1. Anasayfa
  2. Afyonkarahisar

Kırkgöz Kayalıkları (Kırkgöz Kale – Kırkgöz Fortress)

Kırkgöz Kayalıkları (Kırkgöz Kale – Kırkgöz Fortress)
Kırkgöz Kayalıkları
0

Eskişehir’in Han ilçesinin Yazılıkaya Köyünde bulunan Midas Antik Kenti ile Kral Midas Anıtına komşu olan Kırkgöz Kayalıkları tüflere oyulmuş bir mimari yapıdır. Frigya bölgesinde yer edinenin Kırkgöz Kayalıkları bugün Yazılıkaya Köyünde yer almaktadır.

Kırkgöz Kayalıklarının Özelliği

Romalılar ile Bizanslılar döneminde kullanılan Hellenistik yapı olan Kırkgöz Kayalıkları daha çok anıtsal kaya mezarlarıdır. Günümüzde mezarların ve kayalığın birçok yerinin hasar gördüğünü söylemek mümkündür. Nitekim tüflere oyulan yapılardır. Çok katlı olması nedeniyle döneminde mekanlar arası geçişler kaya merdivenler ile sağlanmıştır. Kayalıklar arasında yandan Kral Midas Anıtına doğru baktığınız zaman burada bir insan yüzü hüviyetini andıran bir kaya oluşumu bulunmaktadır.

Kırkgöz kayalıklarının etrafında Kral Midas Anıtı gibi bir çok oyulmuş mekan bulunmaktadır. Özellikle anıtın sol tarafından yukarı çıktığınızda bölgenin muhteşem manzarasına ulaşmış olursunuz. Yaklaşık bir saatlik yürüyüş rotasına sahiptir. Anıtın yanından başlayacak olan yürüyüşünüz yine anıtın yanında bitmektedir.

Kırkgöz Kayalıkları

Kırkgöz Kayalıkları Nerede?

Kral Midas ile Antik Midas Kenti giriş ücreti alınmadan gezilebilen yerler olmaktadır. Tarihi dokusu ile bir çok medeniyetin izlerini taşıyan Kırkgöz Kayalıkları günümüzde hak ettiği ilgiyi göremeyen bir yer olmaktadır. Eskişehir’e yaklaşık 80 kilometre mesafedeki yer Han ilçesine ise 20 km uzaklıkta yer almaktadır.

Çevre bölgelerden buraya bisikletçilerin turlar düzenlediği görülmektedir. Bunun yanında Frigya bölgesi olarak Eskişehir, Afyonkarahisar ve Kütahya üçgeninde yürüyüş rotaları bulunmaktadır. Aynı zamanda Kırkgöz Kale olarak bilinen yerin üst katlarına güncel olarak çıkışa izin verilmiyor.

Kırkgöz Kayalıkları

Kapadokya gibi Ayazini bölgesinde bulunan bir çok yapıdan üstün ve mimarisi ile güzel olmasına rağmen turizme açılamamış bir yerdir. Bu yüzden Frigya bölgesinde Ayazini’nin gölgesinde kaldığını belirtmek mümkündür. Yöresel olarak atılan adımlar ile burası daha çok kendisini gösterecektir.

Kırkgöz Kayalıkları Gezilecek Yerler

Bireysel olarak özellikle Kayalıkları görmek için buraya gitmek zaman kaybı olarak düşünülebilir. Ancak buraya kadar gitmişken görmeniz gereken yerler bulunmaktadır. Bu çerçevede Kırkgöz Kayalıkları ile birlikte görmeniz gereken yerler şunlardır;

Kırkgöz Kayalıkları
Kırkgöz Kayalıkları

Makale yazarı olarak Ağustos 2022 tarihi itibariyle bölgeden yapılmış olan video ve fotoğraf çekimleri sizlerin beğenisini kazanacak düzeyde olduğunu düşünüyorum. Bu anlamda bölge hakkında yorumlarınız elbette ziyaretçilerimiz açısından da etkili olacaktır.

Büro Yönetimi Yönetici Asistanlığı, Kamu Yönetimi, Fotoğraf ve Sinema, Yeni Medya ve Gazetecilik ile İş Güvenliği Uzmanlığı eğitimi gören Turan AY 1997 yılından bu yana internet dünyasında aktif faaliyet gösteriyor. Ekonomi, Fotoğraf ve Gezi kategorilerinde blogları bulunuyor. Aynı zamanda Youtube Kanalı olan yazar Turan Ay'ın onlarca eğitim sertifikası mevcuttur.

Yazarın Profili

Your email address will not be published. Required fields are marked *