1. Anasayfa
  2. Ege Bölgesi

Sığacık Gezi Rehberi Gezi Listenizin Rotası

Sığacık Gezi Rehberi Gezi Listenizin Rotası
0

Sığacık tarihi yapıları, otantik görüntüsü ve birbirinden güzel doğal güzellikleri ile İzmir bölgesinde bulunan Seferihisar’a sizleri davet ediyor.

Ege Bölgesi Akdeniz ile birlikte ülkemizin turizm başkentlerini barındırıyor. İrili ufaklı bir çok doğal güzellikler ile ün yapmış yerler her yıl binlerce kişiyi kendisine çekiyor ve hayran bırakıyor. Özellikle geçtiğimiz yıllarda yayınlanan yerli bir dizi ile daha çok kendisinden bahsettiren Sığacık hayatınıza dokunacak sıcacık masallar yazmanıza neden olacak.

Sığacık Nerede Nasıl Gidilir?

Yeni yerler keşfetmeyi sevenlerden biriyseniz hiç yolum düşerse diye beklemeyin. İlk tatilinizde adım atın Sığacık’a. Burada önemli sürprizler sizleri bekliyor olacak. Sığacık İzmir’in Seferihisar ilçesi sınırlarında yer alıyor. İlçe merkezine 5 km mesafedeki yer Çeşmeye 70 km, Urla’ya 25 km ve  Alaçatı’ya da 60 km uzaklıkta. Teke Burun ile Doğanbey Burnu arasında kalan Sığacak’ta ayrıca Teos Limanı tarihten bu yana kendisini bizlere göstermeye çalışıyor. GPS ile konumuna buradan bakarak yol tarifi de edinebilirsiniz.  İllere göre mesafeleri de şu şekildedir.

  • Antalya 500 km
  • İstanbul 543 km
  • Ankara 652 km
  • Aydın 157 km
  • Muğla 256 km
  • Kütahya 405 km

Mandalina Kokusu Eşliğinde Sığacık Gezisi

Ege Bölgesi mandalinaları ile ünlü. Bu anlamda özellikle çiçek açtığı dönemde her bir yeri mandalina kokusu saran Sığacık sizlerde önemli anılar bırakacak. Büyükşehir yasası sonrası mahalle yapısına dönüşen burası önemli medeniyetlere ev sahipliği yapmış. Nitekim buradaki Teos Antik Kenti bunların hepsini ortaya koyuyor. Zira buraya yakın konumda olan Myonnesos, Lebedos, Erythrai ve Klazomenai gibi antik kentleri de sizlerin isteğine göre görülebilecek yakınlıklarda bulunuyor.

Korunaklı bir limana sahip olması nedeniyle binlerce yıldır burası yerleşim bölgesi olarak kullanılmış. Nitekim Cumhuriyet döneminde de burası bir köy olarak idari yapısı vardı. Sahil kenarı bir mahalle olması ile turizm ilk safhada gelirini ve ekonomisini düzenleyen bir geçim kaynağı olmuş.

Sakin Şehir Unvanlı Sığacık ( Cittaslow)

2009 yılında sakin şehir unvanı alması ile popüleritesi artan Sığacık aynı zamanda bu anlamda ilk kez Cittaslow unvanını alan yer olarak kayıtlara geçti. Elbette burada sakinliği veren başta koylar olmak üzere, tarihi yapısı, otelleri, bahçeleri . Nüfusu da yaklaşık 4 bin olan mahalle yaz aylarında artan nüfusu ile göz dolduruyor. Bu çerçevede Sığacık Gezi Rehberi oluşturmanız için buraya en az 5 gün ayırmanız gerekir diye notlarımıza düşelim.

Sığacık’ta Nereler Gezilir?

Bölgeye yaptığınız ziyaretlerde belli başlı olarak mutlaka görmeniz gereken ana mekanlar bulunmaktadır. Zira gözde olan yerler ile tatiliniz ve anılarınız zenginleşmektedir. Bunlar şu şekilde sıralanabilir.

Seferihisar

Sığacık Mahallesinin bağlı olduğu Seferihisar mutlaka listeye eklenmesi gereken bir yer. Fakat bu anlamda Sığacıkın kendisini daha çok ön plana çıkardığını da söylemek mümkündür. Tarihi yapıları ve binlerce yıllık medeniyetlere ev sahipliği yapması burada yeni yerlerin keşfedilebileceğinin ipuçlarını da veriyor. Buraya ünlü seyyahımız Çelebi uğramış ve balından ve süslü bahçelerinden de bahsetmiştir. Mahalle merkezine 5 km mesafede yer alan Seferihisar mutlaka burada görülmesi gereken yerlerden.

Sığacık Kalesi

sığacık gezi rehberi

Şehrin içinde kalan kalenin tarihi surları ve ayakta kalan yapıları sizlerin de dikkatini çekecektir. Buranın yapımında imzası bulunan Osmanlı’nın Kanuni Sultan Süleyman zamanında yapıldığı belirtiliyor. Kale’nin yapımında ise burada bulunan Teos Antik Kentinin taşlarının kullanılmış olması aslında tarihi bir yapının da yok edilmesi anlamına geliyor. Sığacık Kalesi iç ve dış kale olarak iki farklı bölümden oluşturulmuş.

Sığacık Camii

Sığacık’ın içinde bulunan kale içinde gezinirken karşınıza çıkacak olan Camii tarihi bir yapı. Tek minare ile inşa edilen caminin malzemeleri de yine Teos kentinden devşirme malzemeler ile yapıldığını söylemek mümkün.

Sığacık Pazarı

sığacık gezi rehberi

Deniz kokusu sarmış her bir yanını Sığacık’ın. Küçük yerlerin pazarları ve alışveriş yerleri de çok şeker oluyor. Buradaki insanların yakınlığı ve sıcaklığı tam ege insanına has bir özellik. Organik ürünler almak, farklı lezzetler tatmak sizleri de iyi hissettirecektir. Burada olan yerel Sığacık Pazarı mutlaka listenizde olmalıdır.

Okunmalı . Dim Çayı Nerede? Nasıl Gidilir?

Sığacık Kale İçi Sokakları

sığacık gezi rehberi

Şirin ege kasabasını andıran burada surların içerisine attığınız adımla birlikte tarihi sığacık evleri ve güzelliklerinin içine girmiş oluyorsunuz. Burada evler, pansiyonlar bulunuyor ve en renkli haliyle hayatın akıp gittiği yerleri görüyorsunuz. Bu sokaklarda Ata Demirer’i ve Olanlar oldu filmini de tekrar kendi içinizde yaşayacaksınız. Bu tür yapılar çekim yapılan bölgenin de aynı zaman reklamını yapıyor. Öyle ki bu reklamlar yurt dışı gezileri için de önemli bir argümanı oluşturuyor.

Teos Antik Kenti

Bölgenin antik kenti Teos. Bölgeye üç km mesafede yer alıyor. Seferihisar’ın önemli turizmine etki eden yerlerden. MÖ medeniyete uzanan ve 12 iyon kentinden biri olarak gösterilen Teos sanatçılar şehri olarak literatürde kendisine yer bulmuş. Ege Bölgesi’de bizlere antik kentler açısından oldukça cömert gezi listesi sunuyor.

Teos Marinası

sığacık gezi rehberi

Antik kent Sığacık’ın marinasına da ismini vermiş. 2010 yılından sonra faaliyet göstermeye başlayan marinada denizde 510 karada ise 80 tekne kapasitesi ile önemli bir adres. Teknesiyle gelenler için restoranlar, kafeler ve market hizmeti de burada bulunuyor.

Sığacık yel Değirmeni

sığacık gezi rehberi

Televizyonlara, dizilere ve filmlere konu olan Sığacık Yel Değirmeni bizlere ekranlar sayesinde çok tanıdık. Yine Ata Demirer ve olanlar oldu filmi ile bizlere göz kırpan değirmeni yakından görme imkanı bulabiliyorsunuz.

Sığacık’ta Konaklama

sığacık gezi rehberi

Tatil bölgelerinde ilk aranılan husus elbette kalınacak yer telaşı. Sığacık Konaklama açısından sizlere renkli dünyalar sunuyor. Kale içinde karşınıza çıkan bir pansiyonda kalma ihtimalinizin yüksel olduğunu belirtelim. Tarihi dokusu renkli dünyası ile pansiyonlar ve buralardaki yerel tatlar sizlerin en büyük mutluluğunuz olacaklardan. Yaz kış kalma imkanı sağlayan bu pansiyonlar geleneksel yapılarda ve sizlere çok daha uygun fiyatlar eşliğinde hizmet veriyor. Yani konaklama açısından endişelenmeden gelinebilecek yerlerden diyebiliriz.

Okunmalı Simena Antik Kenti Ören Yeri Dünya’da Eşi Olmayan Bir Güzellik

Keşfetmek ve burayı en son demine yaşamak için en az 5 günlük süre ayırmanızı tavsiye ederim. Bu süre hatta çok kısa bile kalabilir. Bütçenize göre yapacağınız tatil için farklı rotalar düzenleyebilirsiniz. Farklı restoranlarda yemek yine bütçenize göre. Lüks oteller bulmanız mümkün değil. Ancak Ege Bölgesi’nin sıcak insanlarının bir araya geldi Sığacık geleneksel pansiyonları sizleri mutlu edecek.

Büro Yönetimi Yönetici Asistanlığı, Kamu Yönetimi, Fotoğraf ve Sinema, Yeni Medya ve Gazetecilik ile İş Güvenliği Uzmanlığı eğitimi gören Turan AY 1997 yılından bu yana internet dünyasında aktif faaliyet gösteriyor. Ekonomi, Fotoğraf ve Gezi kategorilerinde blogları bulunuyor. Aynı zamanda Youtube Kanalı olan yazar Turan Ay'ın onlarca eğitim sertifikası mevcuttur.

Yazarın Profili

Your email address will not be published. Required fields are marked *