Karataş Mağarası Nerede? Nasıl Gidilir?

01.12.2023
1.759
Karataş Mağarası Nerede? Nasıl Gidilir?

Aksu ile Antalya’nın gizli kalmış yerlerinden Karataş Mağarası Nerede? sorgusunu yapanlar buranın ilginç hikayesine tanıklık yapmak için gider. 213 metre uzunluğundaki mağarada üç farklı su kaynağı bulunuyor. Şelalesinin hikayesi ile sizleri duygu ve heyecan saracak Karataş Mağarası Nerede, nasıl gidilir, Karataş Mağarası giriş ücreti ne kadar? sorularınız için güncel bilgiler içeren makalemizi sonuna kadar okumanızı tavsiye ederim.

Antik kentler, plajlar, doğal güzellikler gibi saymakla bitmeyecek doğa harikası güzellikleri her bir noktasında bulabileceğiniz Antalya mağaralar açısından da çok zengin. Kurşunlu Şelalesine yakın komşu diyebileceğimiz bir noktada bulunan Karataş Mağarası da sizin ilginizi çekeceğini düşündüğümüz güzelliklerden.

Karataş Mağarası Nerede Nasıl Gidilir?

Antalya kent merkezine yaklaşık 23 kilometre mesafedeki Karataş Mağarası Antalya Havalimanı da 18 kilometre uzaklıkta. Turizm merkezlerinden Kundu’ya da yaklaşık 20 km uzaklıkta bulunuyor. Antalya, Aksu Karataş Mağarası için iki farklı yol bulunmaktadır. Bu yollardan biri Aksu ilçe merkezinden olurken diğeri ise Kepez ilçesi ile Kızıllı Mahallesi üzerinden yapılabilir. Kızıllı Köyü iken Mahalle olan yerleşim yerine yaklaşık olarak 9 km mesafesi bulunan Karataş Mağarasına giden yok sık çam ağaçları ile kaplıdır. Yeşilin her tonuna şahitlik yapacağınız yol asfalttır. Ancak virajlı ve biraz dardır. Issız bir yol olarak görebilirsiniz. Özellikle bisikletle bu yoldan gitmeyi çok isteyeceğiniz tarzdan bir yerdir.

Karataş Mağarası Giriş Ücreti Ne Kadar?

Mağaraya girmeden önce bölgede bir çok yazı sizleri karşılıyor. Bunlar sizleri mutlu edecek ve yol boyunca hoş bir bahçe yürüyüşü yapacaksınız. Özellikle bahar aylarında burayı ziyaret etmeniz daha iyi olur. Mart ay’ı başlangıcı itibariyle mağaranın içerisi çok soğuktu. Bu anlamda kış mevsiminde burayı gezmek isterseniz hazırlıklı olmanız gerekir. Bununla birlikte Karataş Mağarası giriş ücreti 20 TL olarak alınmaktadır.

Okunmalı : Antalya Gezilecek Yerler

karataş mağarası nerede

Karataş Mağarası Nerede?

Karataş Mağarasının Özellikleri

Yaklaşık 213 metre uzunluğa sahip mağaranın sonunda küçük bir gölet sizi bekliyor olacak. Buranın yıllar önce Büyük İskender zamanında askerlerin dinlendiği ve buradaki şifalı çamur ile iyi edildiği yer olarak belirtiliyor. Bireysel girişimcilik ile açılan Kültür ve Turizm Bakanlığının izin verdiği mağaraya yaklaşık 2,5 Milyon lira yatırım yapıldığı belirtiliyor. Bu sebeple girişimcinin adının verildiği mağara da aile şirketi olarak ziyaretçilerini karşılıyor.

Karataş Mağarası Efsanesi

karataş mağarası nerede

Karataş Mağarası Nerede

Mağaranın birde aşk hikayesi mevcut. Elif ile Kerim’in efsanesinde evlenmelerine izin verilmeyen bir çift bulunuyor. Karataş mağarası o dönemde içerisinde şeytan olduğu için girilmeyen bölgelerden biriymiş. Ancak ailelerden kaçan çift buraya girer ve mağaranın sonundaki gölete kadar gider saklanırlar. Burada yaralarını iyileştirirler. Efsanenin daha geniş bir açılımı bulunuyor. Buraya gelen turist kafilesi ile gezme imkanınız olursa rehberlerden çok daha farklı bir şekilde bu efsaneyi mutlaka dinleyebilirsiniz.

karataş mağarası Nerede

Karataş Mağarası Nerede? Aşıklar çeşmesinin Hikayesi

Karataş Mağarası Antalya’nın Aksu sınırları içerisinde kalıyor. Burada mağaranın tamamı turizme açılmamış. Sonuna kadar size verilen kasklar ile kendinizi güvene alarak gidiyorsunuz. Yol üzerinde yuvalanmış yarasaları da görmeniz mümkün. Burada yazın serinliğinde güzel vakitler geçirebilirsiniz. Yarasaların olmadığı bölümlerde de müzik dinletisi sunulan mağara’nın bazı yerlerinde de küçük gruplar halinde etkinlikler düzenleniyor.

Karataş mağarası nerede

Karataş Mağarası Nerede?

Karataş Mağarası çıkışında normal olarak alışveriş yerleri ve yeme içme gibi mekanlar da aile şirketinin bir parçası olarak sizlere hizmet veriyor. Burada yemek yiyebilir ve tüm gününüzü de geçirebilirsiniz. Ayrıca sıcak çay ve çıtır gözlemelerde sizleri bekliyor olacak.

YAZAR BİLGİSİ
Büro Yönetimi Yönetici Asistanlığı, Kamu Yönetimi, Fotoğraf ve Sinema, Yeni Medya ve Gazetecilik ile İş Güvenliği Uzmanlığı eğitimi gören Turan AY 1997 yılından bu yana internet dünyasında aktif faaliyet gösteriyor. Ekonomi, Fotoğraf ve Gezi kategorilerinde blogları bulunuyor. Aynı zamanda Youtube Kanalı olan yazar Turan Ay'ın onlarca eğitim sertifikası mevcuttur.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.