Kartallı Mağarası Akseki Kuyucak Beldesinde (Bağırcak Mağarası)

Kartallı Mağarası Akseki Kuyucak Beldesinde (Bağırcak Mağarası)

Aynı zamanda Bağırcak Mağarası olarak geçen Kartallı Mağarası Akdeniz’de bulunan Antalya, Akseki ilçesi sınırları içerisindeki Kuyucak beldesi yakınlarında bulunuyor. Kartallı Mağarasına nasıl gidilir? Mesafesi Ne Kadar? Kartallı Mağarasının özellikleri ve daha fazlası yazımızda bulunuyor.

Kartallı Mağarası Nerededir?

Akseki mağara açısından büyük bir potansiyele sahip. Akdeniz’in Torosların da kendisine yer edinen ilçede özellikle Kuyucak beldesi 71 mağara ile ön plana çıkmış durumda. Yerleşim yerine uzak olması ve yeteri kadar bakımının yapılamaması nedeniyle yılların verdiğinin yanında define arayıcılarının da burada önemli bir tahribi söz konusu. Bu anlamda da bakım yapılmayı bekleyen yerlerden.

Okunmalı : Antalya Gezilecek Yerler

Kartallı Mağarası Roma ve Bizans Döneminde Kullanılmıştır

Eski medeniyetlere ev sahipliği yapan mağara Roma ve Bizans döneminde de kullanılmış. Bu nedenle define arayışları yapılıyor. Mağara girişinde Roma döneminden kaldığına inanılan yazılar bulunur ve yıllar bu yazıların silinmesine neden oluyor. Koruma altına alınması gerektiğini söylemek mümkün.

Geçmiş yıllarda insanlar mağaraları sığınma ve korunma amaçlı olarak kullanmış. Bu manada Kartallı Mağarası da aynı amaçla saldırılardan korunmak amaçlı olarak önemli yıllar kullanıldığı belirtiliyor.

Kartallı Mağarası (Bağırcak Mağarası)

Ulaşımı zor bir ormanda bulunan mağara defineciler tarafından tahrip ediliyor.

Kartallı Mağarasının Özellikleri

Kartallı diğer adıyla Bağırcak Mağarası iki bölümden oluşan 91 metrelik bir alandan meydana gelmiş. Bazı kaynaklarda 129 metre uzunluktan bahsedilmektedir. Mağaranın girişteki genişliği 5-9 metre arasında tavan yüksekliği ise 3 – 8 metre arasında değişiklik gösteriyor. Ulaşımı güç bir orman içerisindedir.

Diğer bölgelerde bulunan mağaralarda oldu gibi Kartallı Mağarası içerisinde yılların oluşumu olan sarkıtlar, dikit ve duvar damla taşları geliştiğini söylemek mümkün. Damla taşlar zamanla siyahlaşmış ve buralarda yakılan ateşlerde zarar görmesine neden olmuş.

Kartallı Mağarasına Nasıl Gidilir?

AntalyaAkseki arası mesafe 159 km. Yaklaşık zaman dilimi ise 2 saat 55 dakikadır. Çolaklı, Side Manavgat istikametinden sonra kuzeye doğru yönelilir. Bu aşamadan sonra tırmanma şeridi başlar.

Sarkıt ve dikitlerin oluşumu için uzun süreler geçmesi lazım. Bu oluşumun korunması gerekirken yine define avcıları buralarda yaptığı kaçak kazılar nedeniyle önemli zararlar görmüştür. Senaryolarınızın zenginleşmesi adına yazacağınız gezi masalı için Kartallı Mağarası ilginizi çekebilir.

YAZAR BİLGİSİ
Büro Yönetimi Yönetici Asistanlığı, Kamu Yönetimi, Fotoğraf ve Sinema, Yeni Medya ve Gazetecilik ile İş Güvenliği Uzmanlığı eğitimi gören Turan AY 1997 yılından bu yana internet dünyasında aktif faaliyet gösteriyor. Ekonomi, Fotoğraf ve Gezi kategorilerinde blogları bulunuyor. Aynı zamanda Youtube Kanalı olan yazar Turan Ay'ın onlarca eğitim sertifikası mevcuttur.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.