Kolay kolay bulamayacağınız 10 ilginç meyve

08.07.2023
1.023
Kolay kolay bulamayacağınız 10 ilginç meyve

Dünya kentlerinin farklı yapıları, ilginç mimarileri, uzun köprüleri vs. derken yeme-içme kültüründen çok fazla söz etmedim doğrusu. Ama bir gezginci için ülkelerin farklı lezzetleri de önemlidir diye düşünüyorum.

Kolay kolay bulamayacağınız 10 ilgin meyve başlığıyla gelmişseniz en doğru adrestesiniz. Alışık olduğumuz meyveler tabakla önümüze servis edildiğinde, gözlerimiz kapalı olsa bile kokularından tanırız. Ya bilmediğimiz ve adını bile hiç duymadığımız meyveler hakkında fikrimiz ne olur acaba? Dünyanın farklı yerlerinde öyle kolay kolay bulamayacağınız 10 ilginç meyve hakkında edindiğim bilgileri siz değerli okurlarımla paylaşmak istedim. Bakalım siz bunlardan kaçı hakkında bilgi sahibisiniz.

  1. Rambutan

İlk bakışta bir meyveden veya bitkiden ziyade tuhaf bir yaratığı andıran Rambutan meyvesi, dünyada sadece tropikal bölgelerde yetişiyor. Fevkalade tatlı olan rambutanı yemek için öncelikle dış kabuğunun kızartılması gerekiyor.

rambutan

2. Goya (Bitter Melon)

Salatalık mı yoksa başka bir şey mi diye sormadan geçemeyeceğiniz bu meyvenin adı Goya veya diğer adıyla “Bitter Melon.” Bu meyve batı ülkelerinde yetişmektedir. Halk arasında “acı kavun” olarak da bilinen goya, üzüm ile bir benzerliğe sahiptir. olgunlaşmadan önce toplanılan meyve, pişirilerek yenen meyvelerdendir.

goya

3. Durian

Güneydoğu Asya; Malezya, Tayland ve Vietnam gibi yerlerde yetişen Durian, sanırım dünyanın en ilginç meyvesidir. Doğrusu yemek için ya alışkın olmak gerek ya da bu meyveden uzak durmak gerek. Kötü bir kokuya sahip olan Durian, ilginç yapısı ile de dikkat çekicidir.

yılan meyvesi

4. Akebi

Kuzey Japonya bölgesinde yetişen Akebi, hem bir meyve hem de ilaç üretiminde kullanılan bir tür bitkidir. Yeni Zelanda’da yasak meyveler arasında olmasına rağmen Japonya’da yasak değildir. Ekşi bir tadı olan akebinin iç kısmı yenir. Ancak tohumu ile ayrılması zor olduğu için içi tamamen yenen bir meyvedir.

akebi

5. Buda’nın Eli Meyvesi

Dünyayı ne kadar çok gezerseniz o kadar çok ilginç şeylerle karşılaşırsınız. Asya bölgesinde Budizm’in yaygın olmasından olsa gerek Buda’nın eli diye bir meyve var. Aslında bu meyve, bazen limon olarak balık tabağının içerisinde kendini gösteriyor bazen ise meyve salatası niyetine rendelenerek servis ediliyor.

budanın eli

6. Mangostan

Tropikal bölgelerde yetişen meyvelerin bazılarını duymuş olabilir, bazılarını ise hayatınızda ilk defa görmüş olabilirsiniz. Mangostan da yine tropikal bölgelerde yetişen bir meyvedir. Tenis topundan biraz daha küçük ve mor kabuklu olan meyvenin içindeki beyaz kısım yeniyor. “Xango” adı verilen içecek sayesinde biraz daha bilinen bir meyve haline gelmiş.

mangostan

7. Pitaya

Lif açısından zengin ve Yüksek antioksidan ve lipozom içeren Pitaya meyvesi de yine kolay kolay bulamayacağınız 10 ilginç meyveden biridir. Dışına bakıldığında yarım armut yarım da kivi çiçeklerini andıran pitayanın içi de bir değişik. Tadının ise mükemmel olduğu bir kesinlik…

pitaya

8. Yılan Meyvesi

Görünüşte yılanı andıran görünümünden dolayı “yılan meyvesi” adını alan bu meyve, palmiye ağacının bir türünde yetişiyor. Tadı elmayı andıran yılan meyvesi, Malezya ormanlarında yetişiyor. Meyvenin şekli kadar içerik değeri de ilginçtir. Zira yılan meyvesinde yüzde 13,5 oranında alkol bulunmaktadır.

yılan meyvesi

9. Hint İnciri

İki farklı renkte yetişen (pembe, sarı) Hint inciri, kaktüse benzer yönü ile dikkat çeken bir bitkidir. Bu nedenle bazıları tarafından kaktüs meyvesi olarak da adlandırılıyor. Şeker, jöle ve votka yapımında kullanılan Hint İncirinin suyunun da içildiğini söyleyelim.

hint inciri

10. Yıldız Elması

Mor ve soluk yeşil renklerinde yetişen yıldız elması, içi kesildiğinde ortasının yıldızı andıran bir şekilde olmasından dolayı bu isme layık görülmüş. 5-10 cm. çapındaki yıldız elması, yüzde 33 oranında toksit içeriyor. Bu nedenle dış kabuğu yenmiyor.

yıldız elması

Gezi masalı yazımında sadece gördüğünüz yerler geçerli değildir. Burada tatmış olduğunuz yemekler ve farklı kültürlerde yetişen meyvelerde önem arz eder. Bu çerçevede kolay kolay bulamayacağınız meyveler  hakkında ön bilgi edinmekte önemli.

YAZAR BİLGİSİ
Büro Yönetimi Yönetici Asistanlığı, Kamu Yönetimi, Fotoğraf ve Sinema, Yeni Medya ve Gazetecilik ile İş Güvenliği Uzmanlığı eğitimi gören Turan AY 1997 yılından bu yana internet dünyasında aktif faaliyet gösteriyor. Ekonomi, Fotoğraf ve Gezi kategorilerinde blogları bulunuyor. Aynı zamanda Youtube Kanalı olan yazar Turan Ay'ın onlarca eğitim sertifikası mevcuttur.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.