Göynük Kanyonu Gezilerinize Renk Katıyor

Göynük Kanyonu Gezilerinize Renk Katıyor

Kemer Kanyonu olarak da bilinen Göynük Kanyonu Antalya’nın gezilip görülebilecek doğal güzelliklerinin başında gelir. Kanyonlar, bir akarsuyun akarak oyduğu yamaçlara verilen addır. Akarsu yine bu yataktan akmaya devam eder ve bu da doğal bir güzellik oluşturur. Akarsular tarafından oyulması kolay olan kalkerli arazilerin olduğu bölgelerde çok daha sık görünürler. Antalya’da yer alan Kanyon da bunlardan biridir. Peki, Göynük Kanyonu’na nasıl gidilir?

Göynük Kanyonu Antalya merkezine çok kayın olan Kemer ilçesine bağlı Göynük beldesinde yer alır. Antalya’ya gelen yerli ve yabancı turistlerin sıklıkla uğradığı yerlerden biridir. Buraya adım atanları eşsiz bir doğa ve upuzun bir yürüyüş parkuru bekliyor. Kanyonun meşhur Likya Yolu üzerinde bulunduğunu da belirtelim.

Kanyona giriş sağladıktan sonra, biraz ilerleyenle yapay bir göletle karşılaşacaktır. Yapay olmasına rağmen oldukça etkileyici bir güzelliğe sahip bu göletin etrafında fotoğraf çektirmek isteyebilirsiniz. Ayrıca gölet çevresinde çok sayıda dinlenebileceğiniz ve bir şeyler atıştırabileceğiniz mekân da bulabilirsiniz.

Göynük Kanyonu Ziyaret Saatleri

Antalya bölgesine geziye ve tatile gelen kişiler kanyonu ziyaret etmek istemektedir. Bu çerçevede merak edilen husus ise Göynük Kanyonu ziyaret saatleri olmaktadır. Gezi öncesi Göynük Kanyonu saat kaçta açılıyor sorularına yanıt aranmaktadır. Bu anlamda Göynük Kanyonu açılış saati 09:00 Göynük Kanyonu kapanış saati 18:00 olarak belirlenmiştir.

Göynük Kanyonu

Kanyonda doğal hayat kısmen de olsa korunmaya çalışılıyor bu yüzden Göynük Kanyonu içinde 11 çeşit sürüngen de yaşıyor. Kanyonda usta ellerden çıktığı belli olan ağaç parçalarından yapılmış hayvan heykelleri de var. Bu heykeller çocukların özellikle ilgisiniz çekiyor. Kartal, baykuş, dragon ve keçi heykelleri ile karşılaşmak mümkündür.

Kanyonda iki adet asma köprü bulunuyor. Göynük Deresi’nin üzerinde yer alan bu köprülerde fotoğraf çektirmek oldukça keyifli olabilir. Ayrıca köprüler ulaşım için de kullanılıyor.

Göynük Kanyonu Giriş Ücreti Ne Kadar?

En baştan belirtelim kanyon girişler ücretlidir, Göynük Kanyonu giriş ücreti 2022 16 TL olarak belirlenmiştir. Kanyonda yapmak istenilen birçok aktivite içinde ekstra ücret ödemeniz gerekebilir. Kanyonda bulunan doğal ve yapay göletlerde yazın yüzme imkânı da sunuluyor. Ancak yüzmek içinde 160 TL ücret ödemeniz gerekiyor. Girişteki gişelerden yüzme için bileti de indirimli alabilirsiniz. Burada ödeyeceğiniz ücret içerisinde kask, can yeleği kirası bulunuyor. Bir diğer husus ise Göynük Kanyonu Müze Kart geçerli mi sorusu olmaktadır. Ancak Göynük Kanyonuna giriş için Müze kart geçerli değildir.

Göynük Kanyonu’na Nasıl Gidilir?

Kanyon Antalya merkeze 36 km, Kemer’e ise 13 km olarak görünüyor. Kemerden ya da Antalya güzergâhlarından gelebilmek mümkündür. Göynük merkezden 4,5 kilometrelik bir uzaklığa sahip olan Göynük Kanyonu’na gelen dolmuşlar da bulabilirsiniz.

Kanyona girişler ücretlidir ve Göynük Kanyonu giriş saatleri 09.00-18:00 olarak belirlenmiştir. Bu saatler aralığında Göynük Kanyonu’nu ziyaret edebilirsiniz. Göynük Kanyonu şu an tabiat parkı statüsünde olduğu için özel bir işletme tarafından işletiliyor.

Göynük Kanyonu’nun kışın meydana gelen sellerden de etkileniyor. Kanyon içinde ücret karşılığı rafting de yapılabiliyor. Aynı zamanda macera parkuru ve zipline parkuru da bulunmaktadır. Tüm bu etkinlikler için ekstra ücret ödemeniz gereklidir.

Göynük Kanyonu

Gölet çevresinde yemek yiyebileceğiniz açık mekânlar bulabilirsiniz. Ama bireysel bir biçimde piknik yapmak ya da ateş yakmak mümkün değil. Likya yolu üzerinde bulunan yürüyüş parkurunda dilediğiniz kadar yürüyebilir ve karşınıza çıkabilecek sürüngenleri görebilirsiniz.

Göynük Şelalesi Nerede?

Bölgede Göynük Kanyonu ile beraberinde görülmek istenilen yer Göynük Şelalesi olmaktadır. Bu çerçevede Göynük Şelalesi nerede sorularına yanıt arayan gezginler başta dijital ortamlar olmak üzere inceleme yapmaktadır. Antalya merkezine yaklaşık 36 km mesaede bulunan Kemer’e 13 km uzaklıkta bulunan Göynük’ten gidilebilmektedir.  Özel bir işletme tarafından işletilen Tabiat Parkı doğal olarak giriş ücreti ile ziyaret edilebilmektedir. Kanyona girdikten bir süre sonra yapay gölet ile şelaleye ulaşım sağlayabiliyorsunuz.

Kanyonlar ile çok zengin bir doğal güzelliğe sahip olan Antalya, sizlere muhteşem gezi fikirleri, doğa sporları, su sporları vaat etmektedir. Öyle ki Antalya’da denize girdiğiniz gibi yarım saat mesafe ile kayak yapma imkanlarınız olmaktadır. Bu çerçevede yeterince zaman ayırmanız halinde ayrıntılı bir Antalya gezisi sizlere unutulmaz anılar verecektir. Bunlardan sadece bir tanesi Göynük Kanyonu olmaktadır. Bölgeye bireysel olarak gidebildiğiniz gibi otellerde konaklayan kişiler için gruplar halinde turlar düzenlenmektedir.

YAZAR BİLGİSİ
Büro Yönetimi Yönetici Asistanlığı, Kamu Yönetimi, Fotoğraf ve Sinema, Yeni Medya ve Gazetecilik ile İş Güvenliği Uzmanlığı eğitimi gören Turan AY 1997 yılından bu yana internet dünyasında aktif faaliyet gösteriyor. Ekonomi, Fotoğraf ve Gezi kategorilerinde blogları bulunuyor. Aynı zamanda Youtube Kanalı olan yazar Turan Ay'ın onlarca eğitim sertifikası mevcuttur.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.