İzmir’in Kalbi Çeşme’de Atıyor

İzmir’in Kalbi Çeşme’de Atıyor

İzmir’in kalbi Çeşme‘de atıyor. Turizm dünyasının son zamanlardaki en popüler yerlerinden biri de İzmir’in Çeşme ilçesi oldu. Çeşme’nin popüler tatil beldesi olması çok da uzun zamanlara dayanmıyor. Bundan 15-20 yıl öncesine kadar da sakin bir sahil kasabasıydı. Alaçatı’nın UNESCO (Dünya Mirasları Listesi)’ya dahil olmasından sonra yıldızı her geçen gün parladı demek yerinde olacaktır.

40,000 nüfusa sahip olan Çeşme, tarih kaynaklarında yer alan 12 İyon Kolonisinden biridir. Türk tarihi sayfalarının aralanması, Çeşme’de Çaka Bey’in 11. Yüzyılda bölgeye hakim olması ile başlıyor. Tarihi açıdan önemli bir yer olması ve günümüze kadar bu zengin kültürel mirası getirebilmiş olması, turizm dünyasına farklı bir zenginlik kazandırıyor. İzmir Adnan Menderes Havalimanı, yaz aylarında çoğunlukla Çeşme’ye tatil yapmak isteyenlerin trafiği ile dolup taşıyor.

Çeşme’de Gezilecek Yerler

çeşme

Alaçatı

Çeşme’yi ön plana çıkartan değerlerden biri Alaçatı’dır. Alaçatı, 2014 yılından sonra daha bir uğrak yer haline geldi. Çeşme’nin bu antik mahallesi, tipik bir Osmanlı mimarisini andırıyor. Taş butik oteller, sanat atölyeleri, eğlence mekânları ve daha birçok yönüyle ön plana çıkan mahalle, sıcak insanları ile daha bir tatlı hale dönüşüyor. Dünyanın en iyi rüzgâr alan bölgelerinden biri olması da yine Alaçatı’ya farklı bir değer katıyor. Çünkü burada sörf okulları tatil günlerinin renkli hale gelmesini oldukça etkiliyor.

Çeşme Kalesi

Yunanistan’ın “Sakız Adası”na hâkim bir noktada, Çeşme merkezinde yer alan Çeşme Kalesi, Osmanlı döneminin önemli savunma noktalarından bir yerdir. Günümüzde burası resim çekmek isteyenlerin uğrak noktasıdır. Bir de kalenin içerisinde yer alan arkeolojik müze de görülmeye değer güzelliklerinden biridir. Osmanlı-Rus savaşına dair izlerin yer aldığı kale, panoramik görünümü ile turistlerin Çeşme’de en sık uğradıkları yerler arasındadır.

çeşme

Çeşme Plajları

Çeşme’de gezilecek yerler arasında en çok uğranılan noktalardan biri de plajlarıdır. Altın kumsalları ile misafirlerini ağırlayan Ilıca, Altınkum, Pırlanta, Çiftlik, Boyalık, Şifne plajları, yaz aylarında turistlerin akınına uğruyor. Yaz aylarında olduğu gibi kış aylarında da değerlendirilen Çeşme, hafta sonu kaçamağı yapmak isteyenler için de seçkin fırsatlar sunuyor.

Ildırı Köyü

Giritliler tarafından kurulduğu yönünde kaynaklarda yer alan bilgilere göre Ildırı Köyü, Çeşme’nin en eski yerleşim yeridir. Burada hem doğal hem de tarih bakımından birçok güzelliği bir arada bulmak mümkündür. Erythrai Antik Kenti, turistlerin ilgi odağı olarak burada yer alıyor.

çeşme

Çeşme’ye Nasıl Gidilir?

Türkiye’nin popüler tatil beldelerinden olan Çeşme, İzmir il merkezine 80 km. uzaklıkta yer almaktadır. İzmir’e geldikten sonra tek vasıta ile ilçeye ulaşmak mümkündür. İlde yer alan Adnan Menderes Havalimanı’nın olması, ulaşımı oldukça rahat hale getiriyor. Yılın 4 mevsimi ziyaret etmeye müsait olan Çeşme’ye ulaşmak için İzmir uçak bileti almanız yeterli olacaktır.

YAZAR BİLGİSİ
Büro Yönetimi Yönetici Asistanlığı, Kamu Yönetimi, Fotoğraf ve Sinema, Yeni Medya ve Gazetecilik ile İş Güvenliği Uzmanlığı eğitimi gören Turan AY 1997 yılından bu yana internet dünyasında aktif faaliyet gösteriyor. Ekonomi, Fotoğraf ve Gezi kategorilerinde blogları bulunuyor. Aynı zamanda Youtube Kanalı olan yazar Turan Ay'ın onlarca eğitim sertifikası mevcuttur.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.