Karataş Mağarası

24.02.2022
906
Karataş Mağarası

Antik kentler, plajlar, doğal güzellikler gibi saymakla bitmeyecek doğa harikası güzellikleri her bir noktasında bulabileceğiniz Antalya mağaralar açısından da çok zengin. Kurşunlu Şelalesine yakın komşu diyebileceğimiz bir noktada bulunan Karataş Mağarası da sizin ilginizi çekeceğini düşündüğümüz güzelliklerden.

Karataş Mağarası Nerede Nasıl Gidilir?

Antalya kent merkezine yaklaşık 23 kilometre mesafedeki Karataş Mağarası Antalya Havalimanına da 18 kilometre uzaklıkta. Turizm merkezlerinden Kundu’ya da yaklaşık 20 km uzaklıkta bulunuyor. Mağaraya girmeden önce bölgede bir çok yazı sizleri karşılıyor. Bunlar sizleri mutlu edecek ve yol boyunca hoş bir bahçe yürüyüşü yapacaksınız. Özellikle bahar aylarında burayı ziyaret etmeniz daha iyi olur.

Okunmalı : Antalya Gezilecek Yerler

karataş mağarası

Karataş Mağarasının Özellikleri

Yaklaşık 213 metre uzunluğa sahip mağaranın sonunda küçük bir gölet sizi bekliyor olacak. Buranın yıllar önce Büyük İskender zamanında askerlerin dinlendiği ve buradaki şifalı çamur ile iyi edildiği yer olarak belirtiliyor. Bireysel girişimcilik ile açılan Kültür ve Turizm Bakanlığının izin verdiği mağaraya yaklaşık 2,5 Milyon lira yatırım yapıldığı belirtiliyor. Bu sebeple girişimcinin adının verildiği mağara da aile şirketi olarak ziyaretçilerini karşılıyor.

Karataş Mağarası Efsanesi

karataş mağarası

Mağaranın birde aşk hikayesi mevcut. Elif ile Kerim’in efsanesinde evlenmelerine izin verilmeyen bir çift bulunuyor. Karataş mağarası o dönemde içerisinde şeytan olduğu için girilmeyen bölgelerden biriymiş. Ancak ailelerden kaçan çift buraya girer ve mağaranın sonundaki gölete kadar gider saklanırlar. Burada yaralarını iyileştirirler. Efsanenin daha geniş bir açılımı bulunuyor. Buraya gelen turist kafilesi ile gezme imkanınız olursa rehberlerden çok daha farklı bir şekilde bu efsaneyi mutlaka dinleyebilirsiniz.

karataş mağarası

Aşıklar çeşmesi de bulunuyor.

Karataş Mağarası Antalya’nın Aksu sınırları içerisinde kalıyor. Burada mağaranın tamamı turizme açılmamış. Sonuna kadar size verilen kasklar ile kendinizi güvene alarak gidiyorsunuz. Yol üzerinde yuvalanmış yarasaları da görmeniz mümkün. Burada yazın serinliğinde güzel vakitler geçirebilirsiniz. Yarasaların olmadığı bölümlerde de müzik dinletisi sunulan mağara’nın bazı yerlerinde de küçük gruplar halinde etkinlikler düzenleniyor.

Karataş mağarası

Karataş Mağarası çıkışında normal olarak alışveriş yerleri ve yeme içme gibi mekanlar da aile şirketinin bir parçası olarak sizlere hizmet veriyor. Burada yemek yiyebilir ve tüm gününüzü de geçirebilirsiniz. Ayrıca sıcak çay ve çıtır gözlemelerde sizleri bekliyor olacak.

YAZAR BİLGİSİ
Büro Yönetimi Yönetici Asistanlığı, Kamu Yönetimi, Fotoğraf ve Sinema, Yeni Medya ve Gazetecilik ile İş Güvenliği Uzmanlığı eğitimi gören Turan AY 1997 yılından bu yana internet dünyasında aktif faaliyet gösteriyor. Ekonomi, Fotoğraf ve Gezi kategorilerinde blogları bulunuyor. Aynı zamanda Youtube Kanalı olan yazar Turan Ay'ın onlarca eğitim sertifikası mevcuttur.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.