Oksijeniyle Meşhur Kaz Dağları

Oksijeniyle Meşhur Kaz Dağları

Edremit Körfezi’nin kuzeyinde, Çanakkale ile Balıkesir sınırları arasında yer alan Kaz Dağları, dünyada İsviçre Alpleri’nden sonra en çok oksijen alan ikinci yeridir.

“İda Dağları” diye de adlandırılan Kaz Dağları, 3 tepeden oluşmaktadır. Doğayla baş başa vakit geçirmek isteyenler için gayet ideal bir nokta olduğunu söylemeden geçmemek gerekiyor. Buranın En yüksek tepesi unvanına sahip Karataş Tepesi, 1,774 metre yüksekliğindedir. Adrenalin atmak için doğrusu buradan daha iyi bir yer söylemek mümkün değil.

Kaz Dağları 4 Mevsim Tatilin Adresi

Birçok yönüyle kendine hayran bırakan Kaz Dağları’nın en büyük özelliklerinden biri de dünyadaki birçok bitki türünün burada yer almasıdır. Ayrıca bakir bir güzelliğe sahip olması da oksijeniyle meşhur Kaz Dağları’nı görmeye değer kılan yönlerindendir.

Okunmalı  Turanköy Egenin Keşfedilmemiş Bakir Tatil Bölgesi

Kaz Dağları’nın özelliklerini saymakla bitirmek mümkün değil. Dağların kaynak olarak beslendiği, Tuzla, Kara Menderes, Gönen çayları da başka bir yönden güzellik katıyor bu bakir güzelliğe. Bir de küçük kaynaklardan çıkan doğal mineralli suları da yine Kaz Dağları’nın güzelliğine farklı bir boyut kazandırıyor.

Kaz Dağları

Kaz Dağları Şelaleleri

Okunmalı . Ayvalık’a Özgü 3 Enfes İçecek

Kazdağı Milli Parkı

Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın koruması altında olan Kazdağı Milli Parkı, zengin doğal yaşam alanı bakımından Türkiye’nin en bilinen yeridir. Marmara ile Ege’nin geçiş iklimine sahip olan doğa temalı milli park, geçmiş dönemi ile de ön plana çıkan bir bölgedir. Efsanelere konu olan Kaz Dağları’nın adının Yunan Mitolojisi ’ne dayandığı söylenmektedir. Efsanede geçen “İda” adının buranın saygınlarından Giritli denizcilerin Zeus’undan geldiği anlatılmaktadır. Yunan mitolojisinde bu bilgiyle beraber bir de Homeros’un İlyada’sında da Bin Pınar İda şeklinde geçmektedir.

Okunmalı  Ayvalık’ın Buluşma Noktası: Saatli Camii

Dünyanın İlk Güzellik Yarışmasının Adresi Kaz Dağları

Efsanelerle dolu olan İda Dağı (Kaz Dağları) önemli bir efsaneye daha sahne olduğu kaynaklarda yer almaktadır. Truva Savaşı’na neden olan ilk güzellik yarışmasının da burada yapıldığı kaydedilmektedir. Ayrıca Afrodit’in ilk aşık oluşu, Zeus’un doğumu gibi önemli olaylar da yine İda Dağları’nda gerçekleştiği Yunan mitolojisinde yer almaktadır.  Burayı ziyaret ettiğinizde, efsanede geçen Zeus ile Afrodit’in seviştiği “Zeus Atları Tapınağı”nı da kesinlikle ziyaret etmelisiniz. Adatepe Köyü’nün güneyinde yer alan bu tapınak, günümüzde de ziyaretçilerin buluşma noktası olarak kabul ediliyor.

Dediğimiz gibi Kaz Dağları üzerine söylenen birçok efsane vardır. Bunlardan en önemlisi de İran sınırlarına kadar ulaşan “Sarıkız” efsanesidir. Hazır oksijen dolu bu yeri ziyaret etmişken efsanenin anlatıldığı bölgeleri gezmenizi de öneririz.

Kaz Dağları ida Dağı

Kaz Dağları Tabiat Harikası

Okunmalı Kozak Yaylası, Ayvalık

Kaz Dağları’na Nasıl Gidilir?

Yaz ayları geldiğinde yoğun bir misafir kitlesini ağırlayan Kaz Dağları’na ulaşım, genellikle Edremit Körfez Havalimanı kullanılarak yapılmaktadır. Ankara, İstanbul ve Tokat’tan direkt seferlerin düzenlendiği havalimanına iniş yaptıktan sonra Kaz Dağları’na hareket eden toplu taşıma araçları veya tur firmalarının servisleri ile ulaşım sağlanabilmektedir. Ancak şunu da belirtmeden geçmememiz gerek ki; Yaz aylarında oldukça kalabalık olan Edremit Körfez Havalimanı için erkenden uçak bileti rezervasyonu yaptırmanız daha uygun olacaktır.

Karayolu ile Edremit’e ulaşmak isteyenler için de birçok alternatif güzergah bulunmaktadır. Türkiye’nin dört bir yanından buraya otobüs seferleri düzenlenmektedir.

YAZAR BİLGİSİ
Büro Yönetimi Yönetici Asistanlığı, Kamu Yönetimi, Fotoğraf ve Sinema, Yeni Medya ve Gazetecilik ile İş Güvenliği Uzmanlığı eğitimi gören Turan AY 1997 yılından bu yana internet dünyasında aktif faaliyet gösteriyor. Ekonomi, Fotoğraf ve Gezi kategorilerinde blogları bulunuyor. Aynı zamanda Youtube Kanalı olan yazar Turan Ay'ın onlarca eğitim sertifikası mevcuttur.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.