Kırkgöz Han Selçuklu İzleriyle Günümüzde Kullanılan Yerlerden

Kırkgöz Han Selçuklu İzleriyle Günümüzde Kullanılan Yerlerden

Antalya şehir merkezinde yaşayan bir çok kesimin bile bilmediği şehir merkezine çok yakın antik kentler, hanlar ve tarihi kültür miraslarımız var. Bunlardan birisi de Döşemealtı sınırları içerisinde yer alan Kırkgöz Han. Bu han gerekli tadilat ve restorasyon çalışmaları sonrasında günümüzde halen kullanılan yerlerden. Restorasyon çalışmalarınınsa 2009 yılında bitirildiği belirtiliyor.

Kırkgöz Han Nerede Nasıl Gidilir?

Antalya kent merkezine yaklaşık 28 km mesafede bulunan Kırkgöz Han buradan çıkan su kaynağından ismini almış. 1250 m2 açık ve 1500 m2 kapalı alanı bulunan han’ın toplam alanı da 2750 m2. İçeriye girip gezmeniz mümkün görünmüyor. Ancak dış duvarlarından etrafını da görmeniz mümkün. Döşemealtı sınırları içerisinde kalan hanı makale yazarı olarak ben burayı 2016 yılında gezmiş ve ilk kez kaleme almıştım. O dönemde fotoğraflarını da çekmek nasip oldu ki sizlerle paylaşıyorum.

Okunmalı : Antalya Gezilecek Yerler

kırkgöz han

Kırkgöz Han’ın Yapılışı ve Tarihi

Burdur Antalya arasındaki Kervan Yolu üzerinde yapılan Kırkgöz Han Antalya’da bulunan Evdirhan öncesi son konaklanılan yer konumundadır. Anadolu Selçuklu Sultanı I. İzzeddin Keykavus Bin Keyhusrev Evdirhan’ı inşa ettirirken burayı Selçuklu Sultanı II. Gıyaseddi Keyhusrev’in yaptırdığı biliniyor.

kırkgöz han

İpek Yolu üzerinde inşa edilen han yaklaşık 800 yıllık bir geçmişe sahip. Burada yapılan uzun restorasyonlar kendisini göstermiş ve geçtiğimiz yıllara kadar burada düğün gibi organizasyonlar yapılıyordu. Ayrıca yaz aylarında bazı turist kafileleri de burada konaklıyordu. Girişte buna göre ücrete binaen yapılabiliyordu. Ancak günümüzde bu güzel hanın kapısına da kilit vuruldu.

Kırkgöz Gölüne Komşu

 

Buraya gelenler ve inceleyenler doğal olarak hanın Selçuklu izlerini taşıdığını göreceklerdir. Antalya şehrine içme suyu sağlayan ve büyük bir göl niteliği taşıyan Kırkgöz yanındaki hanın misafirleri de aynı zamanda adeta bir kuş cennetine büründüren kuşlar.

kırkgöz han

Kırkgöz Han girişinde sizleri bir sarnıç karşılıyor. Bu sarnıç ta yapılan restorasyon çalışmalarında gün yüzüne çıkarılmış. Burasının üzeri camla kapatılmış ve içi de bir nebze görünüyor. Avluya girişte güney doğ köşesinde seramik fırın kalıntıları bulunur. Kuzey kısmında ise kemerli kapı ile kapalı barınak, doğu batı yönünde ise üzerleri tonozla örtülü mekanlar bulunuyor.

kırkgöz han

Kırkgöz Han AŞ tarafından kiralanması sonrası burası düğün ve yemekler gibi turistik organizasyonlara ev sahipliği yapmaya başlamıştı. Ancak günümüzde bu pek mümkün görünmüyor. Hanlar hakkında daha fazla gezi masalı yazmanız için sayfamızı ziyaret etmenizi önermek doğru olacaktır.

YAZAR BİLGİSİ
Büro Yönetimi Yönetici Asistanlığı, Kamu Yönetimi, Fotoğraf ve Sinema, Yeni Medya ve Gazetecilik ile İş Güvenliği Uzmanlığı eğitimi gören Turan AY 1997 yılından bu yana internet dünyasında aktif faaliyet gösteriyor. Ekonomi, Fotoğraf ve Gezi kategorilerinde blogları bulunuyor. Aynı zamanda Youtube Kanalı olan yazar Turan Ay'ın onlarca eğitim sertifikası mevcuttur.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.