Mart Ay’ında Gezilecek Yerler

Mart Ay’ında Gezilecek Yerler

Mart ay’ına merhaba dememizle birlikte baharın ilk günlerine doğru adımımızı atıyoruz. Soğuk kış şartlarından sonra ısınan havalar eşliğinde başlayacağınız gezileriniz için arayışlarınız olabilir. Bu anlamda Mart Ay’ında gezilecek yerler hakkında sizlere önerilerde bulunmak istedik.

Her ne kadar Mart kapıdan baktırır cümlesini büyüklerimiz kullanıyor olsa da; cemreler ile birlikte havalar ısınmaya başladı. Bu aşamada gezilecek yerler listesi de havalar ısınmadan önce şekillenen bir gerçeğimiz. Uzun süredir evlere kapandık ve açan güneş ile birlikte sevdiklerimizle hava alma zamanı geldi. Bu anlamda geziye çıkıp, biraz yürüyüş yapmak sizlere iyi gelecektir. Sonbahar tatilleri için sizlerle paylaştıklarımızdan sonra işte sizlere birkaç öneri.

Safranbolu Gezisi

Aradıklarınız

Günübirlik yada hafta sonu tatili için alternatiflerinizden olan Safranbolu sadece leziz yemekleri için bile tercih edilebilir. Karabük ve ahşap evlerinin ününü duymuşsunuzdur. Burada da bu evlerin en güzel örneklerini görme imkanınız oluyor. İstanbul’a  400 km ve Ankara’ya 230 km mesafede olan bu bölgeye giderek özellikle kuyu kebabını tadabilirsiniz. Eskiden Zafranbolu denilen kente asıl ismini safran bitkisi vermiş.

gezilecek yerler

Amasra

Mart ay’ının güzel havalarında günübirlik ziyaretlerden birini de Amasra’ya yapabilirsiniz. Harika bir yer ve Bartın’da olduğu gibi ülkemizin her bir yerinde çok seviliyor. Buraya bayram günleri gitmenizi önermiyorum. Çünkü bu zamanlarda çok yoğun ve kalabalık oluyor. Ancak havaların tam ısınmasından önce ziyaretinizi buraya yaparsanız ve burada taze balık yerseniz güzel bir gün geçireceğinizi söylemek mümkün olacaktır.

gezilecek yerler

Assos

Çanakkale bölgesinde kafa dinlemek için tercih edeceğiniz yerlerdin biridir. Burada Bozcaada için önemli notlar vermiştik. İstanbul’a otobüsle altı saatlik mesafede. Fakat burada sükun birkaç gün geçirebilirsiniz. Bu dönem Assos sizlere iyi gelecek gezi rotalarından biri.

gezilecek yerler

Ayvalık

Ayvalık yılın 4 mevsimi geziyi hak eden bölgelerimizden. Mart ay’ı boyunca günün güzel havasını geçireceğiniz yerler saymakla bitmiyor. Buraya yapacağınız seyahatlerde yapmanız gereken 5 önemli husus hakkında daha önce bilgi vermiştik. Cunda adası ve ilçe merkezi ile adalarda yapacağınız tekne turu sizleri mutlu edecektir.

gezilecek yerler

Sığacık

Ege Bölgesinin inanılmaz güzelliğindeki Sığacık sürekli görmek, gezmek isteyeceğiniz yerlerden. Burada attığınız her adım sizleri mutlu ediyor yeniden görmüş gibi heyecanlandırıyor. Hafta sonu tatili yada günlük gezileriniz için mesafenize göre gezi planlamanızı buraya yapabilirsiniz.

gezilecek yerler

Eğirdir Gölü

Eğirdir Gölü Isparta’ya hayat vermeye devam ediyor. Çok güzel bir manzaraya sahip. Buraya giderseniz ve aracınız yoksa mutlaka bir araç kiralama hizmeti alın. Çünkü görmeniz gereken yerler için araca ihtiyacınız olacaktır. Eğirdir’de ve Isparta merkezinde bulunan Rent a Car işletmeleri sizlere yardımcı olacaktır. Isparta il merkezine buranın uzaklığı 50 dakika sürüyor ve  yaklaşık 46 kilometredir. Buraya özellikle Antalya yönünden günlük ziyaretçi geliyor.

gezilecek yerler

Bulunduğunuz mevkiye göre yol için çok zaman harcamadan Mart ay’ı boyunca gezilecek yerler listesi yapabilirsiniz. Ege, Akdeniz ve Marmara Bölgesine yakın bölgelerde yaşayanlar bu anlamda daha şanslı olduğunu söylemek mümkündür.

YAZAR BİLGİSİ
Büro Yönetimi Yönetici Asistanlığı, Kamu Yönetimi, Fotoğraf ve Sinema, Yeni Medya ve Gazetecilik ile İş Güvenliği Uzmanlığı eğitimi gören Turan AY 1997 yılından bu yana internet dünyasında aktif faaliyet gösteriyor. Ekonomi, Fotoğraf ve Gezi kategorilerinde blogları bulunuyor. Aynı zamanda Youtube Kanalı olan yazar Turan Ay'ın onlarca eğitim sertifikası mevcuttur.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.