas Antik kentine çok yakın bir yerde olan Gerdekkaya Anıtı görülmesi gereken yerlerden biridir. Bölgede burayı görmek için gelinmesi halinde bir dizi görülmesi gereken yerler bulunmaktadır. Bu çerçevede Yazılı Gerdekkaya Mezar Anıtı ile görülecek yerler şunlardır;

Gerdekkaya Mezar Anıtı

Gerdekkaya Mezar Anıtı Nerede?

Frigya’nın en önemli anıtlarından biri olan Gerdekkaya Mezar Anıtı nerede sorusunun yanıtı Eskişehir ilinin Seyitgazi İlçesi sınırları içerisindedir. Çukurca Köyüne yaklaşık 800 metre mesafede yer alır. Bölgede yer alan Devaboynu Kalesi ile aynı kaya sıraları üzerinde yer almaktadır.

Gerdekkaya Mezar Anıtı Yol Tarifi

Buraya toplu taşıma araçları ile ulaşım bulunmamaktadır. Belli bir noktaya kadar toplu ulaşımlar ile gidebilirsiniz. Ancak yine yürüyüş ile meşakatli bir gezi olacaktır. Bu yüzden mutlaka özel araç ile gidilmesi gerekmektedir. Yolu toprak zemin üzerindedir.

YAZAR BİLGİSİ
Büro Yönetimi Yönetici Asistanlığı, Kamu Yönetimi, Fotoğraf ve Sinema, Yeni Medya ve Gazetecilik ile İş Güvenliği Uzmanlığı eğitimi gören Turan AY 1997 yılından bu yana internet dünyasında aktif faaliyet gösteriyor. Ekonomi, Fotoğraf ve Gezi kategorilerinde blogları bulunuyor. Aynı zamanda Youtube Kanalı olan yazar Turan Ay'ın onlarca eğitim sertifikası mevcuttur.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.