Selinus Antik Kenti

Selinus Antik Kenti

Antalya’nın en doğusundaki ilçe olan Gazipaşa il merkezine uzak olmasına karşın antik kentler ile önemli bir ziyaretçi ve turist ziyaret ediyor. Bu anlamda ziyaretçi alan tarihi dokulardan bir yerde Selinus Antik Kenti.

Selinus Antik Kentine Nasıl Gidilir?

Selinus Antik Kenti Antalya’nın Gazipaşa İlçesi sınırları içerisinde bulunmaktadır. Bölgeye ulaşımı şahsi aracınızla sağlayabilirsiniz, ayrıca  havayolu ile varmak isteyenler Antalya Havalimanı’na ulaştıkları taktirde bölgede bulunan pek çok turistik mekana varabildikleri  gibi Selinüs Antik Kenti’ne de Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin sağladığı imkanlar neticesinde minibüslerle veya ticari taksiler vasıtasıyla ulaşabilmektedirler.

Okunmalı : Antalya Gezilecek Yerler

Selinus Antik Kentinin Özellikleri

Selinüs Antik Kenti, Antalya’nın gözde tatil yerlerinden olan Alanya İlçesine yakın bir yerde konumlanmış ancak Gazipaşa İlçesi sınırlarındadır. Alanya’ya yaklaşık 45 km uzaklıkta yer almaktadır. Kent antik çağın getirdiği yenilikleri içerisinde bol bol barındırmaktadır. Kent Roma İmparatorluğu’ndan bu yana varlık göstermiştir dolayısıyla kenti kuran ve aynı zamanda ilk sahipleri Romalılar olmuştur. Gazipaşa ve Alanya antik kentler açısından büyük bir zenginliği barındırıyor.

Deniz kenarına kurulu kent tuzlu su ile pek haşır neşir olmasıyla içerisinde pek çok gerek kimyasal gerek fiziksel yollarla oluşmuş elementlerle donanmıştır. Bölge halkının dindar olduğu düşünülmektedir. Bölgede yapılan arkeolojik kazı çalışmaları sonucu elde edilen veriler bölgede yaşayan halkın dindar kesimlerinin çoğunlukta olduğunu göstermiştir dolayısıyla bölgenin din kültürü alanıyla ilgili dünya mirasına önemli katkılarının olduğunu söyleyebiliriz.

selinus antik kenti

Selinus Antk Kenti

Sanat Zengini Selinus’lular

Sanat alanında da zengin bir mirasa yer veren Selinüs Antik Kentinin sanatsal anlayışı mağaralarda tespit edilen motifler ve arkeolojik kazıların verdiği bilgiler ışığında gün yüzüne çıkarılmıştır. Bölge halkı dönem dönem farklı sanat anlayışlarını benimsemiş, tam anlamıyla bu konuda uzmanlaşmış olduklarını söyleyebiliriz. Kazılar tam olarak ortaya konulması gereken bilgileri içermemektedir. Daha doğrusu elle tutulur veriler sunmaktadır fakat arkeolojik kazı çalışmalarının henüz yüzeysel sınırda takılı kalmış olması nedeniyle engel teşkil etmektedir.

Selinus Antik Kenti Gezisinde Neler Yapılır?

selinus antik kenti

Selinus Antik Kenti

Bölge birçok faaliyete ev sahipliği yapmaktadır. Selinüs Antik Kenti çevresinde yapılan doğa yürüyüşleri olsun, kentin dağ yamacında konumlanması dolayısıyla imkan verdiği trekking faaliyetleri ve dağ paraşütü, tırmanış gibi sportif faaliyetlere imkanlar doğrultusunda aktif olarak dört mevsim imkan tanınmaktadır.

Ziyaretçiler Selinüs Antik Kenti’nin hareket etmek, doğayla baş başa kalmak için doğru bir yer olduğunu her daim dile getirmektedir. Günümüz itibariyle Selinüs Antik Kenti azımsanmayacak derecede yerli veya yabancı turiste misafirperverliğini göstermektedir. Dünya kültür mirasına da tanıklık etmek isteyenleri her zaman ağırlamaya devam edecektir.

YAZAR BİLGİSİ
Büro Yönetimi Yönetici Asistanlığı, Kamu Yönetimi, Fotoğraf ve Sinema, Yeni Medya ve Gazetecilik ile İş Güvenliği Uzmanlığı eğitimi gören Turan AY 1997 yılından bu yana internet dünyasında aktif faaliyet gösteriyor. Ekonomi, Fotoğraf ve Gezi kategorilerinde blogları bulunuyor. Aynı zamanda Youtube Kanalı olan yazar Turan Ay'ın onlarca eğitim sertifikası mevcuttur.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.