Muğla Gezi Rehberi

Muğla Gezi Rehberi

Hem sıcak hem nem olmayan bir bölgede yılın zorlu stresini atmak için yapacağınız tatillerde ilk adresiniz Ege Bölgesi, dolayısıyla da Muğla ili olacaktır. Ege Bölgesi’nin turizm merkezi haline gelen şehre geleceklerin Muğla Gezi Rehberi önemli kaynağı.

Hem güzel bir tatil yapayım, hem kafamı dinleyim mi diyorsunuz o halde Muğla ve çevresi tam size göre. Bu yazımızda Muğla’nın gezilecek yerleri, görülecek mekanları, konaklama imkanlarını sizinle paylaşacağız.

Muğla Tatilin Cenneti Ege Bölgesinde

Muğla elbette ki Ege ve Akdeniz’in kesişme noktasından öte insanlardan uzak kalmasıyla tam olarak keşfedilmemiş destinasyonların başında geliyor. Keşfedilmemesi ise bu bakir toprakların birbirinden farklı güzelliklerine henüz ulaşılamadığı ve sakin kalmasına sebep oluyor.

Muğla’yı genel olarak özetleyecek olursak, henüz el değmemiş bir tatil cenneti demek yanlış olmaz. Bodrum, Marmaris gibi bazı bölgeleri saymazsak genel anlamda sakinliğin ve huzurun adresi olarak yorumlayabiliriz Muğla’yı. Gelelim nerelere gidebilirim sorusuna;

Muğla’da gidebileceğiniz belli başlı noktalar arasında Bodrum, Marmaris, Datça, Fethiye ve Akyaka Gökova bulunuyor. Bazı bölgeler son derece aktif bir tatil imkanı sunarken bazıları ise dinginliğin ve soyutlanmışlığın resmini oluşturuyor. Eğer hareketli bir tatil anlayışına sahipseniz tercihinizi Marmaris, Bodrum ve Fethiye’den yana kullanın. Yok; daha sakin bir tatil olsun aynı zaman da huzur da olsun diyorsanız o halde tercihiniz Datça, Akyaka ve Gökova olacaktır.

Bu bölgeleri ayrı ayrı ele aldığımız da;

Bodrum;

muğla gezi rehberi

Ünlülerin ve yabancı turistlerin uğrak mekanıdır. Son derece pahalı olan bu güzel şehir, birden fazla alternatifi size sunar. Doğal güzellikleri, tarihi alanları sayesinde uzun bir tatil planlamasını burada yapabilirsiniz. Bodrum yarım adasında bulunan Bitez, Gümüşlük, Turgutreis, Yalıkavak, Akyarlar ve Karaincir gibi bölgeler ayrı alternatifleri size sunar. Çarşaf gibi denizinin yanı sıra modern görünümü ve eski evleri ile dikkat çeken bu güzel ilçe, aynı zaman da gece hayatının ünlü olmasıyla bilinir.

Afyonkarahisar Gezilecek Yerler

Marmaris;

muğla gezi rehberi

Muğla’nın diğer tatil beldesi konumunda ki Marmaris yine ülkemizin en çok turist alan ilçelerinden birisidir. Eğlencenin sonuna kadar hissedildiği bu tatil beldesinde, Bozburun, Selimiye, Söğüt, Turunç, Çiftlik, Kumlubük, Kızkumu, Sedir adası gibi alanlar gezmeniz gereken bazı bölgelerden birisidir.

Kırıkkale seyahatinde gezilebilecek yerler

Datça;

muğla gezi rehberi

Kesinlikle sakinliğin ve huzurun tek adresidir. Şiirlere konu olan güzelliği ve henüz insanların tam olarak keşfedemediği bu yarımada, huzurlu ve sakin bir tatilin Türkiye’de ki tek adresidir. Eski Datça ve yeni Datça olarak ayrılan bölge, el değmemiş bakir kumsallarıyla sizleri bekliyor. Ovabükü, Hayıtbükü, Kızılbük, Palamutbükü gibi bakir alanlarda huzurlu bir tatil geçirebilir aynı zaman da muhteşem akvaryuma benzeyen denizi ile hem dalış hem sörf yapmanın keyfini sürebilirsiniz. Denizi ise son derece temiz ve kolay derinleşmemesi sebebiyle ailelerce tercih ediliyor.

Erzincan’da gezebileceğiniz 4 yer

Fethiye;

muğla gezi rehberi

Yine akla gelen yerlerden birisi olan aynı zaman da doğal güzellikleri ile adından sıkça söz ettiren bir başka yer ise Fethiye’dir. Yamaç paraşütü, Ölüdenizi, Tlos Saklıkenti, Hisarönü, Kabak koyu, Kelebekler vadisi en bilindik noktaların başında geliyor. Adeta bir cenneti andıran bu güzel ilçe, yerli ve yabancı milyonlarca turisti ağırlıyor. En bilindik alan ise şüphesiz ki Ölüdeniz. Tüm dünyaca bilinen bu yer, dünyanın en güze plajları listesinde başı çekiyor.

Akyaka Gökova;

muğla gezi rehberi

Burası ise mavi turların güzergahını oluşturan harika bir noktadır. Şayet aradığınız tatil, doğa ile iç içe olmak ve kalabalıktan kaçmak ise tercihiniz Akyaka, Gökova olmalıdır. Ula ilçesine bağlı olan Akyaka Gökova mavi ile yeşilin iç içe geçtiği ve harika görüntülerin oluşmasına sebep olduğu Türkiye’de ki ender yerlerin başında gelmektedir.

Hoşgörü Kenti Mardin

YAZAR BİLGİSİ
Büro Yönetimi Yönetici Asistanlığı, Kamu Yönetimi, Fotoğraf ve Sinema, Yeni Medya ve Gazetecilik ile İş Güvenliği Uzmanlığı eğitimi gören Turan AY 1997 yılından bu yana internet dünyasında aktif faaliyet gösteriyor. Ekonomi, Fotoğraf ve Gezi kategorilerinde blogları bulunuyor. Aynı zamanda Youtube Kanalı olan yazar Turan Ay'ın onlarca eğitim sertifikası mevcuttur.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.