1. Anasayfa
  2. Antalya

Gündoğmuş Çeyiz Deliği Mağarası

Gündoğmuş Çeyiz Deliği Mağarası
Çeyiz Deliği Mağarası
0

Antalya Gündoğmuş ilçesinde bulunan çok sayıda turistik yerden biri de Gündoğmuş Çeyiz Deliği Mağarası olarak bilinir. Çeyiz Deliği, aslında bir mağara oluşumudur. Özellikle Akdeniz Bölgesi’nde çok fazla görülen sarkıt ve dikitlerin görüldüğü bir mağaradır. Alanya’da bulunan Damlataş Mağarası’na benzetilse de mağara içindeki hava daha soğuktur.

Mağara turizmi açısından oldukça şanslı olan Antalya zemin yapısından dolayı çok fazla sarkıt ve dikitlerden oluşan mağara vardır. Bu yapıların yerli ve yabancı turistlerin dikkatini çektiği de bilinir. Gündoğmuş Çeyiz Deliği Mağarası da böyledir ancak, diğer mağaralara göre turistik açıdan biraz geri de kalmış olabilir. Günübirlik geziler listenize ekleyebileceğiniz nadide yerlerdendir.

Bunun en önemli sebebi mağaranın bakımsız olması ve tehlikeli bulunmasıdır. Oldukça dik ve zorlu olduğu için, bir bölümü taşlarla kapatılmış ve bu yüzden girilemiyor. Aslında mağaranın nereye kadar gidebildiği ve kesin olarak uzunluğu da belli değil. Mağaranın içinde nem oranı yüksek olmasına rağmen, Antalya’da bulunan diğer mağaralara göre daha soğuktur.

Çeyiz Deliği oldukça dardır. Bu yüzden içine girebilmek de bir hayli zorlu olabilir. Ancak yine de yerli ve yabancı turistler buraya uğramadan geçmiyor. Mağaranın belli bir kısmı tehlikeden dolayı kapatıldığı için, çok ileriye gidebilmek de mümkün değildir. Birçok kişi de sadece kapıdan bakarak ayrılabiliyor.

Gündoğmuş Çeyiz Deliği Mağarası

Antalya’da birçok karstik özellik taşıyan mağara bulunmaktadır. Çeyiz Deliği  ile mağarası da bunlardan biridir. Ancak mağara biraz tehlikeli bulunduğu için bir kısmı taşlarla kapatılmıştır.

Çeyiz Deliği Mağarası Nasıl Gidilir? Özellikleri Nelerdir?

Antalya’nın Gündoğmuş ilçesi birçok turistik mekânla meraklılarını kendine çekmeye devam ediyor. Antalya’da gelişen mağara turizminin örneklerinden biri de Çeyiz Deliği Mağarasıdır,  Çeyiz Mağarası olarak da bilinen bu mağara, oldukça dik ve dardır.

Gündoğmuş ilçesinin girişinde bulunan mağarayı görebilmek için, Antalya’ya toplu taşıma araçları ya da özel araçlarla ulaşabilirsiniz, Çeyiz Deliği Mağarasına gidiş aslında çok kolaydır. İlçe merkezi Antalya’ya çok uzaktır. Toroslar ile yüksek kesimde kalınan yer kış aylarında kar görmektedir. Bu haliyle Antalya’nın yaylası konumundadır.

Mağaranın dar bir girişi ve büyük salonu vardır. İki bölümden oluşan mağaranın belli bir mesafeden sonrası taşlarla kapatılmıştır. Bunun en önemli sebebi ise güvenliktir. Bu yüzden mağaranın ne kadar ileriye gidebildiği bilinmiyor. Mağara için kesin bir uzunluk belirtmek bu yüzden zordur. Aslında biraz bakım yapılsa, yerli ve yabancı turistlerin sadece kapıdan bakarak dönmesinin de önüne geçilmiş olur.

Büyük salon olarak bilinen kısımda fazlasıyla sarkıt ve dikit bulunuyor. Mağaranın girişi de dardır, Çeyiz Deliği Mağarası ziyaret saatleri olarak belirlenmiş saat dilimleri de bulunmuyor. Dilediğiniz zaman buraya gelebilir ve ziyaret edebilirsiniz.

Mağaranın içine girdiğinizde irili ufaklı taşlarla da karşılaşabilirsiniz, gelip görmek için de Çeyiz Deliği Mağarası giriş ücreti ödemenize gerek yoktur. Mağara biraz tehlikeli bulunduğu için, içine girmek zorlu olabilir ama Gündoğmuş Çeyiz Deliği Mağarası hala Antalya’nın doğal ve el değmemiş güzelliklerinden biridir.

Büro Yönetimi Yönetici Asistanlığı, Kamu Yönetimi, Fotoğraf ve Sinema, Yeni Medya ve Gazetecilik ile İş Güvenliği Uzmanlığı eğitimi gören Turan AY 1997 yılından bu yana internet dünyasında aktif faaliyet gösteriyor. Ekonomi, Fotoğraf ve Gezi kategorilerinde blogları bulunuyor. Aynı zamanda Youtube Kanalı olan yazar Turan Ay'ın onlarca eğitim sertifikası mevcuttur.

Yazarın Profili

Your email address will not be published. Required fields are marked *