Savaş Rusya – Türkiye Arası Uçak Biletleri Fiyatlarını Fırlattı

01.12.2023
565
Savaş Rusya – Türkiye Arası Uçak Biletleri Fiyatlarını Fırlattı

Rusya’ya ait havayolu şirketlerinin Rus – Ukrayna savaşı sonrasındaki yaptırımlar sonucu yurt dışı uçuşlarını iptal etti. Bir çok Avrupa ülkesinde de durum bu şekilde gelişti. Ancak Türkiye’den Türk Hava Yolları ve Pegasus halen uçak seferlerine devam ediyor. Yaptırımlar eşliğinde yapılan uçuşlar sonrası uçak biletleri de neredeyse tavan yapmış durumda.

Rusya – Türkiye Arasındaki Uçak Biletleri Arttı

Avrupa ve Rus Havayolu şirketleri uluslar arası uçuşlarda Rusya’ya yapılan uçuşları uzun süre önce iptal etti. Halen seferlerin durmasına rağmen bu durum Türk firmaları için geçerli değil. Türk Hava Yolları ve Pegasus Rusya ile sürekli uçak seferlerini Antalya ve İstanbul gibi büyük şehirlere direk olarak yapıyor. Savaşın etkisiyle uçuş mesafesi artmasına rağmen eksiksiz yapılan uçuşlar ülke ekonomisi açısından da önem arz ediyor. Ancak kısıtlı küresel yaptırımlar neticesinde yapılan uçuşlar sonrası Rusya ve Türkiye arasındaki uçak biletleri fiyatlarını da artırmış durumda.

Moskova İstanbul Hattı Uçak Bilet Fiyatları

İstatistikler Moskova ve İstanbul ile Antalya arasındaki bilet fiyatlarını 10 kat artırdığı yönünde. Savaş ile özellikle Rusya’dan ayrılanların sayısında da artış yaşanıyor. Antalya’da 2 ve 3 odalı apart otellerin Rus vatandaşları tarafından doldurulduğu yönünde haberlerde mevcut. Buna rağmen savaşın Türk Turizmine etkisi tartışmaları devam ederken savaş ile birlikte artan akaryakıt fiyatları sonrasında uçak bileti fiyatları da önemli artışlara neden oldu.

uçak biletleri

Bilet Fiyatlarında 10 Kat Artış Yaşandı

Savaş öncesi 1000 ile 1200 TL arasında bir fiyatla uçak bileti alınabilirken bu durum şimdilerde çok daha fazla. Önceki dönemde kampanyalı ve erken rezervasyon ile alınan biletler çok daha uygun fiyatlara gelebiliyordu. Fakat güncel olarak Moskova’dan İstanbul’a direk uçuş yapan kişilerin ödeyeceği uçak bileti fiyatının 12  bin lira ile 21 bin lira arasında değiştiği belirtiliyor. Ekonomi sınıfı alacağınız bilet fiyatlarının bu şekilde artış göstermesi Rus vatandaşları da ekonomik durum itibariyle zor duruma düşürüyor. Nitekim Business yolcu olanların bu fiyatların da iki katı yaklaşık 40 Bin lira ödeyecek olması da sektörde endişeye neden oluyor.

Ermenistan’dan Rusya’ya Uçak Bileti

Rusya ve Türkiye arasında uçuşun maliyetini düşürmek isteyen vatandaşlar başka ülkelerden aktarmalı olarak seyahat etmenin yolunu arıyor. Fakat bu durumda en ucuz fiyatların yine İstanbul’dan yapıldığını da hatırlatmak gerekiyor. Zira Rusya’ya en yakın uçuş Ermenistan ve Erivan üzerinden yapılabiliyor. Burada bilet fiyatı yaklaşık 2 bin 500 TL iken Türkiye’den Erivan’a uçak bileti yaklaşık 26 bin lira oluyor.

YAZAR BİLGİSİ
Büro Yönetimi Yönetici Asistanlığı, Kamu Yönetimi, Fotoğraf ve Sinema, Yeni Medya ve Gazetecilik ile İş Güvenliği Uzmanlığı eğitimi gören Turan AY 1997 yılından bu yana internet dünyasında aktif faaliyet gösteriyor. Ekonomi, Fotoğraf ve Gezi kategorilerinde blogları bulunuyor. Aynı zamanda Youtube Kanalı olan yazar Turan Ay'ın onlarca eğitim sertifikası mevcuttur.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.