Gökbük Kanyonu Yürüyüş, Giriş Ücreti, Kamp Alanı

Gökbük Kanyonu Yürüyüş, Giriş Ücreti, Kamp Alanı

Antalya şehir merkezine uzak olmasına rağmen ayrı bir ziyaretçisi ve meraklısı olan Gökbük Kanyonu yürüyüş rotaları, giriş ücreti ve kamp alanı ile diğer ayrıntılar sürekli merak edilmektedir. Bu anlamda özellikle yıl boyu kamp yapma olanağı veren nadide yerlerimizden Gökbük Kanyonu bu yönüyle ünü ülke sınırlarını aşan doğal güzelliklere sahiptir.

Gökbük Kanyonuna Nasıl Gidilir?

Gökbük Kanyonu Antalya’ya yaklaşık 140 km uzaklıkta, Finike’nin merkezine yaklaşık 22 km uzaklıkta bulunan Gökbük köyünde bulunur. Bölgeye ulaşımı şahsi aracınızla sağlayabilirsiniz. Finike merkezine isterseniz Korkuteli Elmalı yönünden karayoluyla gelebiliyorsunuz. Bu aşamada Elmalıdan gelenlerin mesafesi yaklaşık 20 km.

Okunmalı : Antalya Gezilecek Yerler

Bölgeye ayrıca  havayolu ile varmak isteyenler Antalya Havalimanı’na ulaştıkları taktirde bölgede bulunan pek çok turistik mekana varabildikleri  gibi Gökbük Kanyonu’na da Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin sağladığı imkanlar neticesinde minibüslerle veya ticari taksiler vasıtasıyla ulaşabilmektedirler. Antalya ve ilçeleri kanyonlar yönünden çok zengin bir bölgedir.

Gökbük Kanyonunun Özellikleri

Gökbük Kanyonu,  Antalya Finike İlçesi’nin Gökbük Köyü’nde bulunmaktadır. Doğal güzelliğiyle bölgenin adeta incisi konumundadır. Özellikle ülkemizde oldukça nadir rastlanan bir tür kanyon görünümündedir. Antalya’nın batısında yer almaktadır. 300 metre derinliğe sahip olan kanyon, bir çok canlı türüne barınma fırsatı tanımaktadır.

Bazı yarasa türleri için vazgeçilemeyecek habitat alanı sunmaktadır. 5 km uzunluğuyla canlı çeşitliliği açısından unutulmaz kanyonlar arasına adını yazdırmayı başarmıştır. Doğa sporları için mükemmel koşullara sahiptir. Sporcular, bölgede bulunan spora karşı en elverişli doğal zenginliklere sahip olduğunu bildirmektedirler.

gökbük kanyonu

Gökbük Kanyonu

Gökbük Kanyonu bu  özellikleriyle Antalya’nın uğrak noktaları arasında yer almaktadır. Kano, trekking, yamaç paraşütü gibi pek çok sportif faaliyette bulunmak mümkündür. Kanyon günümüz koşullarında sosyal faaliyetler ile gündeme gelirken tarihi devirler boyunca bölgenin eski yerleşim yerleri arasında bulunuyordu. Kanyon’da yapılan arkeolojik kazı çalışmalarında duvarlarda bulunan yazı ve şekil motiflerinin yanı sıra pek çok insan ve hayvan fosillerine de rastlanılmıştır.

Araştırmacı bilim insanları buluntuların antik döneme kadar süregeldiğini saptamıştır.  Gelinen noktada günümüzde bölgeden çıkarılan tarihi eser niteliğinde ki  pek çok eser çevredeki müzelerde halka sunulmuştur.

gökbük kanyonu

Gökbük Kanyonu

Gökbük Kanyonunda Neler Var Neler Yapılır?

Finike hem doğası hem de tarihi dokusuyla dikkatleri üzerine çekmeyi başarmış  ilçelerimizdendir. Doğal açıdan sunduğu imkanlar birçok sporcuyu  mest edebilmektedir. Gökbük Kanyonu’da bu imkana ortak olan değerlerdendir. Aynı zamanda tarih ve arkeolojiye merakı olanlar için unutulmayacak deneyimlere olanak tanımaktadır.

Ünlü  tarih ve arkeoloji profesörleri kanyonun inanılmaz bir büyüsünün ve etkileyiciliğinin bulunduğunu ileri sürmektedirler. İnsanlığın ortak mirasına tanıklık etmek isteyen kişiler açısından ziyaret edilmesi gereken yerlerin başında Gökbük Kanyonu’nun bulunması gerektiğini tavsiye etmektedirler. Ziyaretçiler rehber eşliğinde, kanyonun doğal ve tarihi zenginliklerini keşfedebilmektedirler.

YAZAR BİLGİSİ
Büro Yönetimi Yönetici Asistanlığı, Kamu Yönetimi, Fotoğraf ve Sinema, Yeni Medya ve Gazetecilik ile İş Güvenliği Uzmanlığı eğitimi gören Turan AY 1997 yılından bu yana internet dünyasında aktif faaliyet gösteriyor. Ekonomi, Fotoğraf ve Gezi kategorilerinde blogları bulunuyor. Aynı zamanda Youtube Kanalı olan yazar Turan Ay'ın onlarca eğitim sertifikası mevcuttur.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.