1. Anasayfa
  2. Antalya

St Nikolas Kilisesi Müzesi (Noel Baba Kilisesi) Aziz Nichalous

St Nikolas Kilisesi Müzesi (Noel Baba Kilisesi) Aziz Nichalous
0

Antalya merkezine 140 km mesafedeki Demre özellikle yabancı turistlerin günübirlik gezi ile ziyaret ettikleri yerdir. Daha çok Rus vatandaşları buraya gelir, ziyaret eder ve burada hacı olarak giderler. Dini yönden önemi bulunan St Nikolas Kilisesi geçtiğimiz yıllarda müze olarak ilan edildi. Bu anlamda günlük ziyaretçileri de yıl içerisinde yaklaşık 600 bin kişiyi buluyor.

St. Nikolas Kilisesi Müzesinin Önemi

Bazı kaynaklarda Nikolas olarak geçen ismi aslında St. Nichalous olsa da farklı tanımlar ile karşımıza çıkan kilise Likya Birliğinin altı önemli kentinden birisi olan Myra içerisinde kalıyor. Burada Piskopolos olarak görev yapan St. Nichalous’un çocuklara sürekli hediyeler vermesi burayı ziyaret eden kişilere yemek ve barınacak yerler vermesi ile dünya literatürüne giren Noel Baba’nın aslında tam kendisidir. Bu sebeple Demre kent merkezinde bir süre kırmızı beyaz noel baba heykeli de bulunmaktaydı. Ancak geçtiğimiz yıllarda bu heykel kaldırıldı.

Okunmalı : Antalya Gezilecek Yerler

St. Nikolas Kilisesi Müzesine Giriş Ücreti Ne Kadar?

St Nikolas Müzesi
St Nikolas Müzesi Antalya merkezine 140 km mesafede Demre’de bulunuyor

St. Nikolas Kilisesi müzesine diğer antik kentlerde olduğu gibi girişte ücret ödemesi yapmanız gerekiyor. Bilet ücreti 55 TL. Müze kartı olanlar ücretsiz giriyorlar. 18 yaş altı ile 65 yaş üstü kişilere ücretsiz olarak gezmek imkanı veriliyor. Emekli öğretmenler ise gezmek için yüzde 50 indirimli bilet alıyor. Demre gezinizde bir çok mekana ücret karışlığı gireceğiniz için buradan müze kartı alarak giriş yapmanızı da ayrıca tavsiye ediyoruz.

Kiliseye Girişte Sizleri St. Nikolas Karşılıyor

Giriş sonrası sol tarafta pirinçten yapılma bir St. Nikolas heykeli sizi karşılar. Bu heykel yıllar önce öğrenciler tarafından toplanan paralar ile yapılmış Ruslar tarafından gönderilen bir heykeldir. Daha önce kent merkezinde bulunan heykel daha sonra buraya alınmıştır. Antalya açısından müzeler önemli bir ziyaretçi merkezleridir.

st nikolas müzesi
Kilise duvarlarındaki resimler günümüzde halen canlı duruyor

St. Nikolas Kilisesi Müzesinde Ayinler Yapılıyor

İçeride bir kilisede görebileceğiniz her hususu inceleme imkanı buluyorsunuz. Günümüzde dahi buralarda ayinler düzenleniyor. Bazı ülkelerden gelen piskopoloslar eşliğinde yapılan ayinler resmi izinler alınarak yapılıyor. Özellikle Ocak ay’larında yapıldığı için bu tarihlerde gezinizi planlamanız halinde şahit olabileceğiniz etkinliklerden birisidir.

st nichalous müzesi
St Nichalous Müzesi Günübirlik Ziyaretçi Akınına uğruyor. Fotoğraf : Turan AY

Müze içerisinde duvar resimleri halen binlerce yıldan bu yana kendisini korumaktadır. Bu anlamda Kültür ve Turizm Bakanlığı da koruma amaçlı olarak tüm adımları atmış durumda. Bu yüzden içeride flaşlı fotoğraf çekimleri de yasak. Duvarlarda bulunan resimlere ışık zarar verdiği için farklı aydınlatmalarda kullanılması söz konusu.

St. Nikolas’ın Mezarı

st nikolas müzesi
St Nikolas’ın kemikleri Bari’de ve Antalya Müzesinde sergileniyor

St. Nikolasın mezarı burada olmasına karşın kemikleri yıllar önce buradan kaçırılmıştır. Haçlı seferleri esnasında Barili tüccarların kaçırdığı kemikler halen Bari’de sergilenmektedir. Bazı kemik parçaları da Antalya Müzesinde sergileniyor.

Turizm firmalarının Antalya bölgesine gelen turistlere paket tur olarak satışını yaptığı günübirlik gezilerden birisi olan Demre Ruslar için önemli bir yerleşim bölgesi. Firma turistleri otellerinden alarak Demreye getiriyor ve burada St. Nikolas Kilisesi, Myra Antik Kenti, Batık Şehir ve Kekova gezileri yaptırarak geri otellerine bırakıyorlar.

Büro Yönetimi Yönetici Asistanlığı, Kamu Yönetimi, Fotoğraf ve Sinema, Yeni Medya ve Gazetecilik ile İş Güvenliği Uzmanlığı eğitimi gören Turan AY 1997 yılından bu yana internet dünyasında aktif faaliyet gösteriyor. Ekonomi, Fotoğraf ve Gezi kategorilerinde blogları bulunuyor. Aynı zamanda Youtube Kanalı olan yazar Turan Ay'ın onlarca eğitim sertifikası mevcuttur.

Yazarın Profili

Your email address will not be published. Required fields are marked *