Kleopatra Plajı Nerede Nasıl Gidilir? Giriş Ücretli mi? Hikayesi Ne?

Kleopatra Plajı Nerede Nasıl Gidilir? Giriş Ücretli mi? Hikayesi Ne?

Mısır Kraliçesinden ismini alan Kleopatra Plajı Alanya merkezinde bulunuyor. Bu plajda denize girebilmek için gelen yerli ve yabancı turistler kleopatra’nında denize girdiğine inanılan plajda serinliyor.  İnanılış böyle olsa da gerçeklerden uzak olduğunu belirtmek size kalmış.

Görmediği bir kraliçeye aşık olan Alanya bölgesinin generali bu bölgeyi Kleopatra’ya hediye etmiş. Kaynaklara göre de Mısır Kraliçesi Kleopatra sefere çıktığı zamanlarda buraya gelir ve bu plajda denize girermiş. Plajın en önemli özelliği ince ve rengini altından almış kumları. Alanya Kalesinden gizli inen bir tünel ile buraya inildiğinden bahsediliyor. Ancak şu anda böyle bir tünelin varlığından bahsetmek mümkün değil.

Okunmalı : Antalya Gezilecek Yerler

Kleopatra Plajı Nerede, Nasıl Gidilir?

Antalya’nın Alanya ilçesine uzaklığı 155 km. Buraya yaklaşık 2 saatlik seyahat sonrası varıyorsunuz. Mersin iline uzaklığı ise 350 km ve 5 saatten fazla bir zaman alan yolculuk yapıyorsunuz. Gazipaşa ilçesindeki havaalanı ile uçak ile seyahat etmenizde mümkün. Turizm açısından önemli bir yer olan Alanya tarihi yarımadası bir çok turistik bölgeye ev sahipliği yapıyor. Damlataş Mağarası sonrasında başlayan plajın uzunluğu 2 km kadar. Çük güzel bir sahil ve denizi bulunan yerde özelikle ince altın sarısı kumlar dikkatleri çekiyor. Mavi Bayrak unvanı bulunan denize girmek için gelenler buradan mutlu ayrılıyor.

Kleopatra Plajı

Kleopatra Plajı her yıl 2 milyon kişiye ev sahipliği yapıyor

Otobüs Terminali ve Havaalanından Kleopatra Plajına Gidişler Nasıl Oluyor?

Plaja ve Alanya’ya Antalya’dan gelecekler otobüsler ile gelebiliyor. Buraya saat başı hareket eden otobüsler mevcut. Aynı zamanda havaalanına inen kişiler buradan taksi ile de gelme imkanına sahip. Burada biraz fazla ücret söz konusu olabilir. Havaalanından ve otobüs terminalinden hareketle gidilecek bölgelere ne kadar ücret ödeyeceğiniz taksi durakları pankartlarında asılı. Buradan da kendi muhasebenizi yapabilirsiniz.

Kleopatra Plajı Ücretli mi?

Dünyaca ünlü plaja giriş ücretsiz. Fakat içeride kullanmak istediğiniz şezlonga ve şemsiyeye kiralama ücreti ödemek zorunda kalıyorsunuz. Burada ayrıca içecek ve yiyecek satan yerlerde bulunuyor. Turistik yer olması açısından fiyatları elbette biraz yüksek diyebiliriz. Geçtiğimiz yaz bir limonatanın fiyatı 15 – 20 TL aralığında değişiyordu. Bu rakam 2022 yılının yaz ayında çok daha yüksek olacağını belirtmek doğru olacaktır. Fakat acıktığınız zaman atıştırmalık ürünlerle gününüzü kurtarabiliyorsunuz.

Kleopatra Plajı

Kleopatra Plajında akşam güneşini batışı ve manzarası da çok güzel.

Kleopatra Plajında Su Sporları Yapabiliyorsunuz.

Kleopatra Plajında denizde yapabileceğiniz aktivitelerde bulunuyor. Buraya özellikle tekne ile paraşütte havalanmak, jet ski kiralamak, deniz bisikleti ile açılmak isteyenler için de ücreti karşılığında yapılabilen eğlenceler olarak sıralanabilir.

Kleopatra Plajının Hikayesi Efsanesi

Her tarihi bölgenin bir efsanesi ile hikayesi bulunur. Buranın da efsanesinin Mısır Kraliçesi Kleopatra’nın Akdeniz bölgesinde seferlere çıktığıda buraya geldiği ve buradan denize girdiği yönündedir. Dönemin Alanya’yı koruyan generalinin dünyaca güzelliği ile bilinen Kleopatraya aşık olduğu ve Alanya’yı ona hediye ettiği söylenmektedir. Buraya gelen Kleopatra için kaleden sahili özel tünel yapıldığı, buradan inerek denize girdiği söylenir. Bu sebeple bu plaja onun adı verilmiştir.

Kleopatra Plajı

Teleferikten Kleopatra Plajının Manzarası Harika

Kleopatra Plajında Konaklama Yapılıyor mu?

Plajın kendisinde konaklama imkanı yok. Ancak Alanya’nın her bir bölgesi otel, motel ve pansiyonlar ile kaplı. Bunlardan birisinde konaklama imkanınız olabilir. Bu aşamada kişiler kendi muhasebelerine ve ekonomik durumlarına göre bir otel tercihi yaparak hareket ediyor. Yerli turistler daha çok erken rezervasyon imkanları ile ön araştırmalar neticesinde kalacak yerini rezervasyon yaptırdıktan sonra hareket ediyor. Yabancı turistler ise paket turlar satın alarak Alanya’ya gelirken buradan günübirlik gezi olarak Cleopatra plajında denize girebiliyorlar.

Su sporları, denizde serinlemek ve güzel bir Akdeniz güneşini depolamak adına Akdeniz Bölgesinde Alanya Kalesinin yanında bulunan Kleopatra Plajı mavi bayraklı denizi ile sizleri bekliyor.

YAZAR BİLGİSİ
Büro Yönetimi Yönetici Asistanlığı, Kamu Yönetimi, Fotoğraf ve Sinema, Yeni Medya ve Gazetecilik ile İş Güvenliği Uzmanlığı eğitimi gören Turan AY 1997 yılından bu yana internet dünyasında aktif faaliyet gösteriyor. Ekonomi, Fotoğraf ve Gezi kategorilerinde blogları bulunuyor. Aynı zamanda Youtube Kanalı olan yazar Turan Ay'ın onlarca eğitim sertifikası mevcuttur.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.