Ömer Paşa Türbesi Camii Külliyesi

Ömer Paşa Türbesi Camii Külliyesi

Söz konusu tarihi Elmalı ilçesi olunca burada tüm gözleri kendisine çeken Ömer Paşa Türbesi Camii Külliyesi olmaktadır. Şehrin tam ortasında bölgenin her yerine göz kırpan kültürel hazine halen kullanılan gözde ibadet yeri olma özelliği taşımaktadır.

Elmalı’nın göz bebeği olan Ömer Paşa Türbesi Camii ilçe merkezinde bulunan en ihtişamlı yapı olarak göz dolduruyor. Antalya kent merkezine 176 km mesafedeki Elmalı Anadolu’nun en eski yerleşim yerlerinden birisi. Bu sebeple şehir içinde ve çevresinde onlarca tarihi yapı ve görülmesi gereken doğal harikalar ile yapılar görmek mümkün.

Ömer Paşa Türbesi Camii 17. YY Yapılmış

Tarihi Ömer Paşa Külliye’si Antalya’nın Elmalı ilçesinde hayatı hakkında pek bilgi sahibi olmadığımız Ömer Paşa başta olmak üzere dönemin ileri gelenleri tarafından 1610 yılında yaptırılmıştır. Külliye özellikle Osmanlı mimarisinden derin izler taşımaktadır. Bu yönüyle günümüz için Osmanlı mimarisinin mirası niteliğindedir. Günümüzde pek çok tarihçi külliyenin tarihi dokusunun korunması hususunda görevlileri uyarmakta ve yapının Osmanlı mimarisi hakkında hatırı sayılır bilgiler sunmakta olduğunu dile getirmektedirler.

Okunmalı : Antalya Gezilecek Yerler

Ömer Paşa Türbesi Camii

Külliyenin iç yapısı hakkında bilgi verecek olursak Ömer Paşa Türbesi, ortak bir avluda konumlandırılmış camii ve medrese, ayrıyeten yerleştirilmiş avluya uzak bir konumda bulunan dikkat çeken bir hamamdan oluşmaktadır. Tarihi Ömer Paşa Külliyesi, bildiğimiz tarihi klasik külliye mimarisinden farklılıklar taşımaktadır. Klasik külliye anlayışı camii merkezli etrafında olabildiğince simetrik konumlanmış medrese şadırvan hamam vb. yapıların birleşmesi sonucunu benimsemektedir.

Ömer Paşa Camii, Külliye ve Türbesi Bir Arada Bulunuyor

Tarihi Ömer Paşa külliyesi ise bu  algıyı yıkıcı etkisiyle 17. yüzyılın dikkat çeken eserlerinden  bir tanesidir. Ayrıca Ömer Paşa Türbesi Camii büyüleyici iç mekan dizaynıyla süslenmiştir. Osmanlı mimarisinin engin kültüründen beslenmesi ziyarette bulunan yabancıların etkileyici bir manzarayla karşı karşıya kalmalarına sebep olmuştur. 410 küsur yaşında olan camii, büyüleyici maneviyatıyla ziyaretçilerine kapılarını açmaya devam ediyor.

ömer paşa türbesi camiiÖmer Paşa Türbesi Camii Neden Görülmeli?

Antalya’nın Elmalı ilçesi, kültür mirası açısından önde gelen ilçelerimizdendir. Tarihi Ömer Paşa Külliyesi, bu mirasın unsurlarından yalnızca bir tanesidir. Ziyarette bulunan yerli veya yabancı turistler, bölgeye geldikleri zaman bu eşsiz mimariye tanıklık etmeden ayrılmak istemezler. Özellikle Ömer Paşa Camii’nin içerisine ayak bastıklarında derin bir maneviyata maruz kalırlar.

Yapıda ki her tuğlanın, her tahtanın, Osmanlı zanaatçılarının her eserinin etkisiyle adeta büyülenirler. Camii’nin minberi şadırvanı ve hutbesi dönemin önde gelen Osmanlı zanaat ve sanatçılarının eserlerindendir. Külliyeyi ziyaret etmek isteyen vatandaşlar, külliyenin içerisinde bulunan ve tarihini anlatan camii giriş kapısının üzerindeki kitabeye göz gezdirerek bilgi sahibi olabilirler.

Elmalı’da Gezilecek Yerler

Tarihi Ömer Paşa Camii Türbesine Nasıl Gidilir?

Bölgeye gerek havayolu gerekse karayolu ile ulaşabilmek mümkündür. Havayolu ile Antalya Havalimanı’na ulaşılması sonucu belediye otobüsleri veya taksi aracılığıyla varılabilmektedir. Karayolu ile, Elmalı ilçesi Ankara’ya 577, İstanbul’a 728 İzmir’e ise 418 KM uzaklıktadır. Fethiye bölgesinden Ömer Paşa Türbesi Camiisine gelmek isteyenler için mesafe 102 km. Zaman olarak ise yaklaşık 1,5 saatlik zaman dilimi ayrılması gerekiyor.

YAZAR BİLGİSİ
Büro Yönetimi Yönetici Asistanlığı, Kamu Yönetimi, Fotoğraf ve Sinema, Yeni Medya ve Gazetecilik ile İş Güvenliği Uzmanlığı eğitimi gören Turan AY 1997 yılından bu yana internet dünyasında aktif faaliyet gösteriyor. Ekonomi, Fotoğraf ve Gezi kategorilerinde blogları bulunuyor. Aynı zamanda Youtube Kanalı olan yazar Turan Ay'ın onlarca eğitim sertifikası mevcuttur.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.