Narlıkuyu Mozaik Müzesi

Narlıkuyu Mozaik Müzesi

Narlıkuyu Mozaik Müzesi 1975-1976 yıllarında hamam yapısından sökülen ve küçük bir binanın tabanına koyularak müze haline getirilen bir yerdir. Geçmişte Porto Calamie denilen bölgedeki görkemli bir hamamda bulunan mozaik şimdi Narlıkuyu Koyunda ziyaretçilere açık. Narlıkuyu Mozaik Müzesi nerede? Nasıl Gidilir? Burada neler var? Gibi soruların yanıtını sizler için derledik.

Narlıkuyu Mozaik Müzesi Nerede Nasıl Gidilir?

Mersin, Silifke’nin Narlıkuyu mahallesi ve koyu yerli ve yabancı turistin mekanlarından. Burada koya konumlanmış restoranlarda yemek ayrı bir tat. Özellikle deniz ürünleri için de önemli bir yer.  Burada Cennet ve cehennem Çukuru gibi Astım Mağarasını gezenler çok yakın olan Mozaik Müzesini de görmek istiyor. Buraya gitmek isteyenler konum üzerinde GPS ile rotasını belirleyebilirler.

Müzenin Açılış ve Kapanış Saatleri

Yaz sezonlarında sabah 08:30 ile akşam 19.00 saatleri arasında açık olan müze kış aylarında 08:00 – 17:00 saatleri arası ziyaretçi kabul ediyor. Geçmişte bu müze Kaymakamlık Vakfınca ziyaretçilere açıktı. Günümüzde ücretiz olarak girebileceğiniz yer küçük bir binadan oluşuyor. İçeri girince mozaik etrafından asma yoldan dolaşarak mozaik’i inceleyebiliyorsunuz.

Mozaikte Zeus’un Kızları Resmedilmiş

Narlıkuyu Mozaik Müzesindeki göreceğiniz tarihi eserde siyah ve beyaz taşlar ile sarı renkli taşlar kullanılmış. Söz konusu mozaikte Zeus’un üç güzel kızı olarak bilinen Aglaia, Thalia ve Euphrosine resmedilmiş. Etrafında ise geometrik şekiller ve kuşlar ile çiçekler ile motiflerin süslendiği görülüyor. Yine üzerinde Yunanca yazı yazar. Bu yazıda da “Ey dost, bu güzel hamamın suyunun saklı olan kaynağını kimin bulduğunu sorarsan eğer, bilki o kişi Kutsal Adaları dürüstçe yöneten ve imparatorların da dostu olan Paimenios”tur yazar.

narlıkuyu mozaik müzesi

Her ne kadar mozaik hamamda olmuş olsa da zamana dayanamayarak yok olma sürecine giren hamamdan alınan mozaik 1975 – 1976 yıllarında buraya monte edilerek halkın ziyaretine açılmış. İlla ki burası görülmelidir demiyorum. Ancak Mersine ve Silifke bölgesine gelenlerin mutlaka uğradığı gezdiği mekanlara çok yakın olduğu için görülmesi gereken yerler arasına alıyor.

Narlıkuyu Mozaik Müzesi girişinde bulunan görevliler tüm gün gelenlere mozaik hakkında bilgi de veriyor. Bu çerçevede rehber ihtiyacınızda olmuyor. Büyük ve ihtişamlı bir hamamdan geriye kalan eserin korunuyor olması da önemli bir husus.

YAZAR BİLGİSİ
Büro Yönetimi Yönetici Asistanlığı, Kamu Yönetimi, Fotoğraf ve Sinema, Yeni Medya ve Gazetecilik ile İş Güvenliği Uzmanlığı eğitimi gören Turan AY 1997 yılından bu yana internet dünyasında aktif faaliyet gösteriyor. Ekonomi, Fotoğraf ve Gezi kategorilerinde blogları bulunuyor. Aynı zamanda Youtube Kanalı olan yazar Turan Ay'ın onlarca eğitim sertifikası mevcuttur.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.