Kesik Minare Nerede? İsmi Nereden Geliyor?

Kesik Minare Nerede? İsmi Nereden Geliyor?

Antalya’nın ve Muratpaşa’nın ismiyle özdeşleşmiş Kesik Minare yabancı turistin en yoğun olduğu bölgede binlerce yıldır kendisine ön planda yer buldu. Kale içi mevkii denilen bölgede herkese anlık selam veren minare buraya gelen herkesin anı fotoğrafı çektirdiği yerlerden. Hatta bir çok çiftin düğün fotoğrafı albümünde yer edinmiş simge yerlerden.

Kesik Minare Nerededir? Nasıl Gidilir?

Özellikle Kesik Minare nerede sorgusu Kaleiçini gezen kişiler tarafından yapılmaktadır. Antalya’nın Muratpaşa ilçesinde Kaleiçi mevkiinde yer almaktadır. Bölgeye belediye tarafından Antalya otogarı veya Havalimanından seferler düzenlenmektedir. İsteyen vatandaşlar hususi araçlarıyla da bölgeye varabilirler. Bölge Ankara’ya 485 KM, İstanbul’a 700 KM, İzmir’e 461 KM uzaklıktadır. Ayrıca özel tur şirketleri, tarihi bir yer olması sebebiyle bölgeye turlar düzenlemektedir. Meşhur Antalya Saat Kulesi ve turistlerin mutlaka uğradıkları şarampol mevkisine yürüme mesafesindedir.

Okunmalı : Antalya Gezilecek Yerler

Kesik Minarenin Tarihi ve Özellikleri

kesik minare

Burası dikkat çeken farklılığıyla Antalya’nın unutulmayan yapılarından biridir. Camii adı üstünde kesik minareye sahipti. “Sahipti” diyorum çünkü daha yakın zamana kadar minare kesik haldeydi. 2019 yılında minareye yeni bir külah takıldı ve yeniden ibadete açıldı. Bu durum Antalya halkı tarafından büyük tepki çekti. Birçok kesim minarenin bölgede simgeleştiğini ve tarihe ışık tuttuğunu ileri sürdü. Tepkiler halen daha sürse de bu durum yargıya taşındı ve halen sonuç bekleniyor.

Neden Kesik Minare Deniliyor?

Gezi Masalı yazmak için uğrak noktalarınızdan olan buranın tarihine değinecek olursak Antalya Kaleiçi mevkiinde yer almaktadır. Daha önce Bizans tarafından kilise göreviyle var olmaktayken Selçukluların hakimiyeti ele almalarıyla kiliseden camiye çevrilmiştir, 2. Beyazıt’ın oğlu Şehzade Korkut’un vesile olması sebebiyle adı Şehzade Korkut Camii olarak hizmet vermiştir. 1896 yılında çıkan yangın sonucunda camiinin minaresindeki külah ve kubbesi yanmıştır.  Ardından camii ibadete kapatıldı. O günden bu yana camii Kesik Minare Camii olarak bilindi. Ünü teknolojinin yavaş yavaş gelişmesi sonucu tüm Türkiye’ye, hatta dünyaya yayılmaya başladı. Her yıl yüzlerce yerli veya yabancı turist bölgeye ziyaretleri sonucunda Kesik Minare Camii’ne uğramadan ayrılmadı.

Kesik Minare Antalya’nın İlk Yerleşim Bölgesinde Bulunuyor?

kesik minare

Muratpaşa ilçesindeki Camiinin bölgenin ilk yerleşim yeri olan Kaleiçi’nde yer alması ziyarette bulunacak yabancıların en çok dikkatini çeken unsurdur. Bölgenin ilk yerleşim yeri olarak kullanılması, çevresi hakkında birçok bilgiye sahip olmayı beraberinde getirmektedir. Kaleiçi yöre halkı, bölgeye olan ilgiden memnun olduklarını ve gelen herkesi hoşgörü çerçevesi uyarınca karşıladıklarının ileri sürmektedirler.

Bölgeyi ziyarette bulunan turistler ise yöre halkının kendilerine, gayet sevecen ve sıcakkanlı yaklaştıklarını bildirir. İnsanlığın ortak mirasına ev sahipliği yapan Kaleiçi’nde birçok arkeolojik faaliyet halen devam etmektedir. Bu yönüyle arkeoloji ve tarihe ilgisi bulunanların mutlaka ziyaret etmesi gereken yerlerin başında gelen bu güzel adresi gezi listenize ekleyebileceğiniz Antalya’nın simgesel yerlerinden.

YAZAR BİLGİSİ
Büro Yönetimi Yönetici Asistanlığı, Kamu Yönetimi, Fotoğraf ve Sinema, Yeni Medya ve Gazetecilik ile İş Güvenliği Uzmanlığı eğitimi gören Turan AY 1997 yılından bu yana internet dünyasında aktif faaliyet gösteriyor. Ekonomi, Fotoğraf ve Gezi kategorilerinde blogları bulunuyor. Aynı zamanda Youtube Kanalı olan yazar Turan Ay'ın onlarca eğitim sertifikası mevcuttur.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.