Hassa Haydarlar Gölü Göçmen Kuşların Adresi

09.04.2023
480
Hassa Haydarlar Gölü Göçmen Kuşların Adresi

Hatay’ın yaklaşık 56 bin nüfuslu Hassa gezilecek yerler içerisinde en önemli adreslerden biri Haydarlar Gölü olmaktadır. Öyle ki gölet şehir merkezine çok yakın bir mesafede, nefes aldıracak özelliklere sahiptir.

Hassa gezilecek yerler açısından çok kısıtlı bir bölgedir. Ancak Islahiye, Hatay ve İskenderun arasında gezilecek yerler ile daha çok zenginleştirilebilecek yerlerdendir. Ancak bölgede özellikle akşamları mangal yakmak, hava almak ve piknik yapmak için önemli bir adres olarak gösterilmektedir.

Haydarlar Gölünde 20’den Fazla Kuş Türü Yaşıyor

Amanos Dağı’nın eteklerini kendisine ev sahibi olarak yer edinen Haydarlar Gölü daha çok kuş gölü olarak görülebilir. Zira burası göçmen kuşların konaklama yeridir. Sürekli bölgede 20 den fazla kuş türü görülmektedir. Kuşların göç zamanı bu tür sayısı artış gösterir. Bölgede yüzen kazları görebilirken zamanına göre farklı birçok kuş sürüsü sizlere sunumlar verir.

Hassa Haydarlar Gölü

Hassa Haydarlar Gölü

Hassa ilçe merkezine yaklaşık olarak 4 km mesafede yer alan Haydarlar Gölü volkanik bir göldür. Buradaki su seviyesi zamanla düşmektedir. Bu anlamda Belediyenin katkıları ile buradaki su miktarı desteklenerek göletin kuruması önlenmektedir.

Kuş Türlerinin Kaydı Hatay Tabiatı Koruma Derneğinden

Hassa göletin kültürel zenginliğinin korunması ve varlığının sürdürülebilmesi için gerekli adımları atıyor. Bu anlamda gölet Hatay Tabiatı Koruma Derneğine emanet edilmiş. Bu sayede kuş gölündeki kuş türleri gözetlenerek kayıt altına alınıyor. Ayrıca gölde avlanmak ve göle girmek yasak.

Hassa Haydarlar Gölü

Hassa Haydarlar Gölü

Bölgenin kültürel zenginliğinin korunması amacıyla önemli olan hususlardan biri buradaki kuş türü sayısının artırılması. Bu aşamada korumaya alınması önemli. Koruma amaçlı olarak Hassa Belediyesi ve diğer kurumların birlikte çalışmaları bu anlamda önem kazanıyor.

Hatay, Hassa güzelliklerinin başında gelen Haydarlar Gölü piknik yapabileceğiniz kapalı yerlere sahip. Ancak mangal yakmak için yerleri bulunmuyor. Gölet kenarında halı saha ve tuvalet gibi ihtiyaçlarınızı gidereceğiniz yer mevcut.

YAZAR BİLGİSİ
Büro Yönetimi Yönetici Asistanlığı, Kamu Yönetimi, Fotoğraf ve Sinema, Yeni Medya ve Gazetecilik ile İş Güvenliği Uzmanlığı eğitimi gören Turan AY 1997 yılından bu yana internet dünyasında aktif faaliyet gösteriyor. Ekonomi, Fotoğraf ve Gezi kategorilerinde blogları bulunuyor. Aynı zamanda Youtube Kanalı olan yazar Turan Ay'ın onlarca eğitim sertifikası mevcuttur.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.