Harran Gezilecek Yerler (Tarihi Turistik Yerleri)

Harran Gezilecek Yerler (Tarihi Turistik Yerleri)

Kendisini ünlü yapan kümbet evleri, tarihi eserleri ve akademisinin yanında gizemli cemaatlerin adresi olan Harran gezilecek yerler açısından biraz daha tarihi dokunuşlara sahiptir. Zira Ortaçağın önemli kentlerinden olan Harran döneminde cennetten bir köşeymiş. Cüllab ve Deysan ırmaklarının hayat verdiği yer bu ırmakların kurumasıyla suya hasret kalan ancak halen yaşam içerisinde var olmuş bir yerdir.

GAP projesi ile yeniden hayata dönen yerlerden olan Harran bu sayede suya kavuşmuştur. Adını aldığı Harran Ovası uçsuz bucaksız topraklarla çevrilidir. Bu sayede yeşili yeniden görme imkanı bulan yere günübirlik geziler düzenlenmektedir. Bu anlamda Harran gezi turları söz konusu olmaktadır. Ancak bireysel olarak giderek burayı keşfetmek isteyenlerde az değildir. Böylelikle Şanlıurfa Harran gezilecek yerler öncelikli olarak araştırılmaktadır.

Adem ile Hava’nın İlk Ayak Bastığı Yer Harran

Adem ile Havva’nın ilk kez ayak bastığı yer olarak bilinen Harran aynı zamanda Tevrat’a göre İbrahim Peygamber ve torunu Yakup Peygamberin yaşadığı yerdir. Kutsal kitaplarda Adem ve Havva’nın cennetten kovulduktan sonra buraya geldikleri bilinmektedir. Bu durum hem Arapların hem de Yahudi dinine mensup kişilerin ana yurdu olarak görülmesine neden olmaktadır. Hatta burada Yakup kuyusu bulunmaktadır. Bu kuyu hıristiyanlarca ve Yahudi toplumlarınca özellikle Eylül aylarında ziyaret edilmektedir. Harran gezilecek yerler listesi bu aşamada böyle şekillenmektedir.

Harran Gezilecek Yerler (Tarihi Turistik Yerleri)

Harran Gezilecek Yerler (Tarihi Turistik Yerleri)

  • Ulu Camii
  • Konik Kubbeli Harran Evleri
  • Harran Kalesi
  • Tarihi Harran Üniversitesi
  • Ay Tanrısı Sin Tapınağı

Öncelikli olarak Harran’a nasıl gidilir merak konusudur. Şanlıurfa merkezine yaklaşık 47 km mesafede yer alan ilçeye Akçakale yolundan sola dönerek ulaşılmaktadır. Toplu ulaşım araçları buraya Urfa merkezinden sürekli seferler düzenlemektedir. Kendi  aracınızla giderseniz haritalardan size rota planlamanız için konum bırakıyorum.

Harran’da en az bir gece kalmanızı tavsiye edebilirim. Zira Harran’nın neyi meşhur sorguları yapılıyor. Bu soruya net bir cevap vermek ve meşhur olan hususu yaşamak için gece konaklamanız önemli. Zira Harran kümbet evleri çok meşhurdur. Bu evlerde bir gece kalmak sizlere iyi gelebilir. Burada konaklayabilmeniz için Harran Kümbet Oteli tavsiye ediyorum. Otel iki bölümden oluşuyor. Bir bölümü kümbet evleri diğeri ise standart otel tarzında yerlerdendir. Kümbet odalarında kalmanızı atmosferik olarak tavsiye edeceğim. Ancak belirtmek istiyorum ki buranın sivrisinekleri hayatınızda göreceğiniz en büyük yaratıklar. Kümbet evlerinde de tavana doğru yayılıyorlar. Gece olumsuz bir durum yaşamamak için yanınızda ilaçlar ile gitmenizi tavsiye ediyorum.

Harran Gezilecek Yerler (Tarihi Turistik Yerleri)

Harran Gezilecek Yerler (Tarihi Turistik Yerleri)

Harran’da konaklama Kümbet otel dışında öğretmenevinde olabilir. Benim gittiğim dönemde sinekten dolayı Harran Kümbet Otelde kalamamış ve öğretmenevine geçmiştim. Ancak Öğretmenevinin de bakımsız olduğunu ayrıca belirtmek istiyorum. Zira sivrisinek burada da oluyor.

Harran Ulu Camii

Bölgede gezilecek yerler arasında Harran Ulu Camii Ortaçağın altın kenti olan bölgede yer almaktadır. Günümüze kadar kendi varlığını sürdürmeye çalışan caminin kalıntıları ulaşmıştır. Harran Kalesi içerisindeki surlar, iç kale, Şeyh Hayat El-Harrani Türbesi, konik kubbeli evlerin kalıntıları halen burada kendisini göstermektedir. Harran kent merkezinde bulunan Harran Höyüğü eteklerindeki Ulu Cami aynı zamanda ilk revaklı, avlusu olan ve şadırvana sahip anıtsal cami olarak kayıtlara geçmiştir.

Harran konaklama oteli dışında gezi planı ve programı için sorgumuz Harran’da ne var olmaktadır. Öncelikli olarak sabahın ilk saatleri ile kahvaltı yapmanız gerekiyor. Burada otelde kahvaltı imkanı bulunuyor. Ancak Harran Kültür evi kahvaltının adresi oluyor. Zaten burada çok geniş bir seçenek bulmanız mümkün değil. Burası tarihi kümbet evlerini yaşatan bir yer. Aynı zamanda kümbet evlerini gezebiliyorsunuz. Hatta buranın içerisinde alışveriş yapabileceğiniz yerler de yok değil yani.

Gezi ile birlikte merak ettiğiniz husus Harran Evleri Nerede Meşhurdur? Olabilir. Ancak buradaki geleneksel evlerin neredeyse hepsi kümbetten yapılmıştır. Bu özelliğine uygun olarak buradaki otellerde kümbet odalardan yapılmaktadır. Günübirlik geziler ile bu evleri görebilirsiniz. Ancak vaktiniz varsa konaklama yapabilirsiniz.

Harran Gezilecek Yerler (Tarihi Turistik Yerleri)

Harran Gezilecek Yerler (Tarihi Turistik Yerleri)

Tarihi Harran Üniversitesi

Şanlıurfa gezilecek yerler ile geniş bir coğrafya sonucu doğal olarak sorumuz Urfa’nın mutlaka görülmesi gereken yeri neresidir? Olmaktadır. Bu anlamda listemiz oldukça kabarık olacaktır. Bu aşamada Urfa için ayrı başlık atacağız. Ancak Harran gezilecek yerler listesi içerisinde Tarihi Harran Üniversitesi ilginizi çekecektir. Tarihi olması kadar bölge ve Türkiye açısından da önemli bir yerdir. Hatta Dünyanın ilk Üniversitesi Tarihi Harran Üniversitesidir.

Tarihi Harran Üniversitesinin önemi çağdaş üniversiteler düzeyinde Ortadoğuda eğitim veren bir yer olmasıdır. Zira dönemin en ünlü bilim adamları bu üniversitede eğitim vermiştir. Bunlar arasında dünyanın ay’a olan uzaklığını doğru hesaplayan Battani bulunuyor. Zira Battani ilk kez hesaplamıştı. Bunun yanında atomun varlığından ilk kez bahseden Cabir Bin Hayvan yine buradaydı. Burada eğitim veren en ünlü bilim adamı ise Sabit Bin Kurra idi. Zira kendisi burada tıp, matematik, felsefe, müzik ve astronomi dallarında 165 eser yazmıştır. Hatta bu eserlerin 15 tanesi de Süryanice olarak yazılmıştır.

Günümüzde tarihi Harran Üniversitesinin kalıntıları bulunmaktadır. Hatta tamamen yok olduğunu söylemek mümkündür. Burada ayakta kalan en önemli yer kulesidir.

Harran Gezilecek Yerler (Tarihi Turistik Yerleri)

Harran Gezilecek Yerler (Tarihi Turistik Yerleri)

Kubbeli Kümbet Evleri

Harran kümbet evleri bölgenin simgesi haline gelmiştir. Bu evlerin izlerine Birecik ile Suruç ilçesinde gözlemlenmektedir. Harran gezi rehberi içerisinde yer alan bu evlek konik kubbeli Harran evleri olarak görülmektedir. Bölgedeki evleri gezme ve görme imkanınız olacaktır. Bu aşamada Harran evleri giriş ücreti ödeyerek gezinti yapabildiğiniz gibi alışveriş mekanlarında bu evleri ücretsiz görebilirsiniz. Bölgeyi daha çok turistik bir havaya alan bu yerler Harran turları ile günübirlik olarak ticarete dökülmüştür.

Kümbetller kerpiç yerine tuğladan örülmektedir. Özelliği ise kenarlardan başlayarak huni şeklinde yukaryı doğu kubbeler yapılmasıdır. Öyle ki bu kubbeler yaklaşık 5 metre uzunluğa kadar çıkmaktadır. Bu tür evler günümüzde turistik amaçlı olarak yapılmaktadır. Ancak geçmişten günümüze gelen yaklaşık 1000 ev burada korumaya alınmıştır. Böylelikle bu evler kültür hazinesi olarak hizmet vermektedir.

Kümbet evlerini gezmek için ücret ödemek yerine buradaki Harram Kübet Evini ziyaret edebilirsiniz. Hem bölgeye uygun olarak lezzetlere burada tatma imkanınız bulunuyor. Sabah erken saatlerinde giderseniz çay bulamayabilirsiniz. Nedeni ise sabahın erken saati buraya turlar ile kalabalık bir topluluğun gelmesidir. Bu yüzden bazı şeyler yetişemeyebiliyor.

Harran Kalesi

Bölgeyi gezebilmek için bir günlük süre size fazlasıyla yetebilir. Bu daha çok sizin kendi fikrinize bağlı olarak atacağınız adımlara bağlıdır. Bu anlamda Harran gezilecek yerler arasında Harran Kalesi bulunmaktadır.

Harran Gezilecek Yerler (Tarihi Turistik Yerleri)

Harran Gezilecek Yerler (Tarihi Turistik Yerleri)

Kale elips planı ile mimari bir yapıya sahiptir. Bu plan dahilinde Harran’a 8 kapı yapılmıştır. 187 burca sahip surları olduğu biliniyor. Bu surlar günümüzde büyük ölçüde yoktur. Kalenin en sağlam ayakta kalan yapıları arasında iç kale bulunmaktadır. Bu kalenin 150 odası olduğu bilinmektedir.

Harran tarihi yerler listesi içerisinde Ulu Camii, Tarihi Harran Üniversitesi ve tarihi kümbet evleri ile Harran kalesi burada sizleri beklemektedir. Özellikle Sonbahar ve İlkbahar aylarında burası iklimsel olarak gezebilmek için en uygun zamanlardır. Gündüz saatlerinde oldukça sıcak olmaktadır. Bu sebeple yaz aylarında burayı gezmenizi tavsiye edemeyeceğim.

Bölgeye gelen Yahudi ve hristiyan dinine mensup kişiler Eylül aylarında burayı gelmeyi tercih etmektedir. Bu aşamada Yakup Kuyusu nerede sorgusu yapılır. Zira kendileri için bu kuyunun dinen önemi büyüktür. Yakup Kuyusu Harran’dadır.

Harran Gezilecek Yerler (Tarihi Turistik Yerleri)

Harran Gezilecek Yerler (Tarihi Turistik Yerleri)

Bölgesel açıdan özellikle buraya gitmek uygun olmayabilir. Ancak Şanlıurfa gezisi planladınız ve geçerken uğradım gibi bir dizi planlama yapılabilir. Tarımsal bir ekonomiye sahip iken özellikle kümbet evleri ile ünlenen Harran son dönemde turizme yönelmiştir. Bu durum ilçeye yayılmıştır dersek yanlış olmaz. Ancak buraya gruplar halinde turlar geldiğini hatırlatmakta fayda bulunuyor. Hatta gezi makalemizi okuduysanız ve bölgeyi geziyorsanız mutlaka kendi deneyimlerinizi aşağıdaki yorumlar bölümünüze yazın. Zira okuyan kişiler için de faydası olacaktır.

YAZAR BİLGİSİ
Büro Yönetimi Yönetici Asistanlığı, Kamu Yönetimi, Fotoğraf ve Sinema, Yeni Medya ve Gazetecilik ile İş Güvenliği Uzmanlığı eğitimi gören Turan AY 1997 yılından bu yana internet dünyasında aktif faaliyet gösteriyor. Ekonomi, Fotoğraf ve Gezi kategorilerinde blogları bulunuyor. Aynı zamanda Youtube Kanalı olan yazar Turan Ay'ın onlarca eğitim sertifikası mevcuttur.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.