Nephelis Antik Kenti

Nephelis Antik Kenti

Gazipaşa’nın tarihi dokusu ve kültürüne dokunan güzelliklerden Nephelis Antik Kenti ,  bölgesine şehre ve ülkemizin turizmine önemli katkılar sağlıyor.

Nephelis Antik Kentine Nasıl Gidilir?

Nephelis Antik Kenti Antalya’nın Gazipaşa İlçesi sınırları içerisinde bulunmaktadır. Bölgeye ulaşımı şahsi aracınızla sağlayabilirsiniz, ayrıca  havayolu ile varmak isteyenler Antalya Havalimanı’na ulaştıkları taktirde bölgede bulunan pek çok turistik mekana varabildikleri  gibi Nephelis Antik Kenti’ne de Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin sağladığı imkanlar neticesinde minibüslerle veya ticari taksiler vasıtasıyla ulaşabilmektedirler.

Okunmalı : Antalya Gezilecek Yerler

Nephelis Antik Kentinin Özellikleri

Nephelis Antik Kenti Antalya Gazipaşa İlçesi Muzkent Köyü’nün sınırları içerisinde bulunmaktadır. Antik kent tarihi dokusu ve mimari detayları itibarıyla dikkat çekmektedir. Bölgede çalışmalar yürüten uzmanlar, tarihi kalıntıların Likya dönemine ait mimari temeller üzerine inşa edildiğini gözler önüne sermektedir. Bu kalıntılardan edinilen bilgilere göre kentte yaşamını sürdüren yerli halkın mimari alanda epey gelişme sağladıklarını farketmekteyiz.  Gazipaşa ilçesi de antik kentler açısından önemli bir yerde bulunuyor.

nephelis antik kenti

Kentin kuzeyinde Akdeniz tüm heybetiyle Nephelis Antik Kenti’ni selamlamaktadır. Nephelis Antik Kenti, bölgede bulunan diğer antik kentlerde de olduğu gibi sarp ve kayalık bir zemin üzerine konumlandırılmıştır. Genel itibariyle bölgenin sarp kayalıklara ve keskin sütun halinde bulunan dağlık araziye sahip olması kentin inşa edildiği dönemde birçok engel ile karşılaşıldığını düşündürmektedir fakat yerli halk bu sorunun üstesinden gelmeyi başarmış hatta günümüz teknolojisiyle dahi zor konumlandırılabilecek sütun temelleri yerleştirmişlerdir.

Kentin tarihi hakkında bilgi verecek olursak, Roma ve Bizans dönemi egemenliğinin ağırlıkta olduğunu söyleyebiliriz, özellikle Roma dönemine ait kalıntılar günlük Roma yaşantısı ve Roma sosyal aktiviteleri hakkında pek çok bilgiye ulaşmamıza olanak tanımıştır. Bizans dönemi ise Roma geleneklerine bağlı bir şekilde sürdürüldüğü sanılmaktadır.

nephelis antik kenti

Kentin doğal yapısı yeşillik alanların ender rastlanması dolayısıyla zengin çeşitliliğe sahip olamamıştır, fakat bölgede araştırma yapan iklimbilimciler ve bitki bilimciler, kentin dünyada ender rastlanan türlere ev sahipliği yaptığını, bu yönüyle Nephelis Antik Kenti’nin önemli araştırma sahaları arasında yer alabileceğini öne sürmüşlerdir.

Nephelis Antik Kentinde Neler Yapılır?

Bir gün yolunuz Nephelis Antik Kenti’ne düşerse eğer zengin bilgi birikiminden yararlanabileceğinizi söyleyebiliriz. Özellikle Orta Çağ, kale mimarisi alanında çeşitli sempozyumlar veya seminerlere katılabilme imkanına sahip olabilirsiniz.

Orta Çağ mimarisi dikkatinizi çekiyorsa eğer Nephelis Antik Kenti’ne uğramanızı tavsiye edebiliriz. Ayrıca ziyaret eden kişiler kentin tarihi dokusunun bu denli korunmasının da önemli olduğunu ziyaret edecekleri memnun bırakacağının dikkatini çekmişlerdir.

YAZAR BİLGİSİ
Büro Yönetimi Yönetici Asistanlığı, Kamu Yönetimi, Fotoğraf ve Sinema, Yeni Medya ve Gazetecilik ile İş Güvenliği Uzmanlığı eğitimi gören Turan AY 1997 yılından bu yana internet dünyasında aktif faaliyet gösteriyor. Ekonomi, Fotoğraf ve Gezi kategorilerinde blogları bulunuyor. Aynı zamanda Youtube Kanalı olan yazar Turan Ay'ın onlarca eğitim sertifikası mevcuttur.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.