1. Anasayfa
  2. Alanya

Sapadere Kanyonu, Nerede, Nasıl Gidilir? Giriş Ücretli mi?

Sapadere Kanyonu, Nerede, Nasıl Gidilir? Giriş Ücretli mi?
0

Yaz aylarının sıcağında bol oksijen almak, doğanın temiz havasını içinize çekmek, doğal havuzlarda yüzerek serinlemek için tercih nedeniniz olacak Sapadere Kanyonu Antalya’nın Alanya ilçesi sınırları içerisinde ziyaretçilerini bekliyor. 2008 yılından bu yana faaliyette bulunan kanyonda yürüyüş sizlere gençleştirecek bir aura sunuyor.

Sapadere Kanyonuna Nasıl Gidilir?

Antalya –  Alanya arasındaki mesafe yaklaşık 128 km ve iki saat süren mesafeye sahip. Alanya merkezine de yaklaşık 40 km mesafede bulunan kanyona yaklaşık 1 saat gibi zaman süreci sonrası ulaşıyorsunuz. Buraya aracınızla gidebiliyorsunuz. Ayrıca girişte aracınızı park edebileceğiniz yerlerde mevcut.

Okunmalı : Antalya Gezilecek Yerler

Sapadere Kanyonu Giriş Ücreti Ne Kadar?

Doğal tabiat parkı alanları ve diğer turistik yerlere girişler doğal olarak ücretli olarak hizmet verilen yerler. Ancak 400 metre doğal havuzlardan oluşan sapadere kanyonuna giriş için ücret ödemesi yapmıyorsunuz.

Sapadere Kanyonunda Yüzülüyor mu?

sapadere kanyonu
Sapadere Kanyonu doğal havuzlardan oluşuyor. Buraya gelirken şortunuzu ve mayonuzu almayı unutmamalısınız.

Buranın uzunluğu yaklaşık olarak 400 metre mesafede. Bazı kaynaklarda burasının 750 metre olduğu yazıyor. Bu alan içerisinde de doğal olarak oluşmuş yüzme havuzları bulunuyor. Özellikle şelalenin döküldüğü yerdeki havuz oluşan bölüm en dikkat çekici yeri konumunda bulunuyor. Burada da yüzmek serbest. Burayla ilgili henüz bir yasak bulunmuyor. Bu çerçevede gelirken mayo ve şortunuzu da almayı unutmamak gerekiyor. Oluşan doğal havuzcuklarda balıkların yüzdüğü gözle görülür. Kanyonda bulunan su Temmuz ve Ağustos aylarındaki sıcağa rağmen 0 – 12 derece arasında değişiyor. Yani sizleri çok serin sular bekliyor.

Sapadere Kanyonunda Neler Yapılır?

Bizlerin en çok sevdiği hususlardan birisi mangal yakmak ve pikniktir. Burada mangal yakabileceğiniz ortamlar var. Ayrıca yürümek isteyenler için yürüyüş parkuru, dinlenebileceğiniz bir çok doğal mekan, göl, doğal havuzlar var. Ayrıca buraya ziyarete gelenler için üst tarafta da bir tesis kurulmuş. Bu tesiste yeme, içme faaliyetlerinizin yanında hediyelik eşya alma imkanınız da bulunuyor.

Sapadere Kanyonu yürüyüş yolu
Sapadere kanyonu yürüyüş açısından önemli bir alanda bulunuyor.

Bölgede yürüyüş yolunu düz ve güzel yapıldığını söylemek mümkün. Özellikle çocuklu ailelerin çekindiği tarzdan bir yola sahip değil. Bu nedenle çocuklarınızla da rahatça yürüyebileceğiniz bir mecra oluşturmuşlar. Gezi planlarınız arasına almanız gereken mistik bir önemi olan yer oluşmuş.

Sapadere Kanyonu Ne Zaman Ziyaret Edilmeli?

Şelalenin olduğu yer en cazip bölgesi olduğu için doğal olarak en yoğun ve kalabalık yeri olarak dikkatleri üzerinde topluyor. Bu sebeple burada fotoğraf çektirmek isteyen kişiler doğal olarak beklemek zorunda kalıyor. Burayı ziyaret etmek için en iyi mevsimin ilkbahar olduğunu söylemek mümkün. Çünkü bu dönemde eriyen kar suları ile birlikte artan bir su debisi söz konusu. Sonbahar gidilmesi halinde suyun çekildiğini de görebiliyorsunuz.

Karpostallık diyebileceğimiz yerlerden olan Sapadere Kanyonu özellikle Alanya taraflarındaysanız görmeniz gereken nadide doğa harikalarımızdan. Antalya bölgesi bir çok alanda olduğu gibi kanyonları ile de ön planda.

Büro Yönetimi Yönetici Asistanlığı, Kamu Yönetimi, Fotoğraf ve Sinema, Yeni Medya ve Gazetecilik ile İş Güvenliği Uzmanlığı eğitimi gören Turan AY 1997 yılından bu yana internet dünyasında aktif faaliyet gösteriyor. Ekonomi, Fotoğraf ve Gezi kategorilerinde blogları bulunuyor. Aynı zamanda Youtube Kanalı olan yazar Turan Ay'ın onlarca eğitim sertifikası mevcuttur.

Yazarın Profili

Your email address will not be published. Required fields are marked *