Karaburun Tümülüsü Antalya Elmalı Ören Yerlerinden

Karaburun Tümülüsü Antalya Elmalı Ören Yerlerinden

Mimari yapı ile bölgenin iklim şartlarına en uygun halde inşası yapılan Karaburun Tümülüsü bugünkü Elmalı İlçesinin Bayındır Köyü sınırları içerisinde yer alıyor. Yapı taşları ve mimarisi bizlere geçmiş dönemlerden izler sunan Tümülüsün Antalya için önemi büyük.

Karaburun Tümülüsü Nerede Nasıl Gidilir?

Karaburun Tümülüsü Antalya’nın Elmalı ilçesinde bulunmaktadır. Bölgeye gerek havayolu gerekse karayolu ile ulaşabilmek mümkündür. Havayolu ile Antalya Havalimanına ulaşılması sonucu belediye otobüsleri veya taksi aracılığıyla varılabilmektedir. Karayolu ile Elmalı ilçesi Ankara’ya 577, İstanbul’a 728 İzmir’e ise 418 KM uzaklıktadır. Antalya’dan Muğla ve Fethiye istikametine giden kişiler Korkuteli ilçesinden geçmektedir. Elmalı Korkuteli ilçesi 55 km mesafede yer almaktadır. Bu anlamda Elmalı’da gezilecek yerler sizlerin dikkatinizi çekebilir.

Okunmalı : Antalya Gezilecek Yerler

Karaburun Tümülüsünün Özelliği

Karaburun Tümülüsü Antalya Elmalı Bayındır Köyü’nün 2,5 km doğusunda yer almaktadır. Bölgedeki 4 büyük Tümülüs içerisinde büyüklüğü itibariyle 2. Sırayı almıştır. Kurgan özelliği taşıyan Karaburun Tümülüsü insanlığın ilk zamanlarından çığır açıcı bilgilere erişmemize olanak sağlamıştır. Özellikle bölgenin iklim ve yer şekillerine uygun inşa edilmesi günümüzün koşullarına uygun olması, o günlerde insanların hiçte azımsanmayacak mimari yeteneğe sahip olduklarını göstermiştir.

Karaburun Tümülüsü

Fotoğraflar Kültür Envanterinden Alınmıştır

Bilinen ilk kurgan yine Anadolu coğrafyasında keşfedilmiştir ve Anadolu’da peşi sıra birçok kurgana rast gelinmiştir. Her biri kendine has özellikleriyle dikkatleri üzerine toplamış, Karaburun Tümülüsü ise konumlandırılması yönüyle dikkatleri çekmiştir. Oldukça büyük tasarlanmış tümülüs 30*4 boyutlarına sahiptir. Tümülüs aynı zamanda Karaburun 2 adıyla da tanınmaktadır. Kalkolitik Dönem iskan anlayışı çerçevesinde bulunduğu mevkiiye yerleştirilmiştir. Karaburun Tümülüsü’nün ilk aşamada tek parça halinde inşa edildiği düşünülse de sonraları 4 ana evreden meydana getirildiği anlaşılmıştır.

Elmalı’da Gezilecek Yerler

Karaburun Tümülüsü 4 Ana Evreden Yapılmış

Buna göre; ilk evrede çatı ve mezar odası yerleştirilmiş, üzeri moloz yığınıyla kapatılmıştır. İkinci aşamada iç mekan dekorasyonu ve cenaze merasimine imkan tanınması için dromos inşa edilmiştir. Dromos oyulmuş mezarların önlerine eklenmiş kuyu biçimli küçük giriş bölümüne verilen addır. Üçüncü ve son evreye gelecek olursak tümülüsün güneyine bir platform yerleştirilmiş, bununla anma törenlerinde kullanılmak üzere teras görevi üstlenmesi amaçlanmıştır. Böylece Karaburun Tümülüsü eski çağ mimarisinin yeteneklerini gözler önüne sermiştir.

Karaburun Tümülüsü

Karaburun Tümülüsünün Önemi Burada Neler Görülmeli?

Karaburun Tümülüsü’nün ziyaret ederek kurgan geleneğinin yapı taşlarına yerinde tanık olabilirsiniz. Etrafına göre yüksekçe inşa edilmesiyle tümülüsün heybetiyle büyülenme fırsatına nail olabilirsiniz. Pek çok arkeolojik kazı çalışmasına canlı şahit olabilir, ayrıca canlı gezip görme fırsatınız yok ise internet aracılığıyla ufak bir sanal ziyarette bulunabilirsiniz. Antik Yunan kültürünün derin izlerini taşıyan, ayakta kalabilmiş bu nadir eseri yerinde görüp gezmenizi canı gönülden tavsiye ederiz.

Antik kentler ve tarihi mekanlar dikkatinizi çekiyorsa Antalya’nın 155 km mesafesindeki Elmalı’da bulunan Karaburun Tümülüsü de görülmeye değer gezi masalları arasında gösterilebilir.

YAZAR BİLGİSİ
Büro Yönetimi Yönetici Asistanlığı, Kamu Yönetimi, Fotoğraf ve Sinema, Yeni Medya ve Gazetecilik ile İş Güvenliği Uzmanlığı eğitimi gören Turan AY 1997 yılından bu yana internet dünyasında aktif faaliyet gösteriyor. Ekonomi, Fotoğraf ve Gezi kategorilerinde blogları bulunuyor. Aynı zamanda Youtube Kanalı olan yazar Turan Ay'ın onlarca eğitim sertifikası mevcuttur.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.