1. Anasayfa
  2. Antalya

Perge Antik Kenti Giriş Ücreti Ne Kadar?

Perge Antik Kenti Giriş Ücreti Ne Kadar?
Perge Antik Kenti Giriş Ücreti
0

Antalya il merkezinden yaklaşık olarak 15 km doğuda bulunan Perge Antik Kenti Aksu Nehri’nin batısında ve iki tepe arasında yer alır. Perge antik kenti Roma dönemi düzenli kentlerinden bir tanesidir. Göz dolduran mimarisinin yanında heykeltıraşlığı ile de ünlü olan Perge Antik Kenti mutlaka gezilip görülmesi gereken tarihi yerlerden bir tanesidir. Yerleşimi M.Ö 3000’li senelere dayanan bu tarihi Perge Antik kenti giriş ücreti 2022 senesi itibari ile 100 TL’dir.

Perge Antik Kenti Ziyaret Saatleri

Özellikle yaz aylarında yoğun ziyaretçi alan Perge Antik Kenti Helenistik zamanda en zengin ve en güzel şehirlerarasında yerini almıştır. Günümüze kadar oldukça iyi bir şekilde korunmuştur. 15.000 İzleyici kapasitesi olan bu tiyatro özenle dekore edilmiştir. Perge Antik Kenti yaz aylarında (1Nisan-1 Ekim) saat 08.00-19.00 saatleri arası açık olup, kış aylarında ise (1Ekim-1Nisan) saat 08.00-17.00 saatleri arasında açıktır. Bu saatlerde Antik kenti ziyaret etmeniz mümkündür. T.C Kültür ve Turizm Bakanlığınca belirlenmiş olan usul ve esaslara göre ise Antalya Müze ve Ören yerleri bayramın ilk günü saat 13.00’e kadar kapalıdır. Perge Antik Kenti ziyaret saatleri her mevsim değişen zaman aralığı ile gerçekleştirilmektedir.

Perge Antik Kenti Müze Kart Geçerli Mi?

Perge Antik Kenti Giriş Ücreti
Perge Antik Kenti Giriş Ücreti

Günümüzde hala güzelliğini koruyan ve ayakta kalmayı başaran antik kentlerden biri olan Perge Antik Kenti mutlaka gezilip görülmesi gereken tarihi yerlerden birisidir. Gezdiğiniz zaman etkisinden kurtulamayacağınız bir antik kent olacaktır. Buranın oldukça ilgi çekici bir yapısı vardır. Ulaşım açısından da diğer ören yerlerine nazaran daha kolaydır.  Aynı zamanda oldukça büyük bir alana kurulmuştur. Şehrin iki giriş kapısı mevcuttur. Birincisi Roma döneminden kalma, ikincisi ise Yunan zamanından kalmadır.

Perge Antik kentinin bugüne kadar en iyi şekilde korunmuş eseri Güney Hamamıdır. Günümüzde hala güzelliğini koruyan ve gezilebilecek olan bu hamam M.S 3-5. Yüz yıllar arasında birkaç değişikliğe gittiği görülmüştür. Ziyaretçilerin merak ettiği konuların başında Perge antik kentinde müze kart geçerli mi? Sorusu gelmektedir.  Eğer Müze kart sahibi iseniz senede 2 kez buraya ücretsiz bir şekilde giriş yapabilirsiniz. Müze kart plus sahipleri ise bir sene içinde dilediği zaman gelip sınırsız sayıda giriş yapabilir.

Perge Antik Kenti Giriş Ücreti Ne Zaman Belli Oluyor?

Perge Antik Kenti giriş ücreti her yıl Ocak aylarında belirlenen rakamlar ile belirlenmektedir. Bu çerçevede bölgeyi gezebilmeniz için en uygun kriter Müze Kart olmaktadır. Nitekim Perge antik kenti müze kart geçen yerlerden bir yerdir.

Büro Yönetimi Yönetici Asistanlığı, Kamu Yönetimi, Fotoğraf ve Sinema, Yeni Medya ve Gazetecilik ile İş Güvenliği Uzmanlığı eğitimi gören Turan AY 1997 yılından bu yana internet dünyasında aktif faaliyet gösteriyor. Ekonomi, Fotoğraf ve Gezi kategorilerinde blogları bulunuyor. Aynı zamanda Youtube Kanalı olan yazar Turan Ay'ın onlarca eğitim sertifikası mevcuttur.

Yazarın Profili

Your email address will not be published. Required fields are marked *