Silifke Tisan Koyu

Silifke Tisan Koyu

Saklı cennet olarak adlandırılan Tisan Koyu aslında herkesin bildiği, gitmek istediği marka olmuş bir Akdeniz yarımadası diyebiliriz. Silifke Yeşilova Mahallesinin ev sahipliği yaptığı yarımada karayolundan virajlı yüksek bir tepeden ulaşım sağlanıyor. Zorlu bir yol diye düşüneceğiniz bu yolu aştıktan sonra varacağınız tiran Koyu geldiğinize değecek güzelliklere sahip.

Tisan Koyu Nasıl Keşfedildi?

Doğal güzellikler açısından bir cennet olan ülkemiz Ege ve Akdeniz’de önemli koylara sahip. Mersin Antalya’dan sonra bu anlamda önemli koyların güzelliğini bizlere sunuyor. Silifke Tiran Koyu da bunlardan biri. Doğa harikası yer Silifke’ye 45 km mesafede yer alıyor. Yarımada olması nedeniyle önemli koylar burada sizleri yeşilin ve mavinin tonları ile karşılıyor. Buranın keşfi ise Kıbrıs Barış Harekatında bölgede uçan bir subay tarafından yapıldığı belirtiliyor.

Koyu keşfeden subay daha sonra burayı gezerek 1976 yılında bir kooperatif kuruyor. Bu kooperatif sonrasında da kurulan site ile tatil bölgesi yapılan yere tisan koyu deniliyor. Aradan geçen zamanla burası seviliyor ve yerli yabancıların tatil adresleri arasında yerini alıyor. Yurt dışından da gelen ziyaretçilerinin burada yazlık satın aldıkları da bilinenlerden.

tisan koyu

Tisan Koyu Ulaşımı, Nasıl Gidilir?

Karayoluyla Tisan Koyuna gitmek isterseniz Yeşilova Mahallesine ulaşım sağlamanız gerekir. Buradan sonra sizi virajlı ve yüksek tepeli bir yol bekler. Silifke’nin güneybatısında yer alan Yeşilova Mahallesine bağlı olan yere Mersin Antalya karayolu üzerinden özel araçlarla ulaşım sağlanıyor. Buraya toplu ulaşım aracı bulunmuyor. Fakat denizyoluyla Taşucu ilçesinden kalkan tekneler buraya günübirlik geziler düzenliyor. Buraya en yakın havaalanı da Antalya’nın Gazipaşa Havaalanıdır. Buraya yaklaşık 183 kilometre mesafesi bulunur ancak yolu virajlı olduğu için bir zaman harcayacağınız yoldur. Adana havalimanı 210 km olmasına karşın buraya ulaşım daha kolay olur.

Narlıkuyu Turistlerin Çektiği Bölge

Silifke ilçesi Mersin’in önemli turizm merkezlerini bünyesinde barındırıyor. Gezi listesi açısından önemli yerlere sahip yerde bulunan koya yakın ve komşu yerlerde kamp yapma imkanları, karavanla konaklama gibi olanakların bulunması da tercih edilmesinde önemli etkenler oluyor. Yine en çok ziyaretçinin geldiği Cennet Cehennem Obruğu ve Astım Mağarası gibi adreslerin Narlukuyu bölgesinde olması da burayı cazip kılıyor.

Tisan Koyu sahili biraz taşlık ve sığ. Bu yüzden size uygun gelmeyebilir. Ancak çok temiz bir denize sahip olduğunu ve sessiz sakin bir tatil geçirmek için önemli bir yer olduğunu da belirtmek gerekiyor. Burada konaklama daha çok daire kiralama yöntemi ile olabiliyor. Dairelerin günlük kirası da yaklaşık 800 TL civarlarında. Tercihinize göre gezilecek yerler listesi yaparak burada birkaç gün konaklama sizi dinlendirebilir.

YAZAR BİLGİSİ
Büro Yönetimi Yönetici Asistanlığı, Kamu Yönetimi, Fotoğraf ve Sinema, Yeni Medya ve Gazetecilik ile İş Güvenliği Uzmanlığı eğitimi gören Turan AY 1997 yılından bu yana internet dünyasında aktif faaliyet gösteriyor. Ekonomi, Fotoğraf ve Gezi kategorilerinde blogları bulunuyor. Aynı zamanda Youtube Kanalı olan yazar Turan Ay'ın onlarca eğitim sertifikası mevcuttur.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.