Şahinkaya Kanyonu – Samsun

Şahinkaya Kanyonu – Samsun

Şahinkaya kanyonu Samsun’da bulunan en güzide tatil beldelerinden biridir. Samsun şehrinin Vezirköprü ilçesinde yer almakta olan Şahinkaya kanyonu tabiat parkı Kızılırmak nehrinde kurulmuş olan Altınkaya Baraj  Göletindedir. Bu kanyonun uzunluğu Vezirköprü’ye kadar 13 kilometreye kadar uzanmaktadır. Böylelikle Türkiye’nin en uzun ikinci kanyonu konumunda bulunmaktadır.

Şahinkaya Kanyonu Samsun ili sınırları içerisinde Vezirköprü ilçesinde yer almaktadır. Uzunluğu ile dikkatleri çeken kanyonun ayrıca su derinliği ise 80 metredir. Kızılırmak nehrini aşındırarak ortaya çıkarılan bu doğa harikası kanyon baraj gölünün suyu yükseltilmesi ile şu anki halini almıştır. Gezilecek yerler arasında kendisine yer bulan kanyon özellikle doğaseverlerin adresi olmaktadır.

Şahinkaya Kanyonunda Yapılabilecek Etkinlikler

Bu kanyonun iki tarafı da vadilerle çevrilidir. Ortasında bulunan berrak ve sürekli akıp gitmekte olan nehir insanları cezb etmektedir.  Aynı zamanda burada yapılabilecek aktiviteler de turist severler için harika bir fırsat niteliğindedir. Samsun Belediyesi’nin kendi etrafında düzenlediği tekne turlarına katılarak bu kanyonun manzarasını daha yakından keşfedebilirsiniz. Aynı zamanda kanyona ve bu tekne turlarının her biri için ayrı fiyat alınsa da  buralarda  alınan tüm ücretler  bir o kadar cüzi miktarda olmaktadır.

Şahinkaya kanyonu da yapılabilecek aktivitelere gelecek olursak başlıca; base jump,  slackline, highline gibi ekstrem sporlarınızı burada gerçekleştirebilirsiniz. Bu sayılan ekstrem sporlar harici kano soğuk para motor hatta ve hatta Kaya tırmanışını bile burada gerçekleştirebilirsiniz. Hem doğaseverlerin hem de ekstrem spor sevenlerin buluşacağız tek adres muhakkak ki Şahinkaya kanyonu’dur.

Şahindere Kanyonu

Şahindere Kanyonu

Şahinkaya Kanyonu Kamp Alanları

Eğer ki Şahinkaya kanyonunda daha fazla barınmak isterseniz ve buranın tadını daha çok çıkarmak isterseniz de kamp yapılmak için yerler vardır. Bu yerler için sadece yer ücreti olarak günlük kiranızı vermeniz gerekmektedir. Ancak bu Kanyon doğa severler için bir telefon detoksu niteliği taşımaktadır. Sebebi ise burada telefonunuzun çekmediğidir. Ayrıca burada lavabo ve WC ihtiyacınızı karşılayacak yer bulunmamaktadır. Yine de bu gibi küçük problemler sizin için sorun olmayacaksa bu beldeyi ziyaret etmeniz önerilen yerlerden olmaktadır.

Eğer bir gün yolunuz düşerse ya da hem doğasever hem sporsever iseniz Şahinkaya Kanyonu tam size göre yer olmaktadır. Kalabalık tatil yerlerinden de sıkıldıysanız ve doğayla iç içe bir tatil fırsatı arıyorsanız ve kesinlikle Şahinkaya Kanyonunu tercih etmelisiniz.

YAZAR BİLGİSİ
Büro Yönetimi Yönetici Asistanlığı, Kamu Yönetimi, Fotoğraf ve Sinema, Yeni Medya ve Gazetecilik ile İş Güvenliği Uzmanlığı eğitimi gören Turan AY 1997 yılından bu yana internet dünyasında aktif faaliyet gösteriyor. Ekonomi, Fotoğraf ve Gezi kategorilerinde blogları bulunuyor. Aynı zamanda Youtube Kanalı olan yazar Turan Ay'ın onlarca eğitim sertifikası mevcuttur.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.