1. Anasayfa
  2. Antalya

Suluin Mağarası

Suluin Mağarası
0

Finike’den çıkınca Demre istikametine giderken yaklaşık 1 km mesafe sonrası hemen sağınızda çıkan tabelada Suluin Mağarası yazmaktadır. Burada aracınızı koymanız ve mağaraya ulaşmanız yaklaşık 1 dakikalık zamanınızı alır. Yolunuz düştüğünde kısa zaman aralığında görebileceğiniz doğal güzelliklerden bir yerdir.

Suluin Mağarası Nerede Nasıl Gidilir?

Mağara Finike – Kaş yolunun üzerinde, Finike limanının 1 km ilerisinde, yoldan 18 metre yukarıda, dağ yamacındadır. Finike’ye ulaşım hem karayolu hem de havayolu aracılığıyla mümkündür. Tarihi bir bölge olması nedeniyle Antalya Havalimanı’na ulaşılması sonucu, Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin özel alarak tahsis ettiği araçlar vesilesiyle ulaşmak mümkündür, ayrıca havalimanından taksi ile de ulaşılabilmektedir. Karayolu ile Finike, İzmir’e 479 km, Ankara’ya 629 km, İstanbul’a 815 km, Antalya’ya ise 114 km uzaklıkta yer almaktadır.

Okunmalı : Antalya Gezilecek Yerler

Suluin Mağarası Özellikleri

suluin mağarası

Suluin mağarası Antalya’nın Finike İlçesi’nde yer almaktadır. Halk arasında İncirli Mağarası olarak bilinmektedir. Mağara 80 metrelik ağız derinliğine sahiptir. Dikey su altı mağara tipi şeklindedir. Bu özelliğiyle ülkemizde faal yer edinen mağaralar arasında ender niteliğe sahiptir.

İçerisinde hem tatlı hem de tuzlu su barındırmaktadır. Mağaraya Amerikalı ünlü su altı dalışçılarının yaptığı dalışta 122 metreye inilmiştir. Bu özelliğiyle de Asya da dalınan en derin mağaralardandır. Dalış esnasında maalesef 2 Amerikalı dalışçı hayatını kaybetmiştir. Mağaranın tarihi dokusu da dikkat çekmektedir. Yapılan arkeolojik kazı çalışmaları neticesinde hayvan ve insan kalıntılarına rastlanmıştır. Hayvan kalıntılarının tarih öncesi devirlerde varlık göstermelerinden dolayı mağaranın geçmişinin epey eskiye dayanmaktadır.

Mağaranın Sıcaklığı

Mağaranın sıcaklığı 10 – 15 derece aralığında değişiklik göstermektedir. Mağaranın girişinde tatlı sulara rastlamak, derinlere inildikte ise tuzlu sularla karşılaşmak mümkündür. Bu güne kadar pek çok dalış girişimi olmuştur ve hayatını kaybeden dalışçılara sık rastlanılmıştır. Bundan dolayı günümüzde yalnızca mağaraya dalış girişiminde uzmanlaşmış kişilere izin verilmektedir.

Suluin Mağarasında Neler Bulunuyor?

suluin mağarası

Ziyaret etmek isteyenler için unutulmaz bir deneyim sunan Suluin Mağarası, birçok dikit ve sarkıta ev sahipliği yapmaktadır. Dikitler ve sarkıtlara ziyaret esnasında maksimum derecede dikkat edilmesi gerekmektedir, zira istenmeyecek kazalara mahal verebilmektedirler. Belediye yönetimi de gerekli uyarıları turistler için hazırlatmış ve mağara çevresine yerleştirmiştir. Ziyaretçiler mağaranın rehber eşliğinde gezebilme olanağına da sahiptir. Rehber eşliğinde gezilmesi, herhangi bir kazaya sebebiyet verilmemesi açısından tavsiye edilmektedir.

Rivayetlere göre buraya dalış yapan ve haftalarca bulunamayan birinin yaklaşık bir ay sonra cesedinin denizde bulunduğu yönünde bölge halkında söylentilerde söz konusudur. Bu nedenle gerekli tedbirlerin alınması önemli hususlardan diyebiliriz.

Doğal güzellikleri ve cezp edici atmosferiyle merak uyandıran Suluin Mağarası Finike gibi tarihi dokusunun yanı sıra doğal duruşuyla dikkat çeken mekanın da ziyaretçilerini beklemeye devam etmektedir.

Büro Yönetimi Yönetici Asistanlığı, Kamu Yönetimi, Fotoğraf ve Sinema, Yeni Medya ve Gazetecilik ile İş Güvenliği Uzmanlığı eğitimi gören Turan AY 1997 yılından bu yana internet dünyasında aktif faaliyet gösteriyor. Ekonomi, Fotoğraf ve Gezi kategorilerinde blogları bulunuyor. Aynı zamanda Youtube Kanalı olan yazar Turan Ay'ın onlarca eğitim sertifikası mevcuttur.

Yazarın Profili

Your email address will not be published. Required fields are marked *