Köşekbükü Mağarası Nerede Nasıl Gidilir?

Köşekbükü Mağarası Nerede Nasıl Gidilir?

Mersin bölgesi Toroslar’ın etkisiyle bir çok mağaraya ev sahipliği yapıyor. Burada halen keşfedilemeyen mağaralar olduğu belirtilirken Anamur ilçesindeki Köşekbükü Mağarası da listede kendisine yer bulan yerlerden.

Köşekbükü Mağarası Nerede? Özellikleri

Anamur ilçe merkezine yaklaşık 9 kilometre uzaklıktaki mağara şehrin kuzeybatısında yer alıyor. Ovabaşı Mahallesindeki mağaranın alanı yaklaşık 500 metre kare. Burada yapılan incelemeler neticesinde yaklaşık 2 bin yıllık bir geçmişi olduğu belirtilen mağaranın astım hastalığı olanlara şifalı olduğu belirtiliyor. Mağara içerisindeki nem oranının yüzde 80, hacim basıncının da 762 mm sıcaklığı ile 18 derece olan mağara üç bölümden meydana geliyor. Mağaraların bölümleri ise Huzur, Şifa ve Dilek olarak adlandırılmış. Üç bölümünde basınçları öle özellikleri birbirine yakın değerlen taşıyor.

Köşekbükü Mağarasına Nasıl Gidilir?

Anamur Köşebükü Mağarası’na ulaşım için toplu taşıma aracı bulunmuyor. Buraya özel aracınızla yada taksi tutarak gidebilirsiniz. Dileyenlerde araç kiralama hizmeti alarak gidebiliyor. Geçmişte köy olan Ovabaşı Mahallesi’ndeki mağaraya giriş ücretli. Güncel bilet fiyatı 10 TL olduğunu söylemek mümkün. Mağaraya girişler ise sabah 08:00 ile 17:00 saatleri arasında gerçekleştiriliyor. Mersin merkezine yaklaşık 240 km mesafesi bulunmaktadır.

Köşekbükü Mağarası

Köşekbükü’ne Yakın Olan Gezilecek Yerler

Köşekbükü Mağarasını gezenler buraya kadar gelmişken Mamure Kalesi, Anemurium Antik Kenti ve Sofra Kalesini de gezebilir. Buraya olan uzaklıkları da şu şekilde;

  • Mamura Kalesi 17 km
  • Anemurim Antik Kenti 16 km
  • Sofra Kalesi 30 Km

İsmi Nereden Geliyor?

Yörüklerin göçü sırasında gebe bir devenin doğum yapması nedeniyle buraya sığındıkları ve sahibinin burayı incelemesiyle keşfettiğine inanılan Köşekbükü Mağarası’nın ismi de ilginç. Rivayetlere göre Yörük kültüründen geldiğine inanılıyor. Köşek deve yavrusu zor çalılıklardan geçilmesine de bük denildiği, yöre halkının bu iki kelimenin birleştiği ve Köşekbükü Mağarası denildiğinden bahsedilmektedir.

Anamur Akdeniz Bölgesinde ve Mersin’in önemli ilçelerinden biridir. Burada tarihi ve doğal zenginlikler yerli ve yabancı turistleri kendisine çeker. Bu çerçevede kültürel bir gezi yapmak isteyenler için farklı kişilere hitap eden güzellikleri bulunmaktadır. Bunlardan biri de Köşekbükü Mağarasıdır.  Anamur Gezilecek Yerler Listesine bakmanızı öneriyorum.

YAZAR BİLGİSİ
Büro Yönetimi Yönetici Asistanlığı, Kamu Yönetimi, Fotoğraf ve Sinema, Yeni Medya ve Gazetecilik ile İş Güvenliği Uzmanlığı eğitimi gören Turan AY 1997 yılından bu yana internet dünyasında aktif faaliyet gösteriyor. Ekonomi, Fotoğraf ve Gezi kategorilerinde blogları bulunuyor. Aynı zamanda Youtube Kanalı olan yazar Turan Ay'ın onlarca eğitim sertifikası mevcuttur.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.