Kilis Gezilecek Yerler? Nesi Meşhur? Kilis’te Ne Yapılır?

Kilis Gezilecek Yerler? Nesi Meşhur? Kilis’te Ne Yapılır?

Konumu nedeniyle birçok medeniyeti cehresinde barındıran Kilis gezilecek yerler daha çok camii, türbe ve doğal güzellikler ile olmaktadır. Hatay, Suriye ve Gaziantep üçgeni arasında kalan şehir Hititlerden Osmanlıya kadar birçok medeniyetin ev sahipliğini yapan bir yerdir.

Gezilecek yerler ile burayı programınıza aldığınızda önemli bir listeniz olacaktır. Öyle ki Kilis’te ne yapılır? Ne yenir? Kilis nasıl bir yer? Birçok sorunun yanıtını arıyor olmanız muhtemel olacaktır. Özellikle şehre ilerlerken Suriye sınırı ile çekili duvarların eşliğinde bir yolculuk sizi beklemektedir. Bu anlamda Suriye’ye en yakın şehir diyebiliriz. Kilis Gezi rehberi listesi oluşturuyorsanız burada gezeceğiniz belli başlı yerler şunlar;

 • Ravanda Kalesi
 • Oylum Höyük
 • Pirlioğlu Camii
 • Ulu Cami
 • Şeyh Mansur Türbesi
 • Hisar Çamlığı Tabiat Parkı
 • Şeyh Muhammed Bedevi Türbesi
 • Salih Efendi sokak
 • Ruhizade Konağı
 • Talha Zübeyr Türbesi
 • Tekke Camii
 • Mevlevihane
 • Üzümbalı Antika
 • Kilis Sinagogu
 • Cüneyne Camii
 • Çalık Camii

Kilis’de Ne Yapılır?

Şehir çok eski medeniyetlere şahitlik yapmıştır. Bu sebeple burada özellikle camii ve türbeleri ziyaret edebilirsiniz. 6 Şubat depreminde Kilis çok zarar görmedi. Zarar gören yerlerde camiiler oldu. Daha çok camii minareleri bundan nasibini aldı. Burayı ziyaretinizde bu bölgeleri ziyaret ederken çarşı merkezinde irili ufaklı birçok pasaj, alışveriş çarşısını gezebilirsiniz. Kilis’de Ne yapılır? Sorusuna bir cevap olarak Kilis tavası yemek olabilir. Kilis gezilecek yerler ile buranın kültürüne dokunmak size de iyi gelecektir.

Kilis Gezilecek Yerler

Kilis Gezilecek Yerler – Ravanda Kalesi

Suriye sınırına yakın olması nedeniyle birçok kişinin merak ettiği hususlardan biri Kilis’liler Türk Mü? Olmaktadır. Sonuçta bir Türk şehridir ve içerisinde birçok ülke vatandaşını barındırmaktadır. Özellikle Suriye’den bölgeye göç eden sayısının bir hayli fazla olduğunu belirtmek doğru olacaktır. Kilis Nasıl Bir Yer? Sorusunu soruyorsanız şehir merkezi çok dar sokaklara sahiptir. Alışveriş yerleri, trafik, insan yoğunluğu çok kalabalık bir şehirdir. Öyle ki her yerde motorlu insan görebilirsiniz. Şehrin her yerine motor park edilmiştir. Hatta bazen adım atacak bir yer dahi bulamayabilirsiniz.

Kilis Gezilecek Yerler

Kilis Gezilecek Yerler – Kilis Valiliği

Kilis’te Ne Yenir?

Bölgeye has yiyebileceğiniz en farklı tat Kilis tavası olacaktır. Baharatı yüksek, acılı tava pide eşliğinde gelmektedir. Kilis’in doğal güzellikleri ile bölgede yetişen yeşillikler, baharatlar ile yapılan tavanın tadı bir başkadır. Kalabalık gruplar ile tüketeceğiniz yemek bir tepsi içerisinde gelir. Bol acılı tüketmek herkesin temel talebi olmaktadır. Bu sebeple bölgede Kilis tavası yemek isterseniz acıyla ilişiğiniz bulunmuyorsa önce acısız istediğinizi belirtmek doğru olacaktır.

Kilis Gezilecek Yerler

Kilis Gezilecek Yerler

Kilis Tavası Nerede Yenir?

Bölgede yapacağınız ziyaret neticesinde buranın kültürüne uygun olarak Kilis tavası nerede yenir merak edebilirsiniz. Burada birçok yerde bu lezzeti tatmanız mümkündür. Ancak size özellikle tavsiye edebileceğim bir yer İrem Kebap ile Cengiz Usta olacaktır. Cumhuriyet Caddesi, Renk Pasajı yanındaki yer özellikle sıcak havalarda serin bir ortama sahiptir. Burada tavuk şiş, kanat, pirzola, kelebek, kıyma, kuşbaşı ve beyti gibi yiyecekler bulunmaktadır. Rezervasyon ile iletişim numarası 544 848 13 90’dır. Kilis’te ne yenir sorusunun yanında Kilis tavası ücreti merak edilen hususlardan bir diğeridir. 2023 Nisay ay’ı itibariyle burada üç kişilik bir Kilis Tavası ücreti içecekler dahil olmak üzere 275 TL’dir.

Kilis Gezilecek Yerler

Kilis Tava yiyeceğiniz adres Cengiz Usta

Burada kahvaltı yapacağınız adresler bir hayli fazladır. Ancak size özellikle tavsiye edebileceğim yer İva Mutfak’tır. Cumhuriyet Caddesi, Kadı Camiisi karşısında bulunan İva Mutfak şefi Vakıf Usta çok güzel kahvaltılık hazırlamaktadır. İletişim numarası 545 680 90 16’dır. Taze çay eşliğinde aperatif olarak burada tost yiyebilirsiniz. Zira bünyesinde 210 çeşit ürün bulunmaktadır. Karışık bir tost ve sayısız çay karşılığı burada ödeyeceğiniz ücret Nisan 2023 tarihi itibariyle 45 TL’dir. Zira tavsiye edeceğim bir adrestir. Böylelikle Kilis’te yemek yenilecek yerler listemizdeki ikili şunlardır;

 • İrem Kebap, Cengiz Usta 544 848 13 90
 • İva Mutfak Vakıf Usta 545 680 90 16
Kilis Gezilecek Yerler

Kahvaltının Adresi İva Mutfak

Kilis’te gezilecek tarihi yerler ilginizi çekecektir. Buradaki en önemli tarihi yer Paşa Hamamı ve Mevlevihane diyebiliriz. Ancak Paşa Hamamı giriş kapısının önünde iki tane büyük çöp konteynırı bulunmaktadır. Hamam kapalıdır. Benim bulunduğum dönemde gezilmesi mümkün değildi. Bunun yanında giriş kısmında motorların bulunması çok büyük bir kayıp oldu benim için. Zira Hamamın kendi başına görüntüsünü almam mümkün olamadı.

Kilis Gezilecek Yerler

Kilis hakkında kendi gözünüzden gezilecek yerleri, tarihi ile kültürel özellikleriyle ilgili yorumlarınızı lütfen aşağıya yazın. Bu sayede sayfamızı ziyaret eden kişiler daha çok bilgi edinebilir.

Kilis Gezilecek Yerler

Kilis Gezilecek Yerler

YAZAR BİLGİSİ
Büro Yönetimi Yönetici Asistanlığı, Kamu Yönetimi, Fotoğraf ve Sinema, Yeni Medya ve Gazetecilik ile İş Güvenliği Uzmanlığı eğitimi gören Turan AY 1997 yılından bu yana internet dünyasında aktif faaliyet gösteriyor. Ekonomi, Fotoğraf ve Gezi kategorilerinde blogları bulunuyor. Aynı zamanda Youtube Kanalı olan yazar Turan Ay'ın onlarca eğitim sertifikası mevcuttur.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.