Kırıkkale seyahatinde gezilebilecek yerler

Kırıkkale seyahatinde gezilebilecek yerler

İç Anadolu bölgesinde yer alan Kırıkkale, yakın dönemlerde il statüsü kazanmış tarihi bir yerleşim yeridir. Bölgede yapılan arkeolojik kazı çalışmaları da nihayet bunu en iyi şekilde gösteriyor. Tabi sadece yapılan kazı çalışmaları değil; kentin camileri, mağaraları, yeraltı şehirleri ve diğer noktalar da bu gerçeğe eşlik ediyorlar.

Şehirde pek çok tarihi kalıntı, şehrin ilk çağ dönemlerinin ne kadar uzun tarihlere dayandığını gösteriyor. Ceritkale Kaya Mezarları, Hasandede Camii ve Türbesi, Haydar Sultan Camii ve Türbesi gibi birçok tarihi yer, Kırıkkale’nin geçmişine tanıklık eden noktalardır. Her biri farklı dönemlerde yapılan bu eserler, günümüz turizm dünyasında da önemli bir yere sahiptirler. Şimdi dilerseniz tarihi Kırıkkale’den en güzel yerler hakkında bilgi vermeye başlayalım.

Kırıkkale’de gezilmesi gereken yerler

kırıkkale seyahatinde gezilebilecek yerler

Kırıkkale Çeşnigir Köprüsü

Kırıkkale’nin Karakeçili ilçesinde yer alan Selçuklu mimarisi Çeşnigir Köprüsü, turistlerin en çok uğradıkları yerlerden biridir. 13. Yüzyılda inşa edilen köprü hakkında çok fazla bilgi bulunmamaktadır. Ancak mimarisi bakımından hayranlık uyandıracak bir yapı olduğunu söylememiz gerekiyor. Köprü, yapıldıktan sonra onarım geçirmiş, verilen bilgilere göre Yavuz Sultan Selim, Mısır seferine giderken köprüyü yeniden yaptırmıştır. 1898 yılına kadar araç trafiğine açık olan köprü, Kapulukaya Barajı’nın yapılmasıyla araç trafiğine kapatılmıştır.

kırıkkale seyahatinde gezilebilecek yerler

Kırıkkale Silah Sanayi Müzesi

Kırıkkale’de mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri de kentin sembollerinden biri haline gelen Silah Sanayi Müzesi’dir. 1990 yılında hizmete açılan müzede, II. Dünya Savaşı döneminde toplanan silahlar sergilenmektedir. Toplamda 299 silahın sergilendiği müzede, ayrıca İstanbul-Tophane Silah Fabrikası’ndaki birçok eser de sergilenmektedir. Ziyarete açık olan müze, 1993 yılında genişletilerek daha gezilir bir hale getirilmiştir.

kırıkkale seyahatinde gezilebilecek yerler

Kırıkkale Hasandede Camii ve Türbesi

Kırıkkale il merkezine 12 km. uzaklıkta yer alan Hasandede Camii ve Türbesi, kent ziyaretinde uğranılması gereken önemli yerlerden biridir. Kare plan üzerine inşa edilen caminin yapımında kesme taş kullanılmıştır. İç mimarisi de bir hayli dikkat çekici olan caminin hemen yanı başında bir de türbe bulunuyor. Türbede; Hasandede’nin ve oğulları Şeyh Halil İbrahim, Şeyh Mustafa ile Hasandede’nin kızı Ümmühan Ana’nın mezarları yer almaktadır.

kırıkkale seyahatinde gezilebilecek yerler

Kırıkkale Ceritkale Kaya Mezarları

Demir Çağı’na kadar uzanan Ceritkale Kaya Mezarları, Kırıkkale’nin Keskin ilçesinde, mezarlarla aynı ismi taşıyan Ceritkale Köyü sınırlarında yer almaktadır. Yapılan araştırmalara göre bölgenin ilk yerleşim yeri de burasıdır. Şehir merkezine yaklaşık 9 km. uzaklıkta yer alan kaya mezarları, turizm dünyasının Kırıkkale’de önem verdiği Sulu Mağara’ya da yakın bir noktada yer almaktadır.

kırıkkale seyahatinde gezilebilecek yerler

Kırıkkale Sulu Mağara

Keskin ilçesi, Arzu Bayırı mevkiinde yer alan Sulu Mağara, doğanın oluşumunu yakından görmek isteyenler için önerilebilecek en güzel noktalardan biridir. 1996 yılında mağarada bir dizi araştırmalar yapılmış ve araştırmaların sonucunda Bizans döneminde yerleşim yeri olarak kullanıldığı tespit edilmiştir. Yarı doğal bir mağara olan Sulu Mağara hakkında herhangi bir kaynakta farklı bir isme rastlanılmamaktadır. Günümüz turizm dünyasının bir hayli dikkatini çeken mağara, Kırıkkale’de gezilecek yerler arasında yer alması gereken önemli bir noktadır.

Kırıkkale’ye nasıl gidilir?

Kırıkkale’ye en yakın havalimanı, Ankara Esenboğa Havalimanı’dır. Uçak ile yolculuk yapmak isteyenler, Ankara uçak bileti rezervasyonu yaptırarak, otogardan Kırıkkale’ye geçiş yapabilirler. Ankara ile Kırıkkale arası 76 km’dir. Karayolu ile seyahat etmek isteyenler ise Türkiye’nin dört bir yanından Kırıkkale’ye sefer düzenleyen otobüs firmaları ile tarihi şehri ziyaret etme şansı elde edebilirler.

YAZAR BİLGİSİ
Büro Yönetimi Yönetici Asistanlığı, Kamu Yönetimi, Fotoğraf ve Sinema, Yeni Medya ve Gazetecilik ile İş Güvenliği Uzmanlığı eğitimi gören Turan AY 1997 yılından bu yana internet dünyasında aktif faaliyet gösteriyor. Ekonomi, Fotoğraf ve Gezi kategorilerinde blogları bulunuyor. Aynı zamanda Youtube Kanalı olan yazar Turan Ay'ın onlarca eğitim sertifikası mevcuttur.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.