Kemer Gezilecek Yerler

Kemer Gezilecek Yerler

Antalya’nın en önemli turizm merkezlerinden biri olan Kemer gezilecek yerler listesi ile özellikle rotanızı yönlendirmeniz gereken bir yer. Antalya şahir merkezine olan yakınlığı ile ilgi odağı olan bölge aynı zamanda Olimpos, Çıralı gibi yerlere de çok yakındır.

Antalya merkezine 30-40 km mesafede yer alan Kemer, burada çalışanların günübirlik gidip geldiği çok yakın bir yerde bulunmaktadır. Özellikle merkezinde bulunan oteller ile göz dolduran Kemer aynı zamanda Mavi Ay plajı ile muhteşem bir deniz keyfi sunmaktadır. Antalya seyahatlerinizde Kemer gezilecek yerler planlamaya dahil edilmesi gerekir.

Kemer Gezilecek Yerler Listesi

Antalya ile en önemli turizm merkezlerinden biri olan Kemer merkez gezilecek yerler ve çevresinde gezilmesi gereken yerler kısaca şunlardır;

 • Tahtalı Teleferik
 • Göynük Kanyonu
 • Phaselis Antik Kenti Limanı ve Plajları
 • Moon Light Parkı
 • Folklorik Yörük Parkı
 • Dolusu Park
 • Kemer Merkezi Cumhuriyet Meydanı
 • Beydağları Sahil Milli Parkı
 • Çalış Tepesi
 • Dinopark
 • Tekirova Ekolojik Doğal Parkı
 • Beldibi
 • Kemer Dolfin Park
 • Kemer Pazarı
 • Olympos Teleferik
Kemer Gezilecek Yerler

Kemer Gezilecek Yerler

Antalya’nın ilçelerinden biri olan Kemer’in tarihi Likyalılara kadar uzanır. 1910’lu senelerde “Eski Köy” olarak tabir edilen Kemer, bölgede yaşayan insanların sel baskınlarına karşı dağ eteklerine ördükleri taştan duvarlar sayesinde bu adı almıştır.

Okunmalı : Kemer ücretsiz Plajlar

Tekirova’nın Yıldızı Phaselis

Tekirova’ya çok kısa bir mesafede bulunan Phaselis, Kemer’in limanları ile tanınan en önemli antik kentidir. Burayı kuşatan surlar zaman içinde özelliklerini yitirerek günümüze değin ulaşmıştır. Savaş, Kuzey ve Güneş olmak üzere 3 limana sahip olan Phaselis’de göz alıcı bir cadde, Hadrian Kapısı, gezinti yolları, dükkânlar ve su kanalları bulunmaktadır. 3 beldeye sahip olan Kemer’in 6 köyü bulunmaktadır. Yaklaşık 52 kilometrelik bir sahil şeridine sahip olan ilçede çok sayıda büyüklü küçüklü koy mevcuttur.

Kemer Gezilecek Yerler

Kemer Gezilecek Yerler – Phaselis

Beldibi, Göynük, Tekirova, Kiriş, Çam Yuva Kemer’in Mahallesi Oldu

Günümüzde büyük yatırımlı turistik tesisleri ile Antalya yatak kapasitesinin ciddi bir oranını karşılayan Kemer, turizmi ile öne çıkan kentlerdendir. Akdeniz’in gözde tatil beldelerinden Kemer, Mavi Bayraklı plajları ile öne çıkar. Bunlar arasında Kiriş, Beldibi, Göynük, Tekirova ve Çam Yuva en bilinenlerindendir. Kemer sınırları içinde yer alan Tahtalı Dağı üzerinde kurulan teleferik, Avrupa’nın en büyük tek parçalı teleferiği olarak bilinir. Turizmin hizmetine sunulan bu teleferik, bölge ekonomisi için de büyük girdi sağlamaktadır.

Kemer Su Sporları

Kemer’de yapılan günübirlik aktivitelerden en bilineni, Toroslar’a uzanan cip safari turlarıdır. Organizasyonları acentalar tarafından gerçekleştirilen bu turlar sayesinde Kemer’in saklı kalmış doğal güzelliklerine tanık olmak mümkündür. Bunların dışında bölgede; kano, parasailing, banana, jet ski, deniz bisikleti, su kayağı, ringo, ve kneeboard ve wakeboard gibi su sporları da yapılmaktadır.

Kemer Gezilecek Yerler

Kemer Gezilecek Yerler

Bölgeye tatile gelen kişiler Kemer neyi meşhur sorusuna yanıt arar. Buranın denizi ve kumsalının meşhur olduğunu belirtmek mümkündür. Aynı zamanda Tahtalı Teleferik ile bölgeyi kuşbakışı incelemek için en yakın bir bölgede yer almaktadır. Bununla birlikte Kemer çarşısı meşhur diyebiliriz.

Tatiliniz ile birlikte Kemerden ne alınır sorusuna yanıt olarak sevdiklerinize buradan kavunlu dondurma alabilirsiniz. Bununla birlikte turunç reçeli ile sabun ve salça alabilirsiniz.

Kemer Gezilecek Yerler

Kemer Gezilecek Yerler

Tatilin bir diğer unsuru da yiyeceklerdir. Buraya geldiniz. Peki Kemerde ne yenir sorusuna yanıt arayacaksınız. Akdeniz ile Ege Bölgesinin mutfağından örnekler bulabileceğiniz Kemer ile çevresinde özellikle taze fasulye ve balık çeşitleri önceliğiniz olabilir. Bunun yanında yoğurtlu kızarması ünlüdür. Akdeniz zeytinlerinden elde edilen doğal zeytinyağlı yiyecekler tercihlerinizden olacaktır.

YAZAR BİLGİSİ
Büro Yönetimi Yönetici Asistanlığı, Kamu Yönetimi, Fotoğraf ve Sinema, Yeni Medya ve Gazetecilik ile İş Güvenliği Uzmanlığı eğitimi gören Turan AY 1997 yılından bu yana internet dünyasında aktif faaliyet gösteriyor. Ekonomi, Fotoğraf ve Gezi kategorilerinde blogları bulunuyor. Aynı zamanda Youtube Kanalı olan yazar Turan Ay'ın onlarca eğitim sertifikası mevcuttur.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.