Gökbük Köyü, Mahallesi Finike’nin En Güzel Köylerinden

Gökbük Köyü, Mahallesi Finike’nin En Güzel Köylerinden

Meşe, Sedir ve Çam ağaçları ile çevrili Gökbük Köyü Finike ilçesinde yer almaktadır. Köy olarak adlandırılmasına karşın aynı zamanda Gökbük Mahallesi muhteşem bir orman havasını içinize çekeceğiniz bir yerdir. Gök ismi yeşili bük ise böğürtlen meyvesini temsil etmektedir. Gezi Masalı özellikle Antalya ile yeni keşif yerlerini sizler için araştırıyor.

Gökbük Köyü Eski Bir Rum Mahallesi

Finike ile eski bir Rum Mahallesi olan Gökbük’te ikamet edenler burayı Finike Mübadelesi ile boşaltmıştır. Tamamen el değmemiş bir ortama sahiptir. Buradaki güzellik doğa sporları için ayrı bir ortam sunmaktadır. Aynı zamanda tertemiz akan dereler ile yürüyüşler gerçekleştirebileceğiniz alanları bulunmaktadır. Bununla birlikte yolu üzerinde küçük göletler ve şelaleler oluşturan dere buranın yaşam kaynağı olmuştur. Böylelikle Antalya köyleri, mahalleleri ve doğal güzellikleri ile sizlere davetkar olmaya devam etmektedir.

Alakır Baraj Gölü Yürüyüş Rotası Piknik Yerleri

Gökbük Köyü

Gökbük Köyü Arykanda Antik Kenti

Gökbük Köyü ile mahallesine günübirlik geziler düzenlenmektedir. Demre, Kumluca, Elmalı üçgeninde bulunan mahallenin üzerinde bulunan Alakır Baraj Gölü piknik yapılan yerlerdendir. Hatta bölge halkı buralardaki gezilere katılmaktadır. Bununla birlikte bisiklet turları yapan kişileri özellikle doğal parkur konumundaki buralarda görebilirsiniz.

Doğaya ve ormanın eşsiz havasına tutkunuz varsa özellikle hafta sonu günübirlik gezileriniz için değerlendirebileceğiniz Gökbük Köyü aynı zamanda trekking, yamaç paraşütü yapma olanakları vermektedir. Bu sebeple yürüyüş rotaları bir çok turizm işletmesi tarafından bu bölgeye düzenlenmektedir. Adeta huzuru yeniden tesir edeceğiniz kendinize reset atacağınız bir yer olarak görülebilir.

Arycanda Antik Kenti

Gökbük Köyü gezisi yapan kişilerin bir keşif adresi de Arycanda Antik Kenti olmaktadır. M.Ö. 2000 li yıllara kadar uzanan bir geçmişi olan kentte çanak, çömlek parçaları bulunmuştur. Bununla birlikte burada bulunan sikkelerin M.Ö. 5. Yüzyıla ait olduğu düşünülmektedir. Burada yaşanılan doğal afet ve depremler nedeniyle şehrin kalıntıları kalmıştır. Yüksek kesimlere çıktığınız zaman sarp kayalıkların eteğinde daha çok kalıntılara rastlayabilirsiniz.  Hatta büyük bir tiyatro sizleri burada beklemektedir. Buraya Antalya merkezli olarak hareket eden tur firmaları geziler düzenlenmektedir. Gökbük Köyü turları ile birlikte dilerseniz buraları keşfedebilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
Büro Yönetimi Yönetici Asistanlığı, Kamu Yönetimi, Fotoğraf ve Sinema, Yeni Medya ve Gazetecilik ile İş Güvenliği Uzmanlığı eğitimi gören Turan AY 1997 yılından bu yana internet dünyasında aktif faaliyet gösteriyor. Ekonomi, Fotoğraf ve Gezi kategorilerinde blogları bulunuyor. Aynı zamanda Youtube Kanalı olan yazar Turan Ay'ın onlarca eğitim sertifikası mevcuttur.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.