Küreselleşme ve Turizm Etkileşimi

02.12.2023
722
Küreselleşme ve Turizm Etkileşimi

Küreselleşme, dünyanın her yanında etkilerini gösteren ve insanları alışkanlıkları dışına taşıyan bir yeniliktir.

Aslında her anlamda “iyi” olduğunu söylemek doğru olmaz fakat, bir bütün anlamda da küreselleşme için “kötüdür” demek yerinde olmayacaktır. Mesela turizm noktasında yaşanan küreselleşmenin en büyük getirisi, yolların kısalmasıdır. Yani uçak ile yolculuk… Bunun için kötüdür demek doğru olmayacaktır. Ancak buna karşın, makine hayatının daha çok aktif olduğu günümüzde “insan gücü”ne olan ihtiyacın azalmasının da iyi taraflarının kötü taraflarından çok daha az olduğunu söylememiz gerekiyor.

Küreselleşme ve turizm

Bundan 15-20 yıl kadar önce seyahatler nasıl yapılırdı? Genel olarak otobüsle tabi ki… Daha önceki dönemlere inmeye bile gerek yok. Geçen zaman içerisinde süen 20 yıl gibi bir süre geçmesiyle seyahat anlayışında bir farklılık yaşanmaya başladı. Otobüs ile yolculuk yapmak, kimin aklına gelirse gelsin; ya sıkılacaktır ya da yolculuk yapmamak için onlarca bahane öne sürecektir. Ancak bunun yanında bir de uçak ile yolculuk seçeneğinin sunulması, nazlanmaları ortadan kaldırmaya yeter

Tatil ve küreselleşme

küreselleşme ve turizm

Seyahat dünyasında yaşanan bir küreselleşmeden söz etmişken tatil anlayışına ettiği sirayetten söz etmeden geçmek olmaz elbette. Yine birkaç yıl öncesine geri dönecek olursak; bu sektörde de çok fazla destinasyon hakkını yakalayabilmek, sadece elit tabaka için olabilecek bir şeydi. Çoğu ülkelerin resimlerini bile göremiyorduk. Ancak küreselleşmenin tatil üzerindeki etkisi ile birlikte artık bu alanda da yeni bir anlayış hakim olmaya başladı.

Gidilecek bir ülke hakkında yerinde oturarak bilgi edinmek, ülkenin kültür ve gelenekleri hakkında detaylara ulaşmak için internet, en büyük yardımcılarımızdan biri oluyor. Bunun yanında küresel etkinin altında kalan tur firmaları veya rehber hizmeti veren diğer alanlara ulaşım da hem daha kolay hem de alternatifli seçeneklerle doldu.

Küreselleşme turizmde iyi mi?

küreselleşme ve turizm

Tatil anlayışında yeni bir çığır olarak piyasaya giren küreselleşme, sektördeki misyon ve vizyonel çalışmalarda da farklılıkların yaşanmasına neden oldu. Eski şartlarda oluşturulan misyonlar, yenilere inkılap edince haliyle bir değişimin olması da kaçınılmaz oldu. Seyahatlerin kısalması, bu konuda iyiye yorulacak bir şey iken gezerek görme anlayışının körelmesini negatif olarak değerlendirebiliriz. Yani her alanda olduğu gibi turizm alanında da küreselleşmenin getirileri, negatif ve pozitif yönlü olarak değerlendirilebilir.

Gezi herkesin hayali. Son yıllarda teknoloji ile açılan kanallar sayesinde daha çok gezme ve gezi masalı yazma ihtiyacı duyar hale geldik. Bu çerçevede yapılan araştırmalar sizlerin gezinizde rotayı belirliyor.

YAZAR BİLGİSİ
Büro Yönetimi Yönetici Asistanlığı, Kamu Yönetimi, Fotoğraf ve Sinema, Yeni Medya ve Gazetecilik ile İş Güvenliği Uzmanlığı eğitimi gören Turan AY 1997 yılından bu yana internet dünyasında aktif faaliyet gösteriyor. Ekonomi, Fotoğraf ve Gezi kategorilerinde blogları bulunuyor. Aynı zamanda Youtube Kanalı olan yazar Turan Ay'ın onlarca eğitim sertifikası mevcuttur.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.