Mersin Astım Mağarası

Mersin Astım Mağarası

Cennet Cehennem Mağaralarına yaklaşık 600 metre mesafede yer alan Silifke Narlıkuyu Mahallesindeki Mersin Astım Mağarası adı üzerinde astım hastalığına iyi geldiğine inanılıyor.

Mersin Astım Mağarası Astım Hastalığına İyi Geliyor

Özellikle astım rahatsızlığı olanların nefeslerini açmak için mağaraya sık sık gittiğini söylemek mümkündür. Silifke’deki Mağaraya girişte demir bir merdiven kullanılıyor. Dönerli merdivenden yaklaşık 15 metre aşağıya indikten sonra sizleri dev sakıtlar bekliyor. İçeride nemli bir hava var ve ölçümler yaz aylarında yüzde 85 oranına kadar çıkıyor. Bu oran kışın yüzde 95 seviyesine kadar ulaşıyor.

Mağara girişindeki çalılara bağlanılan bez parçaları dilek dilemek için. Bu sebeple de Dilek Mağarası da deniliyor. Fakat bölge halkı buraya bu isimle anılması taraftarı değil. Bölgeye yakın olan Cennet Cehennem Çukuru ziyaretçileri burayı da gezmeden gitmiyor. Burayı gezerken almış olduğunuz bilet ile Mersin Astım Mağarası ziyaretini de yapabiliyorsunuz.

mersin astım mağarası

Mersin Astım Mağarasına Giriş Saatleri ve Ücreti

Müzenin açılış saati 08:00 kapanışı da 17:00. Her gün açık olan müzeye giriş ücreti 45 TL. Yine bu biletle Cennet Cehennem Obruğuna girişte yapabiliyorsunuz. Mağaraya girmeden önceki bölümde bulunan restoranda yemek ve taze pişirilmiş çıtır gözleme imkanını da taze ayran eşliğinde tadabilirsiniz. Geçmişte kasaba olan Narlıkuyu’nun Hasanaliler Mahallesinde bulunan mağara için özellikle astım hastalarına belli kürler uygulandığı da bilinenlerden.

Mersin Astım Mağarasına Nasıl Gidilir?

Astım Mağarası Silifke ilçesine yaklaşık 23 km, Mersin şehir merkezine de 86 km mesafede yer alıyor. Konum üzerinden yaklaşık mesafe ve zamanınızı ayarlayabilirsiniz. Narlıkuyu’ya ulaşanlar buraya şehir içi dolmuş hatları ile gidebilir. Mersin Antalya karayolu üzerinde Narlıkuyu’ya ulaştıktan sonra kuzeye yönelerek mağaraya ulaşım sağlayabiliyorsunuz. Buradaki tabelalar sizlere Cennet Cehennem Çukuru obruğu ile Mersin Astım Mağarası’nı bulmanıza da yardımcı oluyor.

mersin astım mağarası

Mağaraya girenleri 200 metre uzunluğundaki galerilerde sarkıtlar, dikitler ile ışıklandırması sayesinde çok güzel bir atmosfer karşılıyor. Gezinti yolu yapılmış olsa da özellikle fotoğraf sanatçılarının adreslerinden olan Mersin’in turistik mekanlarından Astım Mağarası il ve ülke turizmi için de önemli bir yer.

Mersin Gezilecek Yerler listesinde ilk sıralarda yer alan Mersin Astım Mağarası binlerce yıllık oluşum sonrası bu haline gelmiş. Buradaki doğal oluşumun size verdiği görsel zerafeti son demine kadar yaşamak ve görmek önemli olabilir.

YAZAR BİLGİSİ
Büro Yönetimi Yönetici Asistanlığı, Kamu Yönetimi, Fotoğraf ve Sinema, Yeni Medya ve Gazetecilik ile İş Güvenliği Uzmanlığı eğitimi gören Turan AY 1997 yılından bu yana internet dünyasında aktif faaliyet gösteriyor. Ekonomi, Fotoğraf ve Gezi kategorilerinde blogları bulunuyor. Aynı zamanda Youtube Kanalı olan yazar Turan Ay'ın onlarca eğitim sertifikası mevcuttur.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.