1. Anasayfa
  2. Akdeniz Bölgesi

Güver Uçurumu Kanyonu

Güver Uçurumu Kanyonu
0

Güver Uçurumu Kanyonu Antalya Korkuteli yolu üzerinde bulunan Düzlerçamı Milli parkı içerisinde Döşemaltı’nda bulunuyor. Kanyon karstik kayalar üzerinde ve yaklaşık 2 km uzunluk ile 30 metre genişliğe sahip. Yüksekliği ise 112 metreyi bulan yerin yaklaşık 1 milyon yıl sürede oluştuğu belirtiliyor.

Güver Uçurumu Kanyonu Nerede Nasıl Gidilir?

3 ayrı koldan akan çayın beslediği Güver Uçurumu kanyonu bugünkü Döşemealtı ilçesinde bulunan Düzlerçamı Milli Parkı içerisinde. Antalya – Korkuteli yolunun yaklaşık 5 km içerisinde bulunan kanyon özellikle yukarıdan baktığınız zaman sizlerin nefesini kesecek güzellikleri sunuyor. Kendinizi uçurumda hissedeceğiniz yerin altında ise kanyonun manzarası mevcut.

Okunmalı : Antalya Gezilecek Yerler

Güver Uçurumunda Neler Bulunuyor?

Antalya’lıların nefes almak için gittiği yerlerden bir yer Güver uçurumu. Bu uçurumun kanyonlar ile beslenmesi ve üç ayrı koldan akan çayın birleşmesi ile sonrasında devam eden bölgede Kapuz Kanyonu’na çıkılmaktadır. Burayı kano ile gezen kişileri de görmek mümkündür. Kanyondan ve buraya giden yolda meşe, ardıç, keçiboynuzu, maki ve funda gibi ağaçları görürsünüz. Kanyon içinde yürümeniz mümkün değil. Bu sebeple iki taraflı olarak yukarıdan izleme imkanınız bulunur.

Üç Çayın Birleştiği Yer Güver Uçurumu Kanyonunda

güver uçurumu kanyonu

Döşemealtı’nda bulunan Güver ve Karaman Çayı ile Gürkavak Çayı’nın aktığı ve birleştiği kanyon büyük bir orman topluluğu içerisinde yer alıyor. Bu sebeple burada her yerde piknik yapmak ve ateş yakmak mümkün değil. Özellikle yaz aylarında her yer kuru odun parçası ve çam ağacı parçaları ile dolu olduğundan ateş yakılması son derece tehlikeli bir yerdir.

Günübirlik Gezi ve Piknik Mesire Alanları Düzlerçamı Milli Parkında

Anayoldan yaklaşık 5 km mesafe ile varacağınız Güver Uçurumu Kanyonu yolu maalesef çok kötü diyebiliriz. Çok güzel bir yer olması günübirlik geziler yapmaya olanak veriyor. Antalya’dan Korkuteli’ne doğru giderken sol tarafta bulunan Düzlerçamı Milli Parkı girişinde piknik yapabileceğiniz yerler bulunur. Buraya piknik yapmaya gelen kişiler yiyeceklerini tükettikten sonra yürüyüş olarak buraya kadar gitmektedir. Güzel bir orman havası ve yürüyüş sizleri burada bekliyor.

Milli Park piknik alanı ile Güver uçurumu arasında kalan bölge ayrıca yaban hayatı geliştirme sahası olarak ilan edilmiştir ve bir çok bölümü tel örgü ile kapalıdır. Burada alageyiklerin yaşamı için doğal bir alandır ve dünyada doğal olarak yaşadığı tek bölge olarak gösterilmektedir.

güver uçurumu kanyonu

Güver Uçurumu Kanyonunda Konaklama

Güver Uçurumu Kanyonu ve etrafında konaklama imkanı bulunmuyor. Ancak burada kamp yapanlara da rastlamak mümkün oluyor. Yazları güzel bir esinti ile Konyaaltı bölgesinden denize doğru güzel bir manzara sunan kanyonlar bölgesinde bir çok yabani hayvanı da görmeniz mümkün.

Döşemealtı ilçesinde ulunan Güver Uçurumu  Kanyonu gereken ilgiyi yetkililerden görmüyor diyebiliriz. Buraya seyir terası olarak cam bir balkon geçtiğimiz yıllarda yapıldı. Ancak yolunun düzgün olmaması nedeniyle ziyaretçilerin gitmek istemediği yerlerden. Çöp kutuları bazı bölgelere yerleştirilmiş olmasına rağmen bu kutuların da sık sık alınmadığı gözlemleniyor.

Büro Yönetimi Yönetici Asistanlığı, Kamu Yönetimi, Fotoğraf ve Sinema, Yeni Medya ve Gazetecilik ile İş Güvenliği Uzmanlığı eğitimi gören Turan AY 1997 yılından bu yana internet dünyasında aktif faaliyet gösteriyor. Ekonomi, Fotoğraf ve Gezi kategorilerinde blogları bulunuyor. Aynı zamanda Youtube Kanalı olan yazar Turan Ay'ın onlarca eğitim sertifikası mevcuttur.

Yazarın Profili

Your email address will not be published. Required fields are marked *