1. Anasayfa
 2. Akdeniz Bölgesi

Saklıkent Kayak Merkezi Antalya’da Günü Birlik Gezi Alternatiflerinizden

Saklıkent Kayak Merkezi Antalya’da Günü Birlik Gezi Alternatiflerinizden
0

Bugün Saklıkent Kayak Merkezindeyiz. Antalya’nın bir mahallesi konumunda olan Saklıkent Antalya merkezine 40-45 km mesafede eşsiz bir yer. Konyaaltı plajında denize girdikten sonra yaklaşık 40 dakikalık seyahat sonrası vardığınız Saklıkent’te kayak yapma imkanınızda oluyor. Yani bir günde hem yazı hem kışı yaşayacağınız ender yerlerden.

Saklıkent Kayak Merkezine Nasıl Gidilir?

Saklıkent Kayak Merkezi yıllın belli bölümlerinde 2 metre ile 4 metre arasında değişen kar kalınlığına ulaşıyor. Burada özellikle Akdeniz bölgesinde yaşayanlar kayak yapmaya ve daha çok Antalya’da kar göremedikleri için kar görmeye ve eğlenmeye geliyor diyebiliriz. Saklıkent’e gidebilmeniz için Çakırlardan geçilmesi gerekiyor. Bu bölgede Antalya’nın kahvaltı merkezi konumunda. Özellikle hafta sonları insanlar sevdikleriyle buraya kahvaltı yapmaya geliyor. Buranın mesafesi de yaklaşık 15 km.

Okunmalı : Antalya Gezilecek Yerler

Çakırları geçtikten sonra yol üzerinde Doyran Gölü’nü görebilirsiniz. İstakemette olduğunuz yoldan yaklaşık 1 km kadar içeride kalan göl yoldan görünmüyor. Ancak sulama göleti olarak kullanılan yerin etrafında da piknik yapanları göreceksiniz. Yol kenarındaki araç kalabalığı sizlerin Doyran’a geldiğinizi hissettirir.

Saklıkent Kayak Merkezi
Yol boyunca bulunan tabelalar sizlere Saklıkent yolunu tarif ediyor.

Saklıkent’e Toplu Taşıma Araçları Gidiyor mu? Servis Var mı?

Servisle gitmek isteyenlerde tek alternatif bulunuyor. Bu anlamda Konyaaltı’nda bulunan 5 M Migros önünde sabah 08:00 de servis kalkıyor. Dönüş saati ise Saat 16:00’da olarak yapılıyor. Bunun dışında toplu taşıma araçları ile buraya gelmeniz mümkün değil.

Saklıkent Giriş Ücreti Ne Kadar?

Doyran Göleti yol ayrımı sonrası yaklaşık 25 km kadar yol aldıktan sonra Saklıkent Kayak Merkezine geliyorsunuz. Burada aracınızla girişler ücretli. Otomobili ile gelenler giriş için 20 TL Minibüs ve Otobüsle gelenler ise 50 TL ödeme yapıyor. Bireysel olarak giriş ücreti söz konusu değil.

Saklıkent Kayak Merkezi Panorama
Saklıkent’e varmadan önce manzarayı panoramik olarak inceleyebiliyorsunuz.

Saklıkent girişinde sağ kanatta araç park yeri sol kanatta da kayak merkezine ait bir otel, kafe ve teleferik ile kayak malzemesi kiralayacağınız yerler bulunuyor. Burada çocuklarınıza kızak kiralayarak ya da kayak malzemeleri kiralayarak gün boyu kayak yapma zevkini yaşayabilirsiniz.

Saklıkent Kayak Merkezinde Fiyatlar Nasıl?

Kayak merkezi olması ve buranın Antalya merkezinde olması elbette biraz pahalı bir günü birlik gezi yapacağınız anlamına geliyor. Burada fiyatlar normal şartlara göre fazla. Malzeme kiralamalarından büyük ücretler alınırken sizlere vergi fişi falan kesilmiyor. Bu tarafının da sorgulanması gerekir diye düşünüyorum. Bu şartlar altında benim gözlemlediğim fiyatlar 2022 Ocak ay’ı itibariyle şu şekilde;

Saklıkent Kayak Merkezi
Saklıkent Kayak Merkezinde üşüyenler için odun ateşi
 • Giriş ücreti otomobil için 20 TL
 • Lokanta’dan çorba 30 TL
 • 33 ml Bira 35 TL
 • WC 3 TL
 • Su 5 TL
 • Kızak kiralama Saati 40 TL (karşılığında kimlik alıyorlar)
 • Kayak Takımı kiralama günlük 120 TL
 • Teleferik’le Yukarıya çıkma 1 defalık 50 TL (çıkış adedine göre ücret değişiyor)
 • Sıcak Çikolata En üst kafede 35 TL
 • Sahlep 35 TL
Saklıkent Kayak Merkezi
Saklıkentte Kayak Tadı Bir Başka

Merkezde bulunan kafenin önünde masalar bulunuyor. Burada kayak yapanlar ve gezmeye gelenler otururken büyük kazanlarda yakılan ateşler eşliğinde ısınma imkanı buluyor. Dışarıdan yiyecek ve içecek getirilmesi yasak olduğu yönünde ibareler var. Ancak bunu denetleyen kimse de yok. Yani termoslarda çayınızı kahvenizi götürmenizi tavsiye ediyorum.

Sucuk Ekmek, Ayran 20 TL

Yemek açısından çok fazla alternatifiniz yok. Ancak Saklıkent’e gidiş yönünde Doyran Göleti sonrası sucuk ekmek satan ve gözleme satan kimseleri görüyorsunuz. Buralarda fiyatlar ne kadar sorgulamadım. Ancak para kazanmak amaçlı olarak küçük bir kardeşimin elindeki tabelada sucuk ekmek ve ayran 20 TL yazıyordu. Bu da orada dikkatimi çeken hususlardan birisi olmuştu.

Saklıkent Kayak Merkezi
Güneşin altında kayak tadı Saklıkent’te.

Kayak ve kar keyfini yaşayan insanlar mangal yakmak için biraz aşağıya inmesi gerekiyor. Çünkü kayak merkezinin etrafında mangal yakmak yasak. Yaklaşık 1 km indikten sonra yol boyu araçların park ettiğini ve buralarda kimselerin mangal yaktığına da şahit oluyorsunuz. Sevdiklerinizle burada güzel vakit geçirmek için mangalınızda sıcak sucuk ekmek ve semaverinizde sıcak çay yapmak en zevkli yönlerinden birisi oluyor. Sonrasında da sevdiklerinizde ister kardan adam yapın, ister kar topu oynayın. Günün ilerleyen saatlerinde mutluluğu ve sonrasında da yorgunluğu yaşayacaksınız.

Saklıkent’e Ne Zaman Gidilmeli?

Kayak yapmak için Antalya bölgesinde kar düştükten sonra Nisan ay’ına kadar kayak yapma imkanları bulabiliyorsunuz. Ancak günün eğlenceli vakitlerinde üşümemek adına buraya öğlen 12 gibi gelmeniz ve 16:00 gibi ayrılmanız doğru olabilir. Güneş tam gitmeden onun ısısında kayak yapmak, mangal ve kar keyfini yaşamak sizlere yetecek kadar zaman diliminde bahsedersek doğru oluyor.

Saklıkent Kayak Merkezi
İsteyenler Teleferikle En Yüksek Mecraya Kadar Çıkabiliyor

Saklıkent’tten mutlu duygular ve anılarla aşağıya doğru inmeye başlıyorsunuz. Burada Jandarma Arama Kurtarma timleri de bulunuyor. Yolda kalan ya da muhtemel gelişen olaylara anında müdahale edebilecek yetkililerin de olması önemli. Zira başınıza ne geleceğini bilemezsiniz.

Saklıkent Kayak Merkezinde telefon bir çok yerde çekmiyor. GSM firmasını söylemeyeyim, hatta birisi hiç çekmiyor. Onun için kendinizi güvene alarak buraya çıkmanız önemli hususlardan bir tanesi olarak gösterilebilir.

Saklıkent’te Konaklama

Burada yaklaşık 500 dağ evi bulunurken bir tane de otel bulunuyor. Saklıkent Mountain Hotel 32 standart odaya sahip. Burada konaklama oda kahvaltı üzerinden veriliyor. Hafta sonları da canlık müzik keyfi sunan otel yaz aylarında da açık tutuluyor.

Buraya kadar gelerek birkaç gün kalınabilir. Bu anlamda ziyaretçileri de var. Ancak özelikle günübirlik geziler ve geziler ile karda gezi masalı yazmak için doğru adreslerinizden birisi Saklıkent Kayak Merkezi diyebiliriz.

Büro Yönetimi Yönetici Asistanlığı, Kamu Yönetimi, Fotoğraf ve Sinema, Yeni Medya ve Gazetecilik ile İş Güvenliği Uzmanlığı eğitimi gören Turan AY 1997 yılından bu yana internet dünyasında aktif faaliyet gösteriyor. Ekonomi, Fotoğraf ve Gezi kategorilerinde blogları bulunuyor. Aynı zamanda Youtube Kanalı olan yazar Turan Ay'ın onlarca eğitim sertifikası mevcuttur.

Yazarın Profili

Your email address will not be published. Required fields are marked *