Simena Antik Kenti Ören Yeri Dünya’da Eşi Olmayan Bir Güzellik

Simena Antik Kenti Ören Yeri Dünya’da Eşi Olmayan Bir Güzellik

Günümüz Kaleköy’ün bulunduğu mahalle Simena Antik Kenti üzerine kurulmuş, denizi ve mavisi ile bir benzeri olmayan güzelliğe sahiptir.

Öyle bir yer hayal edin ki, sadece denizle gidebilin. Binlerce yıl farklı medeniyetlere ev sahipliği yapsın. Defalarca afetler depremler görsün. Buna rağmen eski yerleşim yerinin üzerine yeni bir kent daha inşa edilsin. Eski ve yeni tarihin bütün güzellikleri sergilensin. Simena Antik Kenti’de tam bu şekilde sıralayabileceğiniz özelliklere sahip bir yer. Buraya araç ile gitmeniz mümkün değil. Tekneyle açılmanız gerekiyor. Tarih kokan yollardan yukarı doğru çıktığınızda sizi Kale Köy Kalesi karşılıyor. Aslında burada bir dış kale birde iç kale bulunuyor. İç kalenin surları oldukça sağlam. Belli aşamalarda tadilatlardan geçirilmiş durumda.

Okunmalı : Antalya Gezilecek Yerler

Simena Antik Kenti Ören Yerine Nasıl Gidilir?

Buraya gitmek için iki farklı yoldan bahsetmek mümkün. Birincisi Demre’den sonra Üçağız Köyüne gitmek ve buradan tekne kiralamakla olur. Simena’ya araç yolu yoktur. Yapılma çalışmaları vardır ancak belli bir yere kadar araçla gidilebilir. Sonrasında da yürümeniz gerekecektir.

Simena Antik Kenti

Kaleköy’deki restoranlarda doğal olarak balık tercih edeceksiniz en tazesinden

İkinci yol ise Demre merkezi Çayağzı Limanından tekne kiralamak ile olur. Buradan kiraladığınız teknelerle gitmeniz halinde batık şehirin üzerinden geçerken teknenin altını gösteren cam fanuslar sayesinde batık şehrin kalıntılarını da görmeniz mümkün oluyor. Antalya Demre arası 140 kilometredir. Demre’den üçağıza yaklaşık 30 km yol ile köye ulaşabiliyorsunuz.

Kaleköy’ün en üstünde kurulan kale’nin manzarasını dünya’nın hiçbir yerinde bulamayacaksınız, göremeyeceksiniz. Buraya özgü ayrı bir havası var. Geçtiğimiz yıllarda buraya yapılan ahşap merdiven sayesinde insanlar artık çok daha rahat çıkabiliyor. Kale içerisinde ayrıca 300 kişilik bir küçük antik tiyatro inşa edilmiş. Denizin, doğanın temiz kokusu içinize doluyor en derininden.

Simena Antik Kenti

Simena Antik Kenti Giriş Ücreti

Tüm müze ve ören yerlerinde olduğu gibi Simena Antik Kenti girişi de ücretli. Burada gişe yukarıda kale girişi öncesi bulunuyor. Giriş için müze kartınızı kullanabiliyorsunuz. Güncel giriş ücreti 17,50 TL. Buradaki manzarayı görmek ve tarihin dokusuna bakmak için çok uygun bir ücretten bahsetmek mümkün. Ören yeri her gün açık. Sabah açılışı 08:00 kapanış ile 17:00. Gişenin kapanış saati de 16:30.

Kaleköy’de Ne Yenir?

Yol üzeri taze yapılmış meyveli dondurmalar alıyorsunuz köylü esnafından. Burada yiyeceğiniz kavunlu dondurmayı dünyanın hiçbir yerinde yiyemezsiniz tadamazsanız. Çilekli, Portakallı, dutlu, şeftalili dondurmanın kokusunu yol boyu duyacaksınız.

Simena Antik Kenti

Bir çok dizi ve sinemaya da ev sahipliği yapan Kaleköy Simena Antik Kenti üzerinde kurulmuş

Kaleköy’deki restoranlarda doğal olarak balık tercih edeceksiniz en tazesinden. Denizden çıkarılmış taze balıklar ve deniz balığı yemenin tadını çıkaracaksınız. Kıyı şeridi boyunca burada restoranları görebilirsiniz.

Günübirlik Gezilerle Kaleköy Simena Antik Kentini Gezebilirsiniz.

Günübirlik gezi ile Antalya’dan gelen turistleri getiren tekneler burada yoğun olarak sıralanıyor. Özellikle öğlen saatlerinde en kalabalık zamanını yaşamaya başlayın Kaleköy yurt dışında da marka olmuş. Burada ünlü iş adamları ve sanatçıların da evleri bulunuyor. En büyük tanınmışı ise Rahmi Koç’un evi olmuş. Burası için önem arz ediyor koç. Nitekim kaleye nazır ilkokula da adını Rahmi M Koç olarak veren bir kişilik.

Bir çok dizi ve sinemaya da ev sahipliği yapan Kaleköy Simena Antik Kenti üzerinde kurulmuş. Sayılı antik kentler içerisindedir. Burada özellikle denizde yürüyerek gidilen ve denizin ortasında kalan lahite kadar gidilir ve buraya gelenler mutlaka bir anı fotoğrafı da çektirmeden gitmezler. Yani sizlerin de bir fotoğrafı bulunsun…

YAZAR BİLGİSİ
Büro Yönetimi Yönetici Asistanlığı, Kamu Yönetimi, Fotoğraf ve Sinema, Yeni Medya ve Gazetecilik ile İş Güvenliği Uzmanlığı eğitimi gören Turan AY 1997 yılından bu yana internet dünyasında aktif faaliyet gösteriyor. Ekonomi, Fotoğraf ve Gezi kategorilerinde blogları bulunuyor. Aynı zamanda Youtube Kanalı olan yazar Turan Ay'ın onlarca eğitim sertifikası mevcuttur.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.