Marmaris’ten Gökova Körfezi’ne Enfes Bir Tatil

Marmaris’ten Gökova Körfezi’ne Enfes Bir Tatil

Seyahat rotanız ile birlikte Marmaris Gökova Körfezi’ne Enfes Bir Tatil Ege Bölgesinin en güzel coğrafyası ile sizlere eşlik ediyor. Tatil programı yapmadan önce alternatifiniz olan rotanız Marmaris size unutulmaz anılar katacak özelliklere sahip.

Muğla’nın Marmaris ilçesi, turizm dünyasının en gözde yerlerinden biridir. Mavinin tonları, yeşilin muazzamlığı ve tarihi eserlerin ahenk içinde ilçeye sunduğu güzellikler… Marmaris’ten Gökova Körfezi’ne Enfes Bir Tatil sizleri bekliyor olabilir.

Yerli ve yabancı turistlerin her yıl akın ettikleri Marmaris, sahip olduğu kültürel değerler, doğa güzellikleri ve sıcak ortamı ile huzur veren bir noktadır. Karayolu ile seyahat edilirken daha “Marmaris” yazılı tabelayı görür görmez buranın tatil kenti olduğu anlaşılmaya başlıyor ve tabelanın yer aldığı yüksek yerden hemen kuşbakışı bir bakış atılarak Marmaris bir ucundan diğer ucuna izlenebiliyor.

Marmaris Karia Liman Kenti

Karia’nın liman kenti Physkos, tarihinde de önemli bir yer idi. Zira eski dönemlerde liman kenti olması, bu gerçeği en iyi şekilde göstermeye yetiyor. Tabi antik dönemden günümüze çok şeyin değiştiğini söylemek gerekiyor. Limanların modernleşmesi, ihtiyacın azalması-çoğalması gibi değerler, coğrafyaların özelliklerinde büyük etkilerin yaşanmasına neden oldu. Marmaris de bu yönden nasibini almış bir yer. Eskinin liman kenti Physkos, şimdilerin tatil cenneti…

Marmaris’ten Gökova Körfezi’ne Enfes Bir Tatil

Marmaris’ten Gökova Körfezi’ne Enfes Bir Tatil

Tarihe dayalı bir konuşma yapılacak olursa, herhalde Marmaris Kalesi’nden sözün açılması gerektiğini düşünüyorum. İlk kez İonialılar tarafından inşa edilen kale, yapıldığı dönemden sonra çok defa yıkılmış, hasar görmüş ve yeniden ayağa kaldırılmıştır. Bugünkü Marmaris Kalesi, Kanuni Sultan Süleyman döneminde yaptırılmıştır fakat konumu hâlâ ilk günkü konumu ile aynıdır.

Marmaris Kalesi

1914 yılına gelindiğinde, bir Fransız gemisinden atılan topla Marmaris Kalesi ağır hasara uğramıştır. Bu dönemde kale ve çevresi üzerine herhangi bir şey yapılmasa da Cumhuriyet döneminden sonra kale yerleşime açılmış, 18 ev ve çeşme yapılarak yapılaşma başlamıştır. 1980-90 yılları arasına gelindiğinde ise kalede açılan delikler kapatılmış, aslına uygun olarak restore edilmiştir. Bu dönemde kalede bir müze kurulmuş. Kalenin bahçesi, doğrudan bahçeye açılıyor. Avlunun iki yanında yer alan merdivenlerden surların üzerine çıkılıyor. Buradan Marmaris manzarasını izlemek ayrı bir keyif sunuyor.

Marmaris’ten Gökova Körfezi’ne Enfes Bir Tatil

Marmaris’ten Gökova Körfezi’ne Enfes Bir Tatil

Baştan sona Marmaris

Tatil cenneti Marmaris, her anlamda gezilecek ve görülecek yerlerle doludur. Tarihi eserler, müzeler, plajlar, dinlenme alanları ve eğlence yerleri. Bir de Marmaris’in pazarları var. Aslında buralara alışveriş alanları demek daha doğru olacaktır. Tatil kentinin bir başından diğer başına kadar her yerde bu alanları görmek mümkündür, tabi Köylü Pazarı görmek isteyenler de olacaktır elbette. Köylü Pazarı, Cuma günleri Marmaris merkezinde kuruluyor ve yöresel eşyalar ve yiyecekler satılıyor. Buraya gelmişken bence kesinlikle birkaç parça bir şeyler almak yerinde olacaktır.

Çevreye tekne turları

Bir tatil cennetinden söz ediliyorsa elbette buranın çevresini gezmek gerekiyor. Marmaris, gerek merkezi gerekse de kendinden uzak yerleri ile gezilebilecek birçok alana sahiptir. Turizm sektörünün en hareketli noktalarından biri olması elbette bu alanda yapılan çalışmaların zenginleşmesinde büyük etkiye sahip olmasını sağlıyor. Çevreye yapılan tekne turları bunu en iyi şekilde gösteriyor.

Çarşı merkezinden ana iskeleden hareket eden tekneler, Marmaris ve çevresindeki koylarda günübirlik turlar düzenliyorlar. Tabi bir de mavi yolculuk turlarının düzenlendiğinden de söz etmek gerekiyor. Kapsamlı bir ada turu yapmak isteyenler 4 günlük mini tur paketi satın alabilirler veya daha da uzun süreli tekne yolculuğu yapmak isteyenler 7 günlük paket satın alarak Marmaris’ten Rodos Adası’na kadar uzanan mavi yolculuk rotasını değerlendirebilirler.

Marmaris’ten Gökova Körfezi’ne Enfes Bir Tatil

Marmaris’ten Gökova Körfezi’ne Enfes Bir Tatil

Marmaris’ten Gökova Körfezi’ne

Marmaris- Muğla yolunun 11. Kilometresindeki Karacasöğüt yol ayrımından sapıp çam ağaçları arasında uzanan yoldan devam ettiğinizde eşsiz plajlarla karşılaşıyorsunuz. Burası, Gökova Körfezi’dir. Benzerine az rastlanır doğa güzellikleri, plajların muazzam tebaası ve yaz eğlencelerine dair aranan her şeyin burada yer aldığını söyleyebilirim.

Marmaris’ten Gökova Körfezi’ne Enfes Bir Tatil özellikle yaz aylarının gelmesiyle birlikte etkili bir turist kafilesini ağırlayan Marmaris, hayal edilen bir tatilden çok daha fazlasını sunmaktadır. Ailece veya arkadaşlar arasında tatil planı yapanlar için önerilebilecek en güzel noktalardan biri olduğuna şahitlik edebileceğim Marmaris, tatil anlayışınıza farklı bir bakış açısı kazandıracaktır.

YAZAR BİLGİSİ
Büro Yönetimi Yönetici Asistanlığı, Kamu Yönetimi, Fotoğraf ve Sinema, Yeni Medya ve Gazetecilik ile İş Güvenliği Uzmanlığı eğitimi gören Turan AY 1997 yılından bu yana internet dünyasında aktif faaliyet gösteriyor. Ekonomi, Fotoğraf ve Gezi kategorilerinde blogları bulunuyor. Aynı zamanda Youtube Kanalı olan yazar Turan Ay'ın onlarca eğitim sertifikası mevcuttur.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.